Léky na cukrovku jako ochrana před covidem

Léky na cukrovku jako ochrana před covidem
Diabetes lancet in hand prick finger to make punctures to obtain small blood specimens for blood glucose level test using glucometer isolated on a white background Zdroj: Shutterstock

Podle nejnovějšího amerického výzkumu mohou léky na diabetes 2. typu snížit riziko závažných komplikací spojených s těžkým průběhem covidu. Experti však upozorňují, že pro přesnější důkazy je zapotřebí provést další studie.

Tým vědců z americké Pensylvánie upozornil na to, že léky na diabetes 2. typu, konkrétně agonisté GLP-1R, mají díky svým protizánětlivým účinkům velmi příznivý vliv na ochranu organismu před respiračními onemocněními a mohou tak pomoci redukovat riziko hospitalizace s těžkým průběhem covidu. Na základě výzkumu se odborníkům dokonce podařilo prokázat, že užívání tohoto léku může snížit riziko hospitalizace o 33 % a riziko úmrtí až o 42 %.

Užívání léků jako výhoda

Své tvrzení vědci opírají o výzkum, který probíhal od ledna do září roku 2020. V rámci této studie byly zkoumány lékařské záznamy téměř 30 tisíc lidí s diabetem 2. typu, kteří v tomto období prodělali onemocnění covid-19. Díky tomu se jim podařilo zjistit, že u diabetiků, kteří alespoň půl roku před onemocněním novým typem koronaviru léčili agonisty GLP-1R, bylo zaznamenáno o 42 % nižší riziko úmrtí a až 33 % menší riziko vážných zdravotních komplikací spojených s covidem.

Je zapotřebí další výzkum

Profesorka Patricia Grigsonová uvedla: „Výsledky naší studie jsou velmi slibné – léčba agonisty GLP-1R se zdá být vysoce efektivní v boji proti těžkému průběhu covidu, je zapotřebí provést další výzkum, který by lépe vysvětlil souvislost mezi užíváním těchto léků a sníženým rizikem závažných komplikací covidu u pacientů s diabetem 2. typu.“

Doktorka Nazia Raja-Khan navíc dodává, že je rovněž nutné zjistit, jak by se organismus choval v případě, kdy by byl tento lék podáván až během hospitalizace. Vzhledem k tomu, že lidé s diabetem 2. typu patří do skupiny ohrožené těžším průběhem onemocnění novým typem koronaviru, je více než vhodné zajistit další studie, které by tuto souvislost umožnily lépe vysvětlit.

 

Autor: Mgr. Kamila Leciánová, foto: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj: diabetes.co.uk, dailymail.co.uk

1213

Diskuze k článku