Na Kraví hoře vyroste 7. září sportovní městečko pro děti
Léčebna Mánes: Místo, kde se léčí diabetes 1. typu
Zdroj: se souhlasem autorky Marcely Boučkové
Nově diagnostikované děti i jejich rodiče bývají zpočátku léčby nervózní a často se mezi množstvím informací ztrácí. Právě pro ně je ideální měsíční pobyt v lázních, kde za podpory zkušených odborníků najdou cestu skrze náročné začátky s diabetem. Jak to v lázních probíhá? Na to jsme se zeptali vrchní sestry Marcely Boučkové.
Léčebna Mánes v Karlových Varech je jediným místem v České republice, kde se léčí děti s diabetem 1. typu. Léčebný pobyt trvá vždy 28 dní, ale je možnost ho prodloužit až o 2 týdny na základě povolení revizního lékaře, který návrh na lázeňskou péči schvaloval. S dětmi pracují 24 hodin denně zdravotní sestřičky, které mají zkušenosti s léčbou dětských diabetiků. „Všechny děti bez doprovodu mají v rámci léčení 8 hodin edukací se zkušenou edukační sestrou, která se snaží přijatelnou formou, aby to děti bavilo, trpělivě vysvětlovat vše o diabetu tak, aby dosáhly optimální kompenzace,“ vysvětluje vrchní sestra Marcela Boučková. Součástí je i povídání s nutriční terapeutkou.
Kde se léčí děti s diabetem?
Nejsmysluplnější je edukační program pro nově diagnostikované diabetiky. „Při stanovení této diagnózy, obzvlášť u malých dětí, je celá rodina vždy ve stresu a psychické nepohodě. U nás se rodiče potkají se stejně nemocnými dětmi a jejich rodiči a vzájemně se podpoří. Kdybych měla mluvit slovy našich klientů, tak ti vidí i velký význam v edukačních přednáškách,“ dodává vrchní sestra.
Rozhovor s diabetičkou 2. typu Silvií Procházkovou: „Léčba cukrovky je i o boji s leností“
Silvia Procházková pracuje v Dopravním podniku hl. m. Prahy jako informátorka v dopravě na telefonické lince. Má diabetes 2. typu, který léčí za ...
Jaké procedury na děti čekají?
Kromě edukací absolvují děti během pobytu vodní procedury (perličkové koupele, nožní perlivé koupele), inhalace vřídelním pramenem, biostimul, který je aplikován na místa vpichu po inzulinech nebo senzorech, a děti mohou mít slatinné obklady na bříško. „Dvakrát týdně navíc jezdíme s dětmi do bazénu do KV Arény, což je mezi dětmi velmi oblíbená procedura hlavně kvůli tobogánu. Třikrát týdně pak mají skupinový tělocvik s fyzioterapeutkou,“ dodává ještě vrchní sestra. Všechny procedury jsou navržené tak, aby zlepšily hojení, prokrvení a celkovou kondici každého dítěte.
S sebou by měl každý diabetik přivézt všechny pomůcky, které potřebuje k obsluze svého diabetu – inzulinová pera, inzuliny, inzulinovou pumpu, senzory apod. Každý by měl mít i vlastní Glukagen Hypokit.
Hlavní přínos léčebny
Největším přínosem je možnost setkání s vrstevníky, kteří mají stejný zdravotní problém, mohou sdílet zkušenost a dělit se o zážitky, které v souvislosti s léčbou diabetu mají. Po celou dobu pobytu se také všechen zdravotnický personál snaží udělat vše pro to, aby se dětem kompenzace zlepšila. „Edukační program je vedený zkušenou edukační sestrou. Děti bez doprovodu a maminky dětí, které jsou u nás opakovaně, mají v rámci léčení 8 edukačních hodin. Rodiče dětí s čerstvě diagnostikovaným diabetem a ti, kteří jsou u nás poprvé, mají 17 hodin intenzivní výuky. Součástí edukačního programu je i prezentace firem, které zajišťují technologie v diabetologii,“ vyjmenovává vrchní sestra.
Kdo může přijet?
Do léčebny jezdí jak nově diagnostikované děti v doprovodu rodičů, tak i děti, které už mají diabetes delší dobu. Každý diabetik pak může do lázní 1x ročně až do 18 let. Doprovod u dětí do 6 let je hrazen pojišťovnou, i když mají diabetes diagnostikován déle než rok. „Pokud je dítě starší 6 let a revizní lékař neschválí doprovod, mohou si rodiče, příp. prarodiče, pobyt s dítětem uhradit. Stejně tak i za mladší sourozence. Aktuální ceník našich služeb je k dispozici na stránkách LL Mánes,“ říká paní Boučková. Výjimečně se v lázních léčí také pacienti s diabetem 2. typu, ale dětí s tímto onemocněním je minimum a ve většině případů je tato diagnóza vázána na obezitu. V lázních je právě pro děti s obezitou připravený speciální program. „Nicméně s redukcí váhy u diabetiků 1. typu bývá problém hlavně z důvodu potřeby dodržovat výměnné jednotky k ordinovaným dávkám inzulinu. Základ redukční diety, edukace a dostatek pohybu u nás ale samozřejmě mají.“
Děti bez doprovodu jsou ubytovány na patře se svými vrstevníky a jsou spolu v kontaktu celý den. Mohou se scházet a sdílet své zkušenosti nejen na edukačních hodinách, a to nejen děti, ale i jejich doprovod. Například v restauraci u kávy nebo když děti usnou.
Stravování probíhá v jídelně, kde mají děti běžnou racionální stravu plánovanou nutriční terapeutkou. „Jediný rozdíl je v tom, že si množství jídla počítají na výměnné jednotky. Snídaně a svačinky si děti váží ve spolupráci se sestřičkami, obědy a večeře jim váží nutriční terapeutka s edukační sestřičkou a personál kuchyně,“ vysvětluje sestra.
Kostival lékařský: Tkáně hojí, kosti pojí
Ony květy znají především děti, které z nich vysávají sladký nektar. Kostival vyžaduje dostatek vlhka, pokud tedy teď zatoužíte po jeho kořenech, ...
Bezpečnost především
Každé ráno probíhá vizita s diabetologem, při které lékař zhodnotí glykemie i dávky inzulinu za minulý den. Vše je s dětmi individuálně konzultováno. Každé dítě má možnost kdykoliv konzultovat svou kompenzaci jak s edukační sestřičkou, tak s diabetologem. Drobné problémy týkající se diabetu mohou děti řešit i kdykoliv během dne se zdravotní sestřičkou, která je trvale k dispozici. „V noci kontrolují sestřičky děti pravidelně každou hodinu. Často už mají děti technologie, které hypoglykemii oznamují, pak je zase k dispozici sestřička,“ říká vrchní sestra Boučková.
Nezapomíná se ani na školu
Škola při léčebně je součástí lázní. Děti chodí do školy po celou dobu léčení a učí se individuálně to, co jim určí kmenová škola. Ta vyplní před nástupem do lázní dotazník s požadovaným učivem a tomu se pak naši učitelé přizpůsobí. Součástí je i mateřská škola a školní klub. Takže děti do 6 let mohou využít školku s vyškoleným personálem a maminky mohou v klidu absolvovat všechny edukační hodiny.
A co volný čas? O ten se stará kulturní referentka a fantazii se mezi nekladou. „Referentka naplánuje dětem akce, na které je pak doprovází sestřičky a vychovatelky. Namátkou mohu jmenovat návštěvy hradů a zámků v okolí Karlových Varů, dětské zábavné centrum HOPA HOPA, bowling, lasergame, zážitkovou hru, lanové centrum, divadlo. S každým turnusem jezdíme do porcelánové školičky do porcelánky v Nové Roli, kde mají děti možnost vyrobit si vlastní hrneček, talířek, mističku,“ vyjmenovává část aktivit z mnoha vrchní sestra z LL Mánes.
Marcela Boučková (54)
Marcela pracuje jako vrchní sestra v LL Mánes v Karlových Varech. V dětské léčebně pracuje již od roku 1986. Nejdříve jako směnná sestra, pak také ve funkcích staniční a vrchní sestra. Mezi její záliby patří lyžování, cyklistika, turistika, zahradničení, vaření a pečení.
4742