Květové vody alias hydroláty: Jakým způsobem mohou pomoci diabetikovi?

Květové vody alias hydroláty: Jakým způsobem mohou pomoci diabetikovi?
Květové vody jsou jemné a účinné, obsahují 1% ve vodě rozpustných aromatických molekul. Zdroj: Shutterstock

Květové vody (jinak řečeno hydroláty nebo hydrosoly) jsou vnímány hlavně jako prostředek péče o pleť. Používají se především k tonizaci pokožky. V aromaterapii mají nezbytné místo jako jemný prostředek pro podporu zdraví dětí i těhotných žen. Jejich nesporné výhody mohou být zajímavé také pro diabetiky.

Květové vody jsou jedním z pilířů bezpečného přírodního léčení, protože jsou účinné a mohou se používat tam, kde jinak hrozí vysoké riziko kontraindikací. Hydrolát vzniká destilací pomocí destilační kolony při výrobním procesu esenciálních olejů. Pro jeho výrobu se používají různé části rostlin (kůra, květy, listy, pryskyřice). Ve francouzském prostředí se dlouho dělily na vody květové (z květů) a z jiných částí rostlin. Dnes se toto dělení již moc nepoužívá. Esenciální olej plave na hladině květové vody, která je pak separací oddělena od esenciálního oleje, a vznikne tak čistý produkt, který je připravený k přímému použití nebo se může konzervovat.

Hydroláty jsou bezpečné tam, kde nelze použít esenciální olej

V kosmetice se používají květové vody ke zklidnění, ochlazení a tonizaci všech druhů pleti (zvláště citlivé, suché nebo problematické). Lze je přidávat do pleťových i vlasových masek i koupelí. Využití mají všude tam, kde z nějakého důvodu nemůžete doporučit esenciální olej, který je velmi koncentrovaný. A jaké jsou konkrétní kontraindikace těchto olejů?

  • Vzhledem k obsahu určitých druhů aromatických molekul nejsou některé esenciální oleje vhodné pro těhotné ženy nebo malé děti.
  • Pozor by si měli dát též epileptici a astmatici, nebo osoby léčící se s onkologickými onemocněními.
  • Esenciální (rozumějte též éterické) oleje pak nemusí být vhodné ani při vysokém nebo nízkém krevním tlaku.
  • Opatrní by měli být i diabetici! Některé druhy esenciálních olejů mohou ovlivnit účinky předepsané medikace tak, že je zvýší nebo sníží. Příkladem může být použití esenciálního oleje s aroma skořice u člověka na inzulínové léčbě. Působení vůči lékům může enormně snížit hladinu krevního cukru, a způsobit tak zvýšenou únavu!

U květových vod se nemusíte bát silných lékových interakcí. Lze tak bezpečně využít jejich protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Vsadit v tomto případě můžete například na velmi příjemnou květovou vodu s aroma růže damašské, která je přímo nabitá nejen antioxidanty, ale i vitamíny.

Název “květinová voda”, mnohdy používaný laickou veřejností, není přesný.

Květové vody jako léčebný prostředek

Pokud sáhnete po květových vodách, můžete je skvěle využít jako léčebný prostředek třeba při sezónních onemocněních. Při zahlenění a kašli pomůže třeba tymián linalool. Chrpový nebo růžový hydrolát je zase výborný při zánětu oka, nebo pokud dlouho pracujete na počítači a máte unavené oči. Chrpová květová voda také snižuje kromě jiného viditelnost tmavých kruhů pod očima a reguluje oční otoky. Levandulová květová voda nebo ta z heřmánku jsou pak neocenitelné v péči o děti, pomáhají snižovat opruzeniny. Navíc je můžete použít po spálení sluncem nebo na hmyzí štípnutí, což oceníte obzvlášť v létě.

Květové vody lze používat nejen přímou aplikací na pokožku, ale i pomocí difuzéru a aromalampy.

Hydroláty pomohou při léčbě diabetických ran

Jednou z velkých výhod květových vod je jejich schopnost jemně ošetřit pohmožděniny a rány. Obzvláště působivé jsou v péči o diabetické nohy. Zklidňují podrážděnou a zanícenou pokožku a urychlují hojení. Díky výborné protizánětlivé aktivitě se hodí pro aplikaci na menší ranky i větší plochy zasažené infekcí. A jaké hydroláty neboli květové vody může tedy použít diabetik, pokud bojuje se zánětem kůže?

  • Hydrolát růže damašská

  • Hydrolát helichrysum italicum

  • Hydrolát geránium

  • Hydrolát levandule lékařská

  • Hydrolát heřmánek římský

Pro ošetření diabetických ran a také vnitřní užívání třeba při sezónních onemocněních je potřeba pamatovat na to, že používané hydroláty nesmí být konzervované. Na lahvičce květové vody musí být ve složení pouze název rostliny, z které pochází (uvedený latinsky podle INCI – kosmetické nomenkultury). Pro příklad: Rosa damascena nebo Rosa damascena flower water. Určitě nesmí obsahovat glycerin nebo alkohol či další konzervanty, které prodlužují jejich životnost. Nekonzervované hydroláty je dobré uchovávat v lednici, kde vám vydrží v pořádku půl roku po otevření. Pokud je v ní neskladujete, je nutná spotřeba do dvou měsíců od otevření.

!!! Nejste si jistí, zda je pro vás jakožto diabetika vhodná konkrétní květová voda? Poraďte se s odborníkem (řádně vyškoleným aromaterapeutem). K dispozici je také v češtině přeložená kvalitní kniha aromaterapeutky Lydie Bossom, která mapuje použití hydrolátů, a je vhodná i pro laiky.

Zdroj: Journaldesfemmes, Essentieldejulien, Eilepsysociety

5094

Diskuze k článku