Krásné nohy na léto: Diabetikům přispějí na přístrojovou pedikúru zdravotní pojišťovny

Krásné nohy na léto: Diabetikům přispějí na přístrojovou pedikúru zdravotní pojišťovny
Zkušená pedikérka vám v řadě případů dokáže ošetřit nehty lépe, navíc obrousí i nánosy otlaků – tzv. hyperkeratózy. Vždy je ale potřeba najít si kvalitní odbornou pedikúru a hlásit hned ze začátku, že jste diabetik. Zdroj: Freepik

Dopřát si čas od čas pedikúru není luxus, ale mnohdy nezbytná součást života diabetiků. Praskliny na patách, otlaky, kuří oka, zhrubělé či zarůstající nehty dokážou řádně potrápit – a také snížit sebevědomí při chůzi v otevřené obuvi během teplých měsíců. Odbornou péči by si – nejen v létě – měli dopřát obzvláště cukrovkáři se syndromem diabetické nohy, jelikož poranění nůžkami v domácím prostředí u nich může vést k vážným zdravotním potížím. Kde najít odbornou pedikérku? A jak vysoké příspěvky na pedikúru poskytují zdravotní pojišťovny? To se dozvíte na následujících řádcích.

Nohy jsou z hlediska tlaku nejvíce zatěžovanou částí našeho těla. Nesou celou naši váhu, mnohdy na nich stojíme po většinu dne, nebo je namáháme při sportu a jiných aktivitách. Kůže na nohách diabetiků se navíc často potýká s horším přívodem okysličené krve a dalších živin, zhoršené odbourávání cukrů a jejich zadržování v kůži je pak zase příčinou rozvoje mykotických onemocnění. Vlivem těchto faktorů kůže na nohách diabetiků trpí, vysychá, může se třepit a objevují se v ní prasklinky, které jsou vstupní branou pro nejrůznější infekce – a tedy rizikem vzniku nehojící se rány. Předcházet tomuto koloběhu a rozvoji ran na chodidlech pomůže kromě správně zvolené obuvi a vhodné kosmetiky právě pedikúra, která navíc dokáže řešit i již vzniklé potíže.

Mokrá, nebo přístrojová pedikúra? Pro diabetiky vždy suchá

Jakmile začnete pátrat po možnostech pedikúry, zjistíte, že jsou nabízeny dvě varianty – manuální/mokrá pedikúra a přístrojová/suchá pedikúra. Rozdíl mezi nimi je zásadní a diabetici by vždy měli upřednostňovat druhou zmíněnou možnost.

  • Mokrá pedikúra – při tomto ošetření je nutné vložit chodidla nejprve do teplé vody, která je obohacena solí s minerály či různými bylinnými přísadami, aby došlo ke změkčení kůže i nehtů. Pedikérka následně upravuje nehty kleštěmi, zapilovává je jednorázovým pilníkem do požadovaného tvaru a čistí nehtové valy exkavátorem. Pomocí jednorázových skalpelových čepelek pak odstraňuje ztvrdlou kůži či kuří oka. A právě použití těchto čepelek představuje větší riziko poranění, které obzvláště u osob se syndromem diabetické nohy může být předzvěstí rozvoje závažných zdravotních problémů.
  • Suchá pedikúra – tento typ se provádí pomocí profesionálního certifikované přístroje s odsáváním nebo mlhovým postřikem. Ke změkčení a následnému snazšímu odstranění ztvrdlých svrchních vrstev kůže (hyperkeratóz) může pedikérka použít speciální sprej s obsahem urey, glycerinu či jiných účinných látek. K úpravě zhrubělých nehtů, odstranění otlaků či kuřích ok používá diamantové, keramické či karbidové frézky, které se sterilizují, či jednorázové brusné kotoučky. Tento způsob provedení pedikúry je pro diabetiky mnohem bezpečnější, a proto by vždy měli upřednostňovat tuto variantu.

Věděli jste, že…

… pedikérka proškolená v orthonyxii vám zvládne pomoci i se zarůstajícími nehty? Poradí vám také s výběrem vhodných kosmetických přípravků, správné obuvi či ortopedických pomůcek, jako jsou například korektory či chrániče prstů. Ve spolupráci s dermatologem pak pedikérka také může zbrousit mykotické nehty, které se při současném používání lokálních antimykotik také rychleji regenerují.

