Kožní potíže se leckterému diabetikovi nevyhnou. Jak mohou pomoci rostlinné oleje?

Kožní potíže se leckterému diabetikovi nevyhnou. Jak mohou pomoci rostlinné oleje?
Olejový macerát měsíčku lékařského pomůže zmírnit svědění pokožky a podpoří hojení ran. Zdroj: Shutterstock

Diabetes s sebou nese také zvýšenou potřebu pečovat o pokožku. Během onemocnění se mohou objevit bakteriální či plísňové infekce, přílišné vysoušení, svědění, začervenání kůže, puchýře a vředy. Na všechny tyto potíže může kromě klasické léčby pozitivně působit i běžně dostupná přírodní kosmetika.

Vsadit můžete v péči o pokožku na tzv. přírodní olejovou péči. Antioxidační působení rostlinných olejů, které zároveň udržují vyrovnanou hydrataci a napomáhají hojení poškozené pokožky, je pro diabetiky ideální. Jaké druhy jsou vhodné?

Cukrovka a příliš suchá kůže

Kožní problémy jsou u diabetiků poměrně časté. Výjimkou není například suchá pokožka, která praská, bolí a nepříjemně svědí. Takto oslabená a poškozená se pak stává citlivější vůči působení okolních vlivů a je náchylnější i k pronikání mikroorganismů. To nezřídka kdy vede ke vzniku bakteriálních nebo plísňových infekcí. Diabetická populace může také častěji bojovat s projevy růžovky (chronické onemocnění pokožky vyznačující se zánětlivými ložisky hlavně v oblasti obličeje). Z toho plyne, že důkladná péče o pokožku v rámci její ochrany a prevence obtíží se rozhodně vyplatí.

Aromaterapie má pozitivní vliv na psychiku a celkové zdraví diabetiků. Co byste měli vědět před jejím použitím?

Pokud se chcete věnovat aromaterapii celkově nebo vás zajímají pouze studie, které se zaobírají esenciálními oleji a jejich vlivem na diabetes, ...

Máte extrémně suchou kůži, která je náchylná k praskání? Tyto druhy olejů mohou pomoci!

Pro ošetření abnormálně vysušené a již praskající pokožky můžete sáhnout po rostlinných olejích s obsahem kyseliny linolové, která vyniká protiinfekčním působením. Jsou to ty, které obsahují vitamíny A a E a esenciální mastné kyseliny, tedy olivový, arganový, mandlový nebo slunečnicový olej. Velmi dobrým protizánětlivým přírodním prostředkem pro péči o velmi suchou kůži je také suchý olej bakuchiol. Jedná se o nedráždivou látku extrahovanou ze semen rostliny Babchi (Psoralea corylifolia) a současně také o rostlinnou alternativu retinolu, vhodnou i pro těhotné ženy. Působí jako antioxidant, podporuje obnovu přirozeného kožního filmu a napomáhá zachovat vyrovnanou kožní hydrataci. Bakuchiol koupíte pohodlně v e-shopech a kamenných prodejnách s přírodní kosmetikou.

Rostlinné oleje jsou vhodné pro všechny typy pleti, stačí si tedy jen vybrat z široké palety druhů.

Přírodní prevence pro diabetickou pokožku

Kvalitní, za studena lisovaný arganový olej, makadamový olej, mandlový olej i zdánlivě obyčejný slunečnicový olej dokážou zázraky nejen na již praskající pokožce, ale i na té podrážděné a svědivé se sklony k vysušování. Velmi dobré je připravit si v rámci preventivní a ochranné péče o kůži například olejové maceráty z měsíčku lékařského, levandule lékařské nebo z okvětních lístků růže (ta má skvělý omlazující, obnovující i protiinfekční potenciál a navíc působí jako silný antioxidant)! Již připravený macerát růže v rostlinných olejích můžete pořídit také v prodejnách přírodní kosmetiky.

Chcete si vyrobit domácí olejový macerát? Pak postupujte takto:

  1. Do čisté, uzavíratelné nádoby vložte usušený rostlinný materiál, zalijte jej olejem dle vašeho výběru (třeba panenským slunečnicovým, který je na macerování ideální) tak, aby byly části rostliny plně pokryté.
  2. Zavřete sklenici a umístěte ji na slunné místo po dobu až tří týdnů. Sluneční svit jemně zahřeje olej a extrahuje důležité vlastnosti rostliny. 
  3. Každý týden olej přeceďte a nahraďte macerované bylinky novým rostlinným materiálem.
  4. Nezapomeňte směs každý den promíchat nebo protřepat.
  5. Po ukončení macerace olej přefiltrujte a slijte do sterilizované vzduchotěsné nádoby. Uchovávejte při pokojové teplotě. Většina macerátů má životnost od půl roku do jednoho roku.

Pozitivní myšlení: Proč je důležité při léčbě diabetu a jak si ho udržet?

Všude se o tom mluví, každý je v tom profík a vy pořád nevíte, jak na to? Udržet si pozitivní mysl i v těžkých časech není úkol snadný. To však ...

Při diabetu se osvědčí kosmetický minimalismus

Co se týče kosmetické péče při diabetu, určitě se vyhněte přípravkům, které obsahují syntetické parfemace a alkohol. Dejte přednost jednoduchým produktům bez konzervantů. Používejte třeba čisté květové vody, tzv. hydroláty – konkrétně heřmánkový, chrpový nebo růžový.  Vhodné je též použití rostlinných olejů po koupeli namísto tělového mléka, a to nejen těch jednodruhových. Zakoupit můžete tyto oleje i smíchané s jinými druhy. Pro mytí pokožky zkuste třeba mýdlo Aleppo nebo čisté marseillské mýdlo.

Na vlasy můžete použít i produkty zvané no poo (mytí vlasů bez použití běžných šamponů, tedy pomocí bylin nebo jiných přírodních prostředků, “bez pěny”). Jedná se prakticky o bylinné směsi nebo jednotlivé byliny (mydlice lékařská, reetha). Pokud bojujete se suchými vlasy, pomohou též domácí olejové masky s arganovým nebo slunečnicovým olejem. Je to jednoduché: naneste potřebné množství oleje na umyté, ještě vlhké vlasy, zabalte je do potravinové fólie a rovněž i do ručníku. Pak nechte působit hodinu a následně smyjte. Masku můžete nechat působit i přes noc.

A ještě jedna rada na závěr: nejste-li si jistí používáním olejové péče pro pokožku diabetika, neváhejte ji konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Zdroje: naturalfrenchsoap.com, ncbi.nlm.nih.gov, passeportsante.net/, electrochemsci.org/

2030

Diskuze k článku