Kniha Šípkové Růženky naruby: příběh který dává naději
Léčba diabetu bez použití jehly díky nanotechnologii
Zdroj: Shutterstock
Skupina vědců z Technologické univerzity Nanyang (NTU) v Singapuru vyvinula nanočástici, jejíž jádro je naplněné inzulinem. Díky této pokročilé technologii by tak bylo možné užívat inzulin v podobě tablet, což by eliminovalo stávající a někdy i bolestivé píchání inzulínu.
Inzulin je důležitou součástí léčby diabetu a pro pacienty by bylo určitě lepší kdyby ho mohli užívat orálně – léčba diabetu by tak pro pacienty byla mnohem snesitelnější.
Jelikož inzulin je protein, rozkládá se v gastrointestinálním traktu ještě předtím, než se dostane do krevního oběhu a tím pádem už nemůže regulovat hladinu cukru v krvi. Aby zabránili předčasnému rozkladu inzulinu, vyvinuli zmínění singapurští vědci nanočástici, jejíž jádro je naplněné inzulinem. Tato nanočástice se skládá ze střídajících se vrstev inzulinu a chitosanu, což je přírodní polysacharid. Ke správnému dávkování dochází díky přesnému počtu vrstev nanočástice.
Laboratorními experimenty na myších, při kterých byly použity buněčné kultury, prokázaly, že nanočástice je při průchodu žaludkem do tenkého střeva stabilní a že se přes střevní stěny dostane až do krevního oběhu.
Myším, které snědly nanočástice s inzulinem, se hladina inzulinu v krvi zvýšila už za minutu. Proto by se tyto nanočástice mohly jednoho dne stát základem ústně podávaného léku na diabetes, což by byla dobrá alternativa k píchání inzulinu.
Technické detaily tohoto pokroku výzkumníci popsali ve vědecké práci s názvem „Layer-by-layer coated nanoliposomes for oral delivery of insulin”, která byla publikována v časopise Nanoscale.
Zdroj: infodiabetico.com
889
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný