Sedm nejčastějších mýtů o neplodnosti: Četnost pohlavního styku, ovulace i cena léčby
Krevní test může předpovídat cukrovku, Alzheimerovu chorobu a řadu dalších onemocnění
Zdroj: Pixabay
Zní to jako sci-fi, ale je to realita. Vědci z Massachusettské všeobecné nemocnice vyvinuli krevní test, který zkoumá více než 200 proteinů a umožňuje posoudit rychlost biologického stárnutí jedince. Podle výzkumu dokáže test, který byl vyvinut s využitím strojového učení, předpovědět pravděpodobnost vzniku 18 závažných onemocnění souvisejících s věkem a riziko předčasného úmrtí z jakékoli příčiny.
Nový výzkum zveřejněný v časopise Nature Medicine pomáhá vysvětlit biologické mechanismy, které se podílejí na různých onemocněních souvisejících s věkem, a zlepšuje pochopení toho, jak genetika a faktory prostředí ovlivňují stárnutí. Naznačuje, že proteom, což je soubor bílkovin produkovaný organismem, by mohl být přesnějším ukazatelem biologického věku člověka.
Schopnost předpovědět riziko běžných onemocnění souvisejících s věkem
Cílem výzkumu bylo zjistit, zda by vědci mohli vytvořit „proteomické hodiny stárnutí“, které by pomohly předpovědět riziko běžných nemocí souvisejících s věkem. Pomocí proteomických dat je možné přesněji posoudit stárnutí porovnáním biologických funkcí jedince s tím, co se očekává pro jeho chronologický věk.
Na rozdíl od většiny biologických hodin, které se opírají o metylaci DNA, analýza hladin proteinů by mohla nabídnout přímější pochopení mechanismů, které stojí za stárnutím.
Předchozí proteomické hodiny stárnutí však nebyly nezávisle ověřeny u populací s různým genetickým a geografickým pozadím. Kromě toho žádné z předchozích hodin stárnutí nebyly vyvinuty s využitím velkých, různorodých populačních vzorků, které by umožnily rozsáhlé testování v širokém spektru onemocnění souvisejících s věkem, multimorbiditou a úmrtností.
Co je multimorbidita?
Multimorbidita je souběžná přítomnost více onemocnění u jednoho jedince buď bez příčinné souvislosti, případně může jít o choroby, které se vzájemně podmiňují. Multimorbidita je stupňující se celosvětový problém, který významně ovlivňuje jednotlivce, pečovatele i celou společnost.
Cukrovku často provázejí kvasinkové infekce a řada dalších kožních onemocnění
Klíčovým faktorem, který narušuje ochrannou bariéru kůže, je zvýšená hladina cukru v krvi neboli hyperglykémie. Častým průvodním jevem je pak ...
Vývoj krevního testu na základě proteomických dat
Výzkumníci analyzovali velký vzorek dat od 45 441 účastníků ve věku 40–70 let. Údaje čerpali z britské biobanky. Tento model ověřili ve dvou dalších biobankách. 3 977 účastníků ve věku 30–80 let bylo z čínské biobanky Kadoorie a 1 990 účastníků ve věku 20–80 let z finské biobanky FinnGen.
Výzkumný tým identifikoval 204 proteinů, které přesně předpovídají chronologický věk. Vědci zjistili, že hodnocení proteomického stárnutí může souviset s nástupem 18 hlavních chronických onemocnění, včetně onemocnění srdce, jater, ledvin a plic, cukrovky, neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, rakoviny, a také s multimorbiditou a rizikem úmrtí ze všech příčin.
Hlavní autor studie, doktor Austin Argentieri, výzkumný pracovník HMS v oddělení analytické a translační genetiky v Massachusettské všeobecné nemocnici a na Harvardské lékařské fakultě, vysvětlil klíčová zjištění:
„Pomocí krevního testu použitého k analýze téměř 3 000 proteinů jsme u více než 45 000 jedinců vyvinuli model strojového učení, který tyto krevní proteiny využívá k předpovědi chronologického věku. Říkáme tomu proteomické věkové hodiny, které nám poskytují přesnější informace o tom, jak člověk biologicky funguje, ve srovnání s tím, co bychom očekávali vzhledem k jeho chronologickému věku. Tyto informace pak můžeme použít k měření toho, jak člověk rychle stárne na biologické úrovni, a to porovnáním toho, kolik let předpovídají krevní proteiny, se skutečným chronologickým věkem.“
Vědci tento rozdíl pojmenovali jako „proteomický věkový rozdíl“. „Ukázalo se, že tato míra proteomidového věkového rozdílu vysoce předpovídá úmrtnost a 18 různých chronických onemocnění, která jsou hlavními zabijáky, včetně demence, srdečních onemocnění, onemocnění jater a ledvin a různých druhů rakoviny,“ dodal doktor Argentieri.
Možné důsledky pro zdravotní prevenci
Doktor Argentieri zdůraznil, že proteomické hodiny jsou příslibem pro hodnocení účinnosti preventivních opatření zaměřených na stárnutí a multimorbiditu.
V blízké budoucnosti bude například možné použít jediný test, který pomůže vyhodnotit riziko závažných kardiovaskulárních, jaterních, ledvinových a neurologických onemocnění. V současné době je však tento nástroj stále ve fázi vývoje a dosud nebyl schválen pro použití ve zdravotnictví.
Cílem výzkumníků je vyvinout proteomické nástroje pro stárnutí, které budou přínosem pro všechny, protože budou přístupné různým světovým populacím.
Kefír: Elixír, který pomůže s hypertenzí, cholesterolem i cukrovkou. Nejlepší je domácí
Mléčný kefír byl stovky let přísně střeženým tajemstvím obyvatel v oblasti severního Kavkazu. Ti jsou proslulí svou dlouhověkostí a jsou na jedné ...
Jak by to mohlo v budoucnu fungovat?
„Představujeme si, že po základním testu, který vám řekne o vaší budoucí zdravotní trajektorii, budete moci spolupracovat se svým lékařem a učinit nezbytné kroky ke zlepšení vašeho zdraví. A když pak podstoupíte nový test proteomického stárnutí, případné zlepšení nebo zhoršení vašeho zdraví se odrazí v nových výsledcích,“ říká k vizi do budoucna doktor Argentieri a dodává: „Naděje spočívá v tom, že tento test budete moci používat k průběžnému sledování v čase, abyste si ověřili, zda kroky, které podnikáte ke zlepšení svého zdraví, mají celkový pozitivní dopad na mnoho různých biologických systémů ve vašem těle.“
Pokud by se proteomické hodiny stárnutí začaly široce používat, mohly by pomoci zdravotníkům přesněji posoudit biologický věk člověka, což by mohlo poskytnout lepší představu o jeho celkovém zdravotním stavu a riziku nemocí souvisejících s věkem. To mohlo posunout důraz z léčby nemocí poté, co nastanou, na jejich předvídání a prevenci jejich vzniku.
Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu
1339