Diabetický makulární edém: Unikátní zákrok lékařů z jihlavské nemocnice může zabránit ztrátě zraku u diabetiků

Lékaři Jan Ernest a Vladimír Vávra z očního oddělení Nemocnice Jihlava provedli jako vůbec první v České republice zákrok, při kterém pacientovi ...

Je pedikérka v mém okolí opravdu odbornicí aneb Kde sehnat kvalifikovanou péči

Pedikúru by diabetici měli podstupovat v pravidelných intervalech 6–8 týdnů. Při výběru pedikérky by však měli být obezřetní a svěřit svá chodidla do péče pouze takové, která má prokazatelné odborné znalosti. Na stránkách České podiatrické společnosti naleznete seznam členů, kteří doložili certifikát o proškolení o přístrojové pedikúře. A navíc můžete na službu poskytovanou takovouto pedikérkou využít příspěvek zdravotní pojišťovny z fondu prevence.

Příspěvky zdravotních pojišťoven na pedikúru pro diabetiky

Z preventivního programu pro pojištěnce s onemocněním diabetes mellitus přispívají na přístrojovou pedikúru v roce 2023 následující zdravotní pojišťovny:

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) – VZP poskytuje svým pojištěncům starším 18 let s diagnózou diabetu příspěvek až 3 000 Kč za rok na přístrojové ošetření nohou (na jedno ošetření v maximální výši 500 Kč). Další 3 000 Kč pak můžete čerpat na krémy určené speciálně pro péči o kůži diabetické nohy či další pomůcky.
  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) – ČPZP přispívá svým dospělým pojištěncům s diabetem na přístrojové ošetření nohou částku až 1 000 Kč za rok.
  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) – diabetici starší 19 let pojištění u ZPMVČR mohou na přístrojovou pedikúru čerpat příspěvek až 500 Kč za rok.
  • Revírní bratrská pojišťovna (213) – tato pojišťovna nabízí dospělým diabetikům (od 19 let věku) příspěvek na pedikúru ve výši až 1 000 Kč za rok.
  • Oborová zdravotní pojišťovna (207) – v rámci preventivního programu přispívá OZP svým diabetickým klientům na pedikúru do výše až 10 000 Kč za rok, a to v závislosti na výši kreditů na jejich VITAKARTĚ.

Podmínkou pro získání příspěvku je u všech výše uvedených pojišťoven to, aby diabetik absolvoval přístrojovou pedikúru u pedikérky, která je platnou členkou České podiatrické společnosti z.s. nebo České podologické společnosti z.s., a následně řádně a včas předložil paragon o zaplacení – příspěvky jsou vypláceny zpětně na základě dokladu o provedené pedikúře.

Bezová šťáva k létu patří. Zkuste letos z květů bezu i likér či náhradu šampaňského

Prastaré rčení praví: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“ – a důvodů k pokleknutí je opravdu hodně. V tradičním léčitelství byl bez černý ...

Rada na závěr

Pokud i vy patříte k těm, kteří se potýkají s problematickou pokožkou na chodidlech a trápí je zarůstající či mykotické nehty, rozhodně byste měli přístrojovou pedikúru vyzkoušet. Kromě samotného ošetření u odborníka je však vhodné pečovat o svá chodidla a nehty i mimo návštěvu v pedikérském salonu, a to zejména vhodně zvolenou kosmetikou. Tu je optimální používat na noc, aby chodidla řádně hydratovala – nejlépe vstřebatelné jsou pěny, balzámy a krémy, ideálně s obsahem urey, kyseliny salicylové, panthenolu či aloe vera. Velmi důležitá je pak také volba správné obuvi – nemusíte hned sahat po speciálních diabetických botách, mnohdy stačí kvalitní stélka neboli vložka. Ta umožní správné postavení nohy a zejména diabetici s diabetickou nohou, neuropatií či jakoukoliv jinou deformitou by měli mít obuv vybavenou na míru zhotovenou stélkou. S jejím výběrem vám může pomoci proškolený diabetolog, případně podiatr.

Péče o vaše chodidla je důležitá nejen v létě – dopřávejte jim ji po celý rok. Uvidíte, že se vám nohy odvděčí.

Zdroje: podiatrie.cz, zpmvcr.cz, vzp.cz, cpzp.cz, ozp.cz

25830

Diskuze k článku