Laura Wilder popsala život své rodiny s diabetem
Svůj životní příběh nabídla americká spisovatelka a novinářka Laura Ingalls Wilder (7. 2. 1867 – 10. 2. 1957) všem svým čtenářům v autobiografickém románu Domek v prérii, později zpracovaném také jako romantický televizní film Příběh z prérie.
Vypráví v něm o svém dětství se svými čtyřmi sourozenci i o sporech s Indiány, kvůli kterému se museli přestěhovat. Rodina se pak stěhovala ještě mnohokrát. Laura Wilder začala pracovat v 16 letech jako učitelka na malém městě a v 18 letech se provdala za Almanza Wildera. Ten byl však dlouho nemocný a ani po vyléčení nebyl schopný hospodařit. Navíc jejich první syn zemřel velmi malý, nový dům se stájí v prérii jim vyhořel do základů a dlouhotrvající sucho po sobě zanechalo jen dluhy.
Osud jim nepřál, ale nevzdali se
Mladá rodina se nevzdávala a na dalších místech hledala příjemnější místo k životu. Našla ho nakonec v Mansfieldu v Missouri, kde si manželé koupili dům s farmou. Její druhý syn Rose Wilder Lane se stal po vzoru své matky rovněž spisovatelem a novinářem. „Život stojí za to žít kvůli jednoduchým věcem, milým základním věcem, jako jsou láska a povinnost, práce a odpočinek i život blízko k přírodě,“ zní jeden z autorčiných citátů.
Diabetem onemocněly všechny sestry
Laura Wilder později uvedla, že svou autobiografii napsala, aby uchránila záznam svého života pro své děti a pomohla jim pochopit, jak moc se Amerika během jejího života změnila. Ve svých 63 letech se ale rozhodla změnit styl svého psaní a zaměřila se na tvorbu pro děti. U nás vyšly například knihy Uprostřed hlubokých lesů a mezi Indiány (1992) a Na březích švestkového potoka (1997).
Ze životopisu Laury Wilder také vyplývá, že všechny sestry z rodiny – Laura, Mary, Caroline i Grace byly více či méně postiženy diabetem a zemřely na některou z jeho komplikací. Laura všechny své sestry přežila. Zemřela tři dny po svých 90. narozeninách.
675
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný