Rocker diabetik Mick Jones: Legendární kapela Foreigner končí. Právě probíhá rozlučkové turné
Lékaři vytáhli do boje za včasnou léčbu pro diabetiky
Slepota, syndrom diabetické nohy nebo selhání ledvin – to jsou komplikace, se kterými se mohou potýkat pacienti s diabetem II. typu. Oddálit je dokážou moderní léky ze skupiny GLP-1 neboli inkretinů. Ty však pojišťovny proplácejí, až když se stav pacientů zhorší natolik, že jim lékaři naměří průměrnou hladinu cukru v hodnotě 60 mmol/mol a více.
Přitom nejlépe tyto léky fungují, když se k pacientům dostanou co nejdřív. Lékaři proto navrhují nasadit léčbu už při hodnotě 53 mmol/mol, která je v souladu s mezinárodním doporučením.
Léky by dostalo dalších 20 000 diabetiků
V současnosti užívá moderní léčbu celkem 171 000 pacientů. Pokud by se hranice snížila na lékaři doporučovaných 53 mmol/mol, zvýšil by se jejich počet o dalších 20 000. „Postupnému zhoršování stavu pacientů s cukrovkou se bohužel nevyhneme, protože se jedná o trvale progredující onemocnění. U pacientů, kterým zvládneme nasadit moderní léky včas, dokážeme oddálit možné komplikace o 10 i více let. Pokud léky nasadíme až ve chvíli, kdy už hůř funguje slinivka, jejímž úkolem je vylučovat inzulin a snižovat hladinu cukru v krvi, nejsou tak efektivní. Čekání na to, až se pacientovi dostatečně zhorší hodnoty glykovaného hemoglobinu, proto nepovažuji za šťastné,“ vysvětluje MUDr. Jitka Homolová, lékařka diabetologického centra Městské nemocnice Ostrava.
Moderní léčba je drahá
Průměrnou hladinu cukru v krvi neboli odborně hladinu glykovaného hemoglobinu měří diabetologové pacientům přibližně 2–4× ročně. Pacienti ji mohou pozitivně ovlivnit dodržováním dietních opatření a užíváním léků. Hodnota odráží průměrné množství cukru v krvi po dobu asi 3 měsíců. Měření proto nelze ošálit dodržováním zdravé životosprávy pouze den nebo dva před návštěvou lékaře. Jestliže je hodnota vyšší než 60 mmol/mol, pacient má nárok na moderní léky, které pozitivně ovlivňují hladinu cukru v krvi, šetří slinivku a mají minimum nežádoucích účinků. „Důvodem, proč existuje toto omezení, je především vysoká cena nových léků a dalšího vybavení,“ dodává MUDr. Homolová. Lékaři odhadují, že ročně stojí pacient využívající moderní přípravky a pomůcky pro domácí kontroly glykemie kolem 20 000 Kč. „Léčba pacientů s komplikacemi je však pro zdravotní systém mnohem dražší než při včasném podávání moderních přípravků,“ vysvětluje prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc., MBA, předseda České diabetologické společnosti ČLS JEP.
„Moderní léky přizpůsobujeme na míru pacientovi. Na rozdíl od inzulinu se pacienti nemusí obávat, že u nich dojde ke kritickému snížení množstvím cukru v krvi – hypoglykemii. Dlouhodobě usilujeme o to, aby pojišťovna hradila moderní léky pacientům už od hodnoty 53 mmol/mol,“ doplňuje prof. Škrha.
Jak fungují léky ze skupiny GLP-1?
GLP-1 je zkratka termínu „Glucagon-like peptide 1“, neboli „glukagonu podobný peptid 1“. Tato látka patří mezi hormony, které vylučuje sliznice tenkého střeva v reakci na průchod potravy. Vlivem těchto hormonů dochází ke zvýšení vyplavování inzulinu a snížení tvorby glukagonu v Langerhansových ostrůvcích slinivky břišní. U mnoha diabetiků 2. typu je tvorba GLP-1 snížená. Léčba tedy spočívá v navýšení hladiny této látky v těle. Od lékařů můžete také slyšet termín „inkretinová léčba“, protože uvedený hormon patří do skupiny inkretinů.
946
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný