Kvíz: Diabetes ve filmu aneb Jak se vyznáte v zahraniční kinematografii?
Kvíz: Je pro vás diabetes oříškem, nebo ho máte v malíku? Otestujte se!
Zdroj: Shutterstock
Diabetes je zejména u laické veřejnosti znám jako cukrovka. Mnozí lidé však o této nemoci neví příliš informací – a možná tak trochu „vaří z vody“. S naším kvízem si můžete jednoduše otestovat své znalosti. Tak vzhůru do toho!
Připravili jsme si pro vás v rámci kvízu o diabetu osm záludných otázek. Zapotíte se u nich, nebo je zodpovíte levou zadní? Vezměte si kousek papíru, tužku a začněte tipovat. Na konci se dozvíte výsledek i správné odpovědi.
Otázka 1.: Z jakého důvodu vzniká diabetes?
a) v krevním oběhu je zvýšené množství hormonu inzulínu
b) v krevním oběhu je zvýšené množství glukózy
Otázka 2.: Jaká je typická hodnota glykovaného hemoglobinu neboli „dlouhého cukru“ u diabetika?
a) vyšší než 50 mmol/mol
b) vyšší než 47 mmol/mol
Otázka 3.: Diabetes mellitus I. typu vzniká:
a) pouze u malých dětí
b) může vzniknout v jakémkoliv věku
Otázka 4.: Víte, kolik je v Česku diabetiků?
a) asi kolem půl milionu
b) asi kolem jednoho milionu
Otázka 5.: Dokázali byste si tipnout, jaká bývá hodnota glykémie po odběru krve u lidí s prediabetem (předzvěst diabetu)?
a) hodnota glykémie je 7 mmol/l a vyšší
b) hodnota glykémie je 5,6 mmol/l a vyšší
Otázka 6.: Pokud užíváte při diabetu perorální antidiabetika nebo inzulín a budete pít alkohol, jste ohroženi vznikem:
a) hyperglykémie (vysoká hladina cukru v krvi)
b) hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi)
Otázka 7.: Jaké činnosti mohou způsobit pokles hladiny cukru v krvi u diabetika?
a) jakýkoliv náročný sport
b) sporty i běžné denní aktivity, jako je uklízení, nakupování nebo zahradničení
Otázka 8.: Jak byste na ulici poznali diabetika, který má nízkou hladinu cukru v krvi a potřebuje vaši pomoc? A jak by taková pomoc vypadala?
a) Dotyčný bude zarudlý a dýchavičný, rychle zavolám záchrannou službu.
b) Dotyčný bude malátný, zpocený a může vykazovat agresivitu. Nejdříve se zeptám, zda není diabetik (pokud komunikuje) a pak podám ideálně sladkou tekutinu. Dále sleduji jeho stav.
Jak jste uspěli?
Pokud jste si na papír zapsali převážné množství odpovědí B, je vidět, že se v tématu cukrovky vyznáte! Jen tak dál! Rozšiřujte povědomí o této nemoci i mezi ostatní. Jestliže jste „pohořeli“, zkuste se v této problematice nadále vzdělávat. Díky dostatečným informacím můžete zachránit nejeden život diabetika!
Správné odpovědi a něco navíc
- Otázka 1.: Diabetes je definován zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Hormon inzulín produkovaný beta buňkami slinivky (za normálních okolností) tuto hladinu reguluje.
- Otázka 2.: Diabetes je diagnostikován v případě, že je hladina glykovaného hemoglobinu vyšší než 47 mmol/mol (v žilní plazmě).
- Otázka 3.: Diabetes mellitus I. typu může vzniknout v jakémkoliv věku, nejčastěji pak u malých dětí a dospívajících. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které vzniká destrukcí beta buněk slinivky břišní (ty produkují inzulín).
- Otázka 4.: Diabetiků je v České republice kolem jednoho milionu. Převážná většina z nich se léčí s diabetem II. typu (metabolické onemocnění).
- Otázka 5.: Prediabetes je stav, který značí zvýšené hodnoty glykémie v krvi. Po většinou předchází vzniku zejména diabetu II. typu. Hodnoty krevního cukru (v žilní plazmě) u prediabetu se pohybují mezi 5,6 až 6,9 mmol/l.
- Otázka 6.: Pití alkoholu může diabetika ohrozit hypoglykémií. Více o tomto tématu si můžete přečíst v našem článku ZDE.
- Otázka 7.: Pokles hladiny krevního cukru může diabetik zaznamenat v podstatě u jakékoliv každodenní činnosti – nejedná se tedy jen o sporty. Čím intenzivnější je zátěž, tím více hrozí hypoglykémie.
- Otázka 8.: Diabetika, kterého ohrožuje nízká hladina cukru v krvi, nemusíte poznat na první dobrou. Pomoci vám však mohou jisté příznaky, jako je nevolnost, malátnost, zvýšený hlad, zmatenost a agresivita. Pakliže diabetik komunikuje, je potřeba dotázat se, zda se s cukrovkou léčí. V případě zhoršené komunikace zkuste dohledat průkaz diabetika, jiné označení či léky. Jestli se podezření na cukrovku potvrdí – podejte (pouze člověku při vědomí!) při hypoglykémii sladkou tekutinu, tedy čaj, limonádu nebo džus. Pomoci může i hroznový cukr nebo prostá voda s cukrem.
První pomoc u diabetika, který je v bezvědomí: Pokud naleznete neznámého člověka ležet na ulici bez známek života, samozřejmě ihned přivolejte záchrannou službu (155) a poskytněte první pomoc. V případě, že dotyčný nedýchá, zahajte resuscitaci (masáž srdce) do příjezdu zdravotníků. Jestliže se jedná o vašeho známého, u kterého víte, že je diabetikem – urychleně dohledejte injekci GlucaGenu a při poruše vědomí mu ji podejte.
Zdroj: Diab, Dtc.ucsf, Prpom, Cukrovka
26928