Obezita je těžké břemeno, pro diabetiky má nepříjemné následky. Zapomeňte na výtah i dálkové ovládání
Laktózová intolerance se nevyhýbá ani diabetikům. Řešením mohou být chutné rostlinné alternativy!
Zdroj: Shutterstock
Nesnášenlivost laktózy neboli laktózová intolerance se stala velkým tématem posledních let. Dnešní doba v tomto ohledu ale hraje do karet! Nabízí totiž alternativní možnosti v podobě širokého výběru rostlinných produktů, které jsou i velmi lahodné a zdravé. Zároveň představují výzvu v objevování nových kulinářských schopností. Na co by se měl zaměřit diabetik?
Výrobky bez obsahu laktózy, nebo také chutné rostlinné náhražky jsou na trhu běžně k dostání. Zájem lidí, kteří je vyhledávají kvůli laktózové intoleranci, roste. Pojďme si tedy přiblížit, co se přesně skrývá za nesnášenlivostí laktózy, jak ji poznat a na jaké potravinové alternativy se zaměřit.
Co je laktózová intolerance?
Mléčný cukr neboli laktóza je sacharid tvořený jednou molekulou glukózy a jednou molekulou galaktózy. Lidé s její intolerancí ji nejsou schopni plně strávit. Za tuto nesnášenlivost je odpovědné malé množství enzymu zvaného laktáza (je běžně produkován v tenkém střevě). Laktáza se skládá z více než 1 900 aminokyselin, vylučovaných střevními buňkami (enterocyty) do trávicího traktu. Její hlavní úlohou je štěpit laktózu na jednoduché cukry. Velmi nízké hladiny tohoto enzymu pak vedou k projevům psychického i fyzického nepohodlí.
Nesnášenlivost laktózy by se neměla zaměňovat s alergií na mléčnou bílkovinu, která je mnohem vzácnější a závažnější. Alergie na bílkovinu kravského mléka je charakterizována kožními, trávicími a respiračními příznaky, které mohou u nejzávažnějších forem přecházet až k tzv. angioedému (stav spojený s otoky především podkožních tkání). Vyskytuje se hlavně v prvním roce života člověka.
Myslet na zdravou střevní mikroflóru se vyplácí! Proč vsadit na probiotika zejména s diabetem II. typu?
Během několika posledních let se probiotika (zejména druh Lactobacillus) zmiňují jako účinná podpora léčby diabetu II. typu a dobrá prevence ...
Varovné signály laktózové intolerance
Intoleranci laktózy lze rozdělit do tří druhů, tj. na částečnou (při poškození střevní sliznice, zánětech střev, celiakii a syndromu dráždivého tračníku), vrozenou (zapříčiněnou geneticky) a místně příslušnou (u národů, které mají jiné složení jídelníčku, jako jsou například Asiaté). To, že se u vás objevila nesnášenlivost laktózy, můžete poznat podle následujících projevů:
-
zažívací potíže, např. nadýmání, průjem, otoky břicha, křeče, bolesti žaludku, pálení žáhy, gastroezofageální reflux (zpětný tok obsahu žaludku do jícnu)
-
nevolnost nebo zvracení
-
podráždění sliznice tenkého a tlustého střeva
-
emoční nestabilita, stres, úzkosti nebo deprese
-
chronická únava
Prášek z moringy olejodárné je nově objevený hit v doplňkové léčbě diabetu!
Moringový prášek je oblíbenou součástí zdravého stravování. Je bohatý na minerály (vápník, draslík, železo, hořčík ) a vitamíny A, C, E. Obsahuje ...
Čím lze nahradit klasické mléčné výrobky?
Alternativou klasického kravského mléka může být mléko bez laktózy. Získává se z kravského mléka, do kterého je přidána laktáza, což umožňuje snížit množství laktózy pod 0,1 %. I bezlaktózové mléko ale obsahuje stejné množství sacharidů jako to s laktózou. Dobrou alternativou jsou také rostlinná mléka, jako to mandlové, ořechové nebo ovesné. Pokud produkty kupujete v obchodě a nevyrábíte si je doma, dávejte pozor na to, zda jsou slazené a jaké cukry obsahují. Zpozornět byste měli také při oblíbené větě: „Bez přidaného cukru“. Ta nemusí nutně znamenat nízký obsah cukrů ve výrobku a takový produkt může mít vysoký glykemický index (až 99 jednotek). Neslazená rostlinná mléka mají naopak glykemický index pod 50, a tak mohou být dobrou diabetickou potravinou.
Zdroje: sciencedirect.com, diabete.qc.ca, britannica.com, ceed-diabete.org/, www.ncbi.nlm.nih.gov/
2187