Láká vás raw strava při diabetu? Zjistěte si o ní dostatek informací, než změníte jídelníček!
Raw strava neboli vitariánství je poměrně radikální stravovací směr, jehož filozofií je vyhýbat se všem formám zpracování, a to včetně vaření, ohřívání nebo pasterizace. Je pravda, že syrová strava ze své podstaty obsahuje méně trans-mastných kyselin a zpracovaných přísad. Taková jídla bývají zpravidla méně kalorická, zato ale plná vitamínů a minerálů. Jsou ale vhodná i pro diabetiky?
Možná už jste o raw stravování slyšeli a napadlo vás, že byste ho mohli vyzkoušet. Jedná se o velmi striktní dodržování pravidel, u kterých nepřichází v úvahu zajít si na večeři do restaurace (možná jen takové, která raw pokrmy nabízí). Dodržování syrové stravy vyžaduje opravdu silnou vůli. Podle některých odborníků může mít tento specifický jídelníček pozitivní vliv na diabetiky 2. typu. Naopak z pohledu ájurvédy je konzumace výhradně syrových potravin dost diskutabilní.
Nedaří se vám zhubnout? Na vině může být nadbytek inzulínu
Není náhoda, že s přístupem k neomezenému množství potravin přibývá diabetiků s nadváhou nebo obezitou, a to i v případě 1. typu. Samotný ...
Jak raw strava vznikla a co přináší?
Přestože se může zdát, že je raw strava výdobytkem moderní doby, není to pravda. S tímto stravovacím režimem přišel už v 19. století doktor Maxmilian Bircher-Benner, který v Curychu provozoval sanatorium a věřil, že syrové ovoce a zelenina jsou mnohem lepším prostředkem k léčení pacientů než maso a brambory.
A jak tedy raw strava funguje? Zastánci živé stravy věří, že ohříváním nebo zpracováním potravin se ničí mnoho nutričních výhod, jako jsou vitamíny, fytonutrienty a enzymy. Jídlo by nemělo projít vyšší tepelnou úpravou, než je 42 °C (některé zdroje uvádí 48 °C) – tato teplota vylučuje nejenom vaření, pečení a smažení, ale třeba i pasterizaci.
- Enzymy jsou katalyzátory všech dějů v organismu a vyšší teploty je ničí. Lidské tělo si je může vytvořit jen v omezené míře, a pokud jich má nedostatek, dochází k poruše metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.
- Tuky i cukry se stávají tepelnou úpravou těžko stravitelné, tato potrava pak podléhá hnilobnému kvašení, zanáší střevní trakt a vytváří prostředí pro různé plísně a nežádoucí mikroorganismy.
- Tepelným zpracování se ničí některé vitamíny a minerály.
Co vitariáni smí jíst?
Dominantou syrové stravy se stávají hlavně luštěniny, čerstvé i sušené ovoce, semena, mořské řasy, ořechy, nezpracované biopotraviny, čerstvá zelenina a především naklíčená semínka. Realita je však mnohem pestřejší – existuje totiž řada raw dezertů, rozmanité smoothie koktejly, studené polévky jako gazpacho, ale na internetu najdete i recepty třeba na raw svíčkovou.
Teoreticky byste si mohli dát i tatarák se syrovým vajíčkem (samozřejmě bez topinky) nebo sashimi ze syrových ryb (samozřejmě bez rýže). A jak tedy vitariáni jídlo připravují? Většinou se jedná o dehydrataci, odšťavňování, mixování, sekání a klíčení.
Fakt: Jídelníček plný čerstvé zeleniny, ovoce a ořechů zní jako ztělesněné zdraví. Má to ale pár háčků, třeba v konzumaci masa, mléka nebo vajec, které s sebou bez tepelné úpravy přináší vysoké riziko salmonely.
Výhody raw stravování
Strava plná čerstvých potravin v biokvalitě zní samozřejmě velice zdravě. A skutečně je takový jídelníček obohacený o vysoký obsah draslíku, hořčíku, kyseliny listové, vlákniny, ale také prospěšné rostlinné fytochemikálie. Naopak neobsahuje prakticky žádné tuky ani cholesterol, a tak je raw strava vhodná např. při redukční dietě.
Celkově se jedná o velmi lehkou stravu, která se pojí se zvýšením energie a se zlepšením nálady. Nezpracované potraviny mají i jeden velký a důležitý bod pro životní prostředí.
Raw strava může také pomoci s regenerací organismu, úpravou tělesné váhy, zlepšením stavu pokožky a zastavením padání vlasů. Tělo se navíc zbaví překyselení, bude odolnější vůči stresu a vůči působení různých patogenů. Bohužel neexistuje mnoho vědeckých studií ohledně raw stravy – a i ta dosavadní hrstka je spíše prováděna na malém vzorku. Nepochybně lze však říci, že:
- při syrové stravě se snižuje hladina triglyceridů a cholesterolu, což znamená i snížení rizika srdečních onemocnění,
- syrová strava vám během několika mála měsíců pomůže zhubnout podstatnou část hmotnosti,
- raw stravování může pomoci diabetikům k větší citlivosti na inzulín.
Nevýhody raw stravování
Z celostního pohledu je raw strava energeticky nevyrovnaná a ochlazující. Stejně jako u veganů je tedy nutné hlídat a často i doplňovat vápník, železo a vitamín B12. Strava je také chudá na proteiny a kalorie, naopak velmi bohatá na sacharidy, což může být pro diabetiky omezující. Některá nevařená zelenina je potenciálně toxická (např. brambory, rebarbora, maniok) a větší konzumace syrové stravy může vést k nadýmání. Navíc je potřeba opravdu řádně dbát na hygienu, protože taková strava může způsobit salmonelu nebo otravu jídlem z pesticidů. Připravte se rozhodně i na to, že si za kvalitní bio potraviny více připlatíte.
Jste diabetička? Menstruace může zamávat s vašimi glykémiemi. Řešení však existuje!
Měsíční cyklus ženy je jeden velký hormonální proces s jediným záměrem – připravit vajíčko v procesu ovulace na oplodnění. Tento cyklus se počítá ...
Živá strava a diabetes
O raw stravě se v zahraničí nejčastěji píše v souvislosti s diabetem 2. typu. V roce 2013 dokonce vznikl dokument prokazující, že raw stravou lze diabetes do třiceti dnů zcela zvrátit. Výsledky dokumentu byly však rychle vyvráceny. Největším problémem tohoto stravování je, že jídelníček tvoří převážně ovoce, což může být vzhledem k vysokému množství cukrů problematické – je tedy nutné preferovat zeleninu, ořechy a luštěniny. Ovoce lze konzumovat v rozumné míře, sušenému ovoci je však lepší se zcela vyhnout.
Pokud vás raw strava láká, vyzkoušejte ji nejdříve v malém rozsahu – zaveďte třeba svačiny nebo snídaně a sledujte, jak ovlivní výši vaší glykémie.
Vzhledem k tomu, že taková strava pomáhá snížit hmotnost, je bezesporu jasné, že ji právě diabetici 2. typu ocení. Navíc jsou syrové potraviny bohaté na fytonutrienty, které jsou známé tím, že stabilizují cukr. Tyto potraviny pak nejsou návykové jako zpracované nezdravé jídlo, takže člověk sní přiměřené množství. V léčbě diabetu oceníte i vysoký obsah draslíku, vlákniny a hořčíku, který diabetikům většinou ve velkém množství chybí. Všechny tyto vlastnosti pomáhají snižovat riziko prediabetu, stabilizují cukr a oddalují související komplikace, jako jsou srdeční choroby nebo rakovina.
DOPORUČENÍ: Pokud se vám syrová strava zdá přitažlivá, promluvte si o tom nejprve se svým diabetologem.
Jak přejít na raw stravu
Při náhlém přechodu na živou stravu může dojít k rychlé detoxikaci organismu, se kterou jsou spojeny i nepříjemné projevy bolesti hlavy, zvýšená únava, akné nebo střídání nálad. Vhodnější je tak přejít na raw stravu postupně (přechod je snadnější v létě, kdy lépe seženete čerstvé ovoce a zeleninu). Pro ty, kteří nejsou úplně přesvědčení o raw stravování, může být ideálním řešením kompromis. Syrová strava je ideální jako odlehčovací kúra, případně můžete každý den nahradit třeba jen jeden hlavní chod tímto způsobem přípravy.
TIP: Diabetici nepotřebují zcela předělat svůj jídelníček. Samotné zařazení více syrové zeleniny a ovoce do běžné DIA stravy může v léčbě nesmírně pomoci.
Zdroj: Freestylelibre, Diabetes.co, Diabetesselfmanagement
2613