Krtkův dort ve fit verzi: Přidejte do něj karob, černé zlato z Kypru
Karob, který můžete znát pod jménem svatojánský chléb, se používá jako zdravější náhrada kakaa. Svému známějšímu kolegovi je dokonce na první pohled podobný. Tyto světle hnědé lusky jsou velmi sladké a mají nízký glykemický index, což z něho dělá potravinu vhodnou i pro diabetiky. U nás není až tak moc známý, což je rozhodně škoda, protože má spoustu zdravotních benefitů. Pojďte ho vyzkoušet ve fit verzi moučníku do skleničky.
Podle starodávné legendy to byl právě karob, díky kterému se podařilo svatému Janu Křtiteli přežít na poušti. Odtud vznikl i jeho druhotný název. Pravdou ale je, že karob znali již staří Egypťané a velmi hojně ho využívali. Kromě zdravotních benefitů ho totiž používali i jako přírodní sladidlo.
Fakt: Pokud kakao nahradíte karobem, můžete snížit množství cukru v receptu až o 1/3.
Karob pod drobnohledem
Karob je vlastně prášek z lusků, které rostou ze stálezeleného stromu rohovníku obecného, který patří do rodiny hrachu. Původně pochází z oblasti Středomoří, a proto je také označován jako černé zlato Kypru, kde byl hlavním zemědělským exportním produktem.
Lusky, nemálo podobné hrášku, jsou nejdříve vysušeny několik měsíců na slunci, protože čím jsou lusky tmavší, tím je výsledný produkt výraznější. Následně jsou rozemlety na prášek. V dnešní době, kdy získává karob na popularitě, se stal vývozním artiklem mnoha arabských zemí.
Proč karob zařadit do jídelníčku?
V první řadě ho používají především ti, kteří se snaží trochu zhubnout. Karob totiž neobsahuje téměř žádný tuk (má však o něco vyšší obsah sacharidů než kakao), ale je také dobrým pomocníkem pro lidi, kteří mají vysoký tlak. Neobsahuje totiž žádný sodík, a tak si ho mohou dopřát i osoby s hypertenzí.
Přestože je pravé kakao také zdraví přínosné, je karob na rozdíl od kakaa sladký. Po přidání karobu tak není potřeba těsto sladit, protože se o to postará přirozená sladkost tohoto prášku. Navíc:
- je vhodný pro celiaky, protože neobsahuje lepek,
- obsahuje důležitý minerál vápník, který pomáhá zdraví našich kostí,
- neobsahuje kofein (jako kakao) ani jiné psychoaktivní látky,
- má příznivý vliv na trávení,
- snižuje hladinu cholesterolu,
- je hypoalergenní, takže ho mohou používat i kojenci,
- je bohatým zdrojem bílkovin.
Co obsahuje?
Karob je bohatým zdrojem antioxidantů – konkrétně polyfenolů a flavonoidů. Tyto antioxidanty snižují oxidační stres, a zabraňují tak poškození a stárnutí buněk. Karob je také skvělým zdrojem vlákniny, dvě polévkové lžíce obsahují více než 5 gramů této složky potravy, která je důležitá pro srovnání glykémie v krvi.
Kromě toho je karob zdrojem vápníku, draslíku, hořčíku, mědi, železa, manganu a zinku. Navíc obsahuje vitamíny B6, C, D a E. Mimo tyto látky je také snadno stravitelný a působí při zažívacích problémech, jako jsou průjmová onemocnění.
Čemu prospívá
Kromě již zmíněného hubnutí vám karob pomůže snížit hladinu LDL cholesterolu, upraví hladinu cukru v krvi a může sloužit jako prevence před vznikem problémů se srdcem. Navíc díky absenci kofeinu nezrychluje tep, nezpůsobuje poruchy spánku a nepodporuje hyperaktivitu.
Kam s ním?
Karob se přidává všude tam, kde byste jinak použili kakao. Do pečení, cukroví, polev, sladkého pečiva, ale i do snídaňových kaší nebo smoothie. Z karobu si můžete vyrobit i nápoj, a to tak, že ho rozmícháte v rostlinném nebo živočišném mléku (pro více chuti můžete přidat skořici nebo čekankový sirup).
Výborná je také karobová poleva na moučníky, ke které budete potřebovat kokosový tuk a karob. Tyto dvě ingredience spojíte ve vodní lázni a díky sladkosti karobu nemusíte tuto polevu ani dochucovat dalším sladidlem.
Jarní pomazánky, které se budou hodit na velikonoční stůl: Využijte ředkvičku, celer, mrkev i vejce
Smažené řízky, bramborový salát s majonézou, tučné chlebíčky a hodně alkoholu – to jsou tradiční české Velikonoce. S takovou však nemůžete ...
Recept: Krtkův dort ve skleničce
Krtkův dort je u nás velmi populární a nejspíš o něm už každý z vás slyšel. Je plný kakaa, nadýchaného máslového krému a banánů. Tahle verze je oproti klasice více fit, ale je také především nabitá bílkovinami, které jsou důležité pro udržení zdravé hmotnosti. Nejenže vás překvapí skvělou chutí, ale navíc si ho připravíte prakticky do skleničky, kterou můžete zavřít a vzít na svačinu do práce nebo dětem do školy.
Suroviny (na jednu porci):
- 30 g špaldové mouky
- 5 g karobu
- 1 lžička čekankového sirupu
- 1 lžička prášku do pečiva
- 10 g proteinu
- 15 g kvalitní hořké čokolády
- 15 g másla
- 1 vejce
- 30 ml mléka
Další suroviny:
- 125 g tvarohu
- 1 lžíce slazení
- 1 lžíce chia semínek
- ½ banánu
Postup:
- Ze špaldové mouky, karobu, sladidla, prášku do pečiva, vejce a mléka vytvořte těsto.
- V mikrovlnné troubě rozehřejte máslo s vysokoprocentní hořkou čokoládou a přidejte k těstu.
- Upečte v malém korpusu (podle počtu porcí).
- Nechte vychladnout a rozdrobte.
- Mezitím si připravte tvaroh, oslaďte ho a přidejte lžíci chia semínek (ta nechte alespoň deset až patnáct minut nabobtnat).
- Připravte si skleničku, na dno dejte trochu rozdrobeného korpusu, na stěny sklenice přitlačte banán nakrájený na kolečka, který vyplníte tvarohovou směsí.
- Nakonec udělejte ze zbytku korpusu čepičku na vytvořený moučník.
- Nechte vychladnout.
Dobrou chuť.
Zdroje: recept autorky, brainmarket.cz
1611