Přeslička rolní: Bylinka naplněná kyselinou křemičitou
Bylinné čaje při diabetu 1.: Jestřabina s borůvkou
Bylinné čaje se v lidovém léčitelství používají ke zvládání mnoha onemocnění již odedávna. Při diabetu se doporučují čajové směsi, které svým účinkem snižují hladinu cukru v krvi nebo tento účinek podporují.
Dnes si uvedeme první příklad bylinného čaje vhodného pro diabetiky. Je to směs jestřabinové nati, fazolového lusku bez semen, borůvkového listu a pampeliškového kořene s natí. Jak takový čaj připravíte? Velmi jednoduše. Všechny uvedené usušené a správně rozdrobené součásti smíchejte ve stejném poměru. Chcete-li například získat množství čajové směsi asi na týden, zamíchejte do směsi 20 g každé jmenované rostlinné drogy. Celkové množství směsi bude pak 80 g. Není ale nutné si jednotlivé součásti směsi sami sbírat, sušit a mělnit, protože všechny složky čaje lze zakoupit v zaručené kvalitě ve specializovaných prodejnách.
Jak správně připravit bylinkový čaj?
Na jeden šálek čaje budete potřebovat 2 kávové lžičky (3–4 g) čajové směsi. Přelijte je 200 ml studené vody, přiveďte k varu a vařte po dobu 10 minut. Poté odvar odstavte a nechejte dalších 15 minut vyluhovat v přikryté nádobě. Před pitím sceďte. Užívejte asi 3 šálky denně, nejlépe před jídlem. Každý šálek čaje si připravte vždy čerstvý.
Jestřabinová nať
Herba galegae
Jestřabina lékařská je statná bylina, která roste v trsech a dosahuje výšky až 1,5 m. Roste nejčastěji na vlhčích a prosluněných místech. Sklízí se nadzemní část rostliny bez plodů a silnějších stonků nejlépe v červnu a červenci. Obsahuje především glukokinin galegin, který snižuje hladinu cukru v krvi.
Fazolový lusk bez semen
Fructus phaseoli sine semine
Sbírá se z tradičně pěstované rostliny fazol obecný. Je to jednoletá popínavá bylina, která může dosáhnout výšky 1,5–2 metry. Sbírají se zralé lusky, ze kterých se odstraní semena (mohou se použít pro přípravu pokrmů) a suší se při teplotě kolem 40 ºC. Účinné látky snižují hladinu cukru v krvi a také působí močopudně.
Borůvkový list
Folium myrtilli
Získává se z rostliny brusnice borůvka. Husté keříky borůvek tvoří souvislé porosty v lesích. Rostlina je vysoká 20 až 50 cm. List se sbírá od června do září. Suší se i pomocí umělého tepla, teplota nemá překročit 40 °C. Listy borůvky obsahují hlavně třísloviny a anthokyany, které pomáhají pankreatu k vyplavování inzulinu.
Smetankový kořen s natí
Radix taraxaci cum herba
Získává se z rostliny smetanka/ pampeliška lékařská. Je to vytrvalá, až 50 cm vysoká bylina, která kvete žlutě a roste téměř všude. Kořen s natí se sbírá na jaře před rozkvětem (březen, duben) a omytý se suší při teplotě do 50 °C. Účinné látky snižují hladinu cukru v krvi a zlepšují celkovou chuť čaje.
Co jsou rostlinné drogy?
K přípravě bylinných čajů se používají speciálně upravené rostliny nebo jejich části (tzv. rostlinné drogy). Výhodné je při tom kombinovat účinky různých rostlinných drog.
RNDr. Věra Černá
1204
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný