Bis Bis

Lahůdkové droždí svou chutí nahradí sýr. Zahání chuť na sladké a snižuje cholesterol

Lahůdkové droždí svou chutí nahradí sýr. Zahání chuť na sladké a snižuje cholesterol
Polévky nám dodají dostatek živin, ale i tekutin Zdroj: stocking/Freepik

Když se řekne droždí, člověk si vybaví klasické kvasnice, které používáme k přípravě kynutého těsta. Lahůdkové droždí má sice s kvasnicemi společný kmen kvasinek a určitou část procesu výroby, výsledek je ale naprosto jiný. Lahůdkové neboli francouzské droždí svou jemně oříškovou chutí připomíná parmezán a je to skvělé dochucovadlo do polévek a omáček. Navíc obsahuje neskutečné množství vitamínů a živin, takže ho určitě ocení nejen diabetici. Vyzkoušejte třeba česnečku s lahůdkovým droždím!

Pokud máte pocit, že vaší polévce nebo omáčce pořád něco chybí, šup tam s lahůdkovým droždím! Buchty s ním naopak neupečete. Na rozdíl od klasických kvasnic, které se používají na pečení, totiž neobsahuje živé kvasinky. Rozdíl je také v chuti a konzistenci. Francouzské droždí má formu jemných vloček.

Lahůdkové droždí bez sladu je bezlepkové, se sladem nikoli

Do lahůdkového droždí se při výrobě někdy přidává slad – droždí pak má jemně nasládlou, jakoby praženou chuť. Pokud patříte mezi jedince s intolerancí lepku, vždy vybírejte lahůdkové droždí bez přidaného sladu. V čisté podobě je totiž bezlepkové.

Můj příběh: Věčně se hádáme o jídlo. Prý ty moje diabetické blafy jíst nebude

Jsme spolu přes 20 let. Než jsme se brali, byla jsem normální hezká štíhlá holka, doma jsme se stravovali poměrně zdravě. Už když jsme s Honzou ...

Zdroj vitamínů a živin nejen pro diabetiky

Lahůdkové droždí je skutečnou zásobárnou vitamínů skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6 a kyseliny listové), stopových prvků a aminokyselin. Kromě toho obsahuje vysoký podíl bílkovin a jen málo tuků. Z minerálních látek určitě stojí za zmínku železo a chrom, který brání chuti na sladké a pomáhá udržet přijatelnou glykémii. Ve srovnání s kvasnicemi má sušené lahůdkové droždí trojnásobek živin. Není to tedy jen dochucovadlo, ale i výborný výživový doplněk. Jeho zařazení do jídelníčku vaše tělo opravdu ocení:

  • snižuje cholesterol,
  • zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů,
  • napomáhá vstřebávání tuků,
  • chrání před vlčím hladem,
  • podporuje látkovou výměnu,
  • napomáhá efektivnímu využití glukózy.

Do čeho se dá lahůdkové droždí přidat

Kromě toho, že můžete lahůdkovým droždím dochutit a zahustit polévky či omáčky, a vyhnout se tak použití klasické jíšky z mouky, můžete jej využít i při přípravě celé řady dalších pokrmů. Skvěle bude chutnat například v pomazánkách, salátech nebo na těstovinách. Můžete ho přidat do jakéhokoli pokrmu, do kterého byste použili sýr. Zajímavou kombinaci tvoří také s kysaným zelím. Kreativitě se meze nekladou.

Indiánská rýže je ve skutečnosti vodní tráva. Je perfektní přílohou pro diabetiky i na hubnutí

Indiánská neboli divoká rýže je v poslední době středobodem zájmu nejen nadšenců pro zdravou výživu, ale i diabetiků a těch, kteří potřebují ...

Česnečka s lahůdkovým droždím

Na přípravu budete potřebovat:

  • 1 menší cibuli
  • 3 brambory
  • 5 stroužků česneku
  • 1/2 litru vývaru nebo 1/2 litru vody s bujónem (bez glutamátu)
  • olej nebo sádlo
  • 1 polévkovou lžíci lahůdkového droždí
  • sůl, mletý pepř, majoránku
  • Volitelně: čerstvá petrželka nebo pažitka, případně pórek nakrájený na jemná kolečka

Postup přípravy:

Na oleji nebo sádle osmažte cibulku do růžova a zalijte ji vývarem nebo vodou, do které přidáte bujón, a nechte vařit. Mezitím si oloupejte brambory, omyjte je, nakrájejte na kostičky a přidejte do hrnce s polévkou. Dochuťte pepřem a majoránkou podle chuti. Jakmile brambory změknou, odstavte polévku a přidejte česnek, který jste předtím oloupali a nastrouhali nebo nadrtili (česnek by se už neměl vařit). Nakonec přidejte polévkovou lžíci lahůdkového droždí. Teprve poté případně dochuťte solí. Lahůdkové droždí je totiž slané samo o sobě. A máte-li rádi bylinky, můžete ozdobit petrželkou, pažitkou nebo obojím. U nás doma zdobíme česnečku navíc ještě hromadou najemno nakrájeného pórku. Dobrou chuť!

Zdroje: jimejinak.cz, vitalnienergie.cz, vlastní recept autorky

Foto: stocking/Freepik

15555

Diskuze k článku