Léčíte se s poruchami krevního oběhu? Na tyto potravinové doplňky byste si měli dávat pozor nejen při diabetu
Diabetes je chronické onemocnění, mezi jehož komplikace patří poruchy v oblasti očí, ledvin, nervů, ale i cévního systému. Na rozdíl od běžné populace by se ti, kteří se léčí s cukrovkou, měli mít na větším pozoru s výběrem potravinových doplňků.
Léčba poruch srážení krve je poměrně běžná. Medikamenty, které jsou užívány osobami, jež s těmito poruchami mají potíže, ale mohou vykazovat interakce s doplňky stravy a bylinami. Proto je potřeba vědět, kterým se při farmaceutické léčbě vyhnout. Některé z nich jsou totiž běžně doporučovány jako účinné prostředky pro management glykémie.
Potíže s krevním oběhem jsou u diabetiků časté
Diabetes je vážná patologie, která může tehdy, když není pod kontrolou, postihnout různé části těla – má tedy vliv i na oběhový systém. Neléčená cukrovka často vede k srdečním onemocněním, cévním, ledvinovým komplikacím, má negativní vliv na nervový i trávicí systém. Pokud máte podezření na to, že se u vás projevuje, je důležité svěřit se včas do odborné lékařské péče.
U neléčeného diabetu totiž nastává změna krevních kapilár, která postupuje poměrně rychle. Hyperglykémie (nadbytek cukru v krvi) oslabuje cévní stěny a podporuje zvýšenou krevní srážlivost.
Tím pádem vede k riziku infarktu nebo rozvoje srdečních chorob. Oslabení cév je poměrně akutním problémem, protože jsou odpovědné za dopravu kyslíku do všech buněk těla a v tomto stavu je ohroženo plnění jejich přirozené role v organismu. Špatný krevní oběh je pak odpovědný zejména za neuropatii (nervové poruchy, které postihují téměř 50 % lidí s diabetem 1. nebo 2. typu) a nefropatii (zhoršená funkce ledvin).
Sójová mouka ozvláštní diabetický jídelníček: Je prospěšným zdrojem vlákniny, která pomůže s hyperglykémii
Sójová mouka představuje významný zdroj důležitých minerálních látek, bez kterých by váš organismus nemohl fungovat. Mají podíl na mnohých ...
Poruchy související s nedostatečnou funkcí krevní srážlivosti
Mluvíme o poruchách, při nichž je narušena schopnost těla kontrolovat tvorbu krevních sraženin. Tyto potíže se určují pomocí krevních testů, jedním z nich je ten, který slouží k měření schopnosti těla srážet krevní destičky. Jiné testy měří obecné fungování jednotlivých proteinů nezbytných pro normální srážení krve (faktory srážení). Lze také měřit hladiny všech různých faktorů srážení.
Jaké jsou obecné poruchy srážení krve?
- Hemoragie (výstup krve z krevního řečiště vedoucí k abnormálnímu krvácení a časté tvorbě modřin).
- Nadměrné srážení krve vedoucí k rozvoji krevních sraženin (trombóza).
- Cévní potíže (viz ztenčování cévních stěn v důsledku neléčené hyperglykémie).
- Nedostatečná tvorba bílkovin potřebných k tomu, aby napomohly tvorbě krevní sraženiny a zastavení krvácení (faktorů srážení), které se tvoří v játrech. Ta k jejich syntéze potřebují vitamín K.
- Poruchy krevních destiček.
- Poruchy mohou být dědičné nebo získané. Vůbec nejčastější dědičná porucha je hemofilie.
- Získané poruchy krevní srážlivosti se objevují jako důsledek dalších zdravotních potíží. Patří mezi ně například závažná onemocnění jater (cirhóza, hepatitida, akutní selhání jater) nebo nedostatek vitamínu K.
Řecký horský čaj je antioxidační poklad, který vám prospěje v prevenci diabetických komplikací
V některých lokálních kuchyních se řecký čaj používá jako aromatická bylina ke zvýraznění chuti pokrmů. Nejčastěji se pije jako denní ...
Berete antikoagulanty? Pozor na potravinové doplňky
Máte-li potíže s krevním oběhem a berete na ně léky, je potřeba mít na paměti, že byste měli zvážit kombinaci léčiv a potravinových doplňků. Diabetici se při této volbě mohou ocitnout tak trochu v pasti. Protože mnohé doplňky stravy, které jsou úspěšné při managementu hladin krevní glukózy a LDL cholesterolu, mají interakce s farmaceutickou léčbou poruch krevní srážlivosti. Pozor byste si měli dát v kuchyni také na rostlinné oleje, například sójový, řepkový nebo olivový.
Mezi doplňky stravy, které se nekombinují s antikoagulační léčbou, patří pískavice řecké seno nebo mediciální houba reishi, či zelenina bohatá na vitamín K jako česnek, pórek, špenát, řeřicha, kořenová zelenina, chřest, zelené fazolky.
Příkladem nevhodné byliny při antikoagulační léčbě, ať už ve formě sušené, nebo jako součást naturopatických směsí, je třezalka tečkovaná. Snižuje účinek perorálních antikoagulantů tím, že urychluje jejich metabolismus. Rovněž eliminuje shlukování krevních destiček, proto její kombinované působení s jinými léky představuje zvýšené riziko vzniku nepříznivých komplikací.
Ať už při diabetu, nebo jakémkoli jiném onemocnění, které vyžaduje farmaceutickou léčbu, je dobré poradit se o používání doplňků stravy s ošetřujícím lékařem. Opatrní byste měli být s bylinami a potravinami, které působí jako antikoagulanty, také v době těsně před operací nebo dentálním zákrokem (trhání zubu) z důvodu rizika zvýšeného krvácení.
Strom ginkgo biloba je perlou tradiční čínské medicíny. Pomůže také jako prevence očního poškození
Jinan dvoulaločný je uváděn mimo jiné jako účinný bylinný prostředek pro podporu léčby zrakových poruch. U diabetiků může pomoci s projevy ...
Jaké další byliny a potravinové doplňky není dobré kombinovat s farmaky na ředění krve?
- Korejský ženšen patří mezi rostliny schopné modifikovat vlastnosti léčiv.
- Stejně jako ženšen, třezalka a některé další bylinky mohou omega-3 mastné kyseliny zvyšovat riziko krvácení. Najdete je například v rybím tuku, tresčích játrech nebo krilu. DHA kyseliny fungují jako přirozené prostředky pro ředění krve a snižují tvorbu krevních sraženin.
- Kurkuma je díky obsahu kurkuminu oblíbenou detoxikační potravinou, ale zároveň působí jako přírodní antikoagulant a protizánětlivý prostředek. Produkty, které obsahují kurkumu nebo kurkumin, mohou interagovat s léky na ředění krve.
- Ginkgo biloba je další rostlinou, která ředí krev a nesmí se kombinovat s farmaceutickou léčbou. Nedoporučuje se hemofilikům, těhotným ženám a lidem, kteří se chystají podstoupit operaci.
- Koenzym Q10 má podobnou chemickou strukturu jako vitamín K. I když nebyla jeho interakce s antikoagulanty potvrzena klinickými studiemi, je doporučována předběžná opatrnost při jeho vnitřním užívání společně s antikoagulanty. Doporučuje se lékařská konzultace.
- Vitamin K je prospěšný pro stabilizaci krevní srážlivosti.
- Dong quai neboli andělika čínská (Angelica sinensis) je rostlina, která se nemá používat při nízkém krevním tlaku a krvácení.
- Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium) je rostlina, kterou je třeba v případě antikoagulační léčby používat střídmě a s lékařským doporučením.
- Léčíte-li se antikoagulanty, měli byste dát pozor i na vnitřní užívání vitamínu E. Před plánovanou operací je potřeba tento vitamín neužívat alespoň měsíc.
- Vrba bílá, která je často prezentovaná jako „rostlinný aspirin“, má značné zdravotní přínosy. Obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, která je hlavní složkou aspirinu. Tato molekula může zvyšovat účinky léků na snížení srážlivosti krve.
- Dalšími přírodními prostředky, které není vhodné kombinovat s antikoagulanty, jsou karnitin, mučenka. Pozor byste si měli dát i na zelený čaj, který může zvyšovat účinky perorálních farmaceutických antikoagulantů.
Upozornění: S antikoagulanty neintegrují pouze rostliny, ale také esenciální oleje, mnohé z nich fungují jako prostředky proti srážení krve, před jejich používáním je potřeba zjistit si možné kontraindikace. Není je rovněž vhodné používat před lékařským zákrokem. Článek je informativního charakteru, nenahrazuje lékařskou péči.
Zdroje: Mayoclinic.org, Britannica.com, nhlbi.nih.gov
7015