Kouzelné lískové oříšky umouněné Popelky: Místo svatebních šatů v nich najdete zdraví
Líska byla kdysi považována za magický strom a lískový prut za ochranu před zlými duchy. Dá se říci, že líska nás před nimi chrání i dnes, minimálně co se zdraví týče. Lískové oříšky jsou totiž plné živin, vitaminů, minerálů, antioxidantů a zdravých tuků a na naše tělo mají opravdu kouzelný účinek: přispívají ke snížení cholesterolu, působí protizánětlivě, regulují krevní tlak, zmírňují záněty a zlepšují hladinu cukru v krvi. Co zajímavého jste o lískových oříšcích netušili?
Magická pověst provází lískový ořech odpradávna. Staří Římané používali při svatebních obřadech pochodně vyrobené z větví lísky, protože věřili, že lískový ořech zajišťuje dlouhé, šťastné a perspektivní manželství. V některých částech Anglie se ořechy nosily jako talismany. Rozvětvená lísková větev je dodnes považována za nejlepší volbu pro věštění z vody. Ve Francii zase tato rostlina symbolizuje plodnost.
Léčivé účinky lískových oříšků
Lískové oříšky jsou bohatým zdrojem zdraví prospěšných látek, které blahodárně působí na celý organismus:
- Jsou významným zdrojem celé řady vitaminů skupiny B, včetně folátu, který je nezbytný pro tvorbu červených krvinek. Obsahují vitaminy B1 a B3, které pomáhají uvolňovat energii z potravy a udržují zdravý nervový systém, dále vitamin B2, který prospívá pokožce a očím, a vitamin B6, který přispívá k tvorbě hemoglobinu, látky, která přenáší kyslík v krvi.
- Obsahují draslík, takže přispívají k prevenci vysokého tlaku, kornatění tepen a tvorby krevních sraženin.
- Díky vysokému obsahu vlákniny a nenasycených mastných kyselin pomáhají snížit hladinu špatného (LDL) cholesterolu v krvi.
- Obsahují spoustu antioxidantů, např. vitamin E, který je nazýván vitaminem mládí a plodnosti, protože chrání buňky těla před poškozením a také přispívá ke zdraví reprodukčních orgánů. Kromě vitaminu E obsahují například flavonoid proanthokyanidin, který přispívá k prevenci určitých typů rakoviny.
- Vitamíny skupiny B a hořčík zmírňují stres, napomáhají správné funkci nervového systému a zlepšují paměť.
- Obsahují řadu dalších důležitých minerálů, jako je vápník, železo, fosfor a zinek.
Mandlová mouka: Perfektní surovina na vánoční cukroví pro diabetiky. Navíc snižuje cholesterol
Mandlová mouka se vyrábí mletím blanšírovaných mandlí, což je proces, který zbaví mandle hořké slupky. Díky tomu, že se vyrábí výhradně z mandlí, ...
Proti kašli
Anglický botanik, lékař a astrolog Nicholas Culpeper ve své slavné knize Complete Herbal (první vydání je z roku 1653) uvádí, že „lískové oříšky jsou každému tak dobře známé, že je není třeba popisovat“. Píše, že pokud se ořechy namočí do medoviny, výsledný elixír je dobrým lékem na chronický kašel.
Lískové oříšky jsou vhodné pro diabetiky
Lískové ořechy mají navíc nízký glykemický index (15), takže jsou výbornou volbou pro osoby s cukrovkou. Vědci také prokázali pozitivní vliv lískových oříšků na osoby s diabetem II. typu.
Díky mononenasyceným mastným kyselinám jsou lískové ořechy vhodné i při redukční dietě. Platí však, že jak u diabetiků, tak u osob s nadváhou je potřeba konzumovat umírněné množství.
Předvánoční stres zvyšuje diabetikům glykemii. Pusťte z hlavy špinavá okna a zkuste to letos jinak
Pokud patříte mezi ty, kteří zpanikaří a málem se sesypou, když na poslední chvíli zjistí, že zapomněli koupit dárkový balicí papír, nebo že ...
Proti plešatosti
Starořecký lékař, lékárník a botanik Pedanius Dioscorides (40–90 n. l.) také doporučoval směs drcených lískových oříšků a medu na kašel. Ale našel i další využití lískáčů. Pro plešaté muže měl radu: rozmačkat spálené skořápky, smíchat je s lojem a směsí potírat hlavu. Zmínky o tom, zda po tomto „elixíru“ opravdu začaly mužům s hlavou jako koleno růst nové vlasy, se bohužel nedochovaly.
Pár zajímavostí na závěr. Věděli jste, že…
- … čtvrtina všech lískových oříšků vypěstovaných na světě padne za oběť výrobcům čokolád a lískooříškových pomazánek?
- … prvním, kdo přimíchal lískové oříšky do čokolády, byl cukrář Peter Ferrero, který v roce 1946 řešil problém s válečnými přídělovými normami a rozhodl se obohatit čokoládu pomocí oříšků?
- … lískový oříšek je „státním oříškem“ v americkém státě Oregon? Pěstuje se zde na více než 80 tisících hektarech už více než sto let.
- … jde – co do množství – o pátý nejpěstovanější ořech na světě? Nejvíce se jich pěstuje v Turecku, které pokrývá 75 % celosvětové produkce.
- … zbytky skořápek lískových ořechů nalezli archeologové na nalezištích z doby kamenné ve Velké Británii, Německu i Skandinávii? A zmínky o nich se vyskytovaly ve starověkých textech dokonce i v Číně.
- … není líska jako líska? Na rozdíl od lísek, které jsou u nás keřem často používaným jako živý plot, je líska turecká strom dosahující výšky až 20 metrů.
Pozor na alergii
Stejně jako na jiné druhy ořechů mohou být někteří jedinci alergičtí i na lískové oříšky. V případě, že vás po požití začnou svědit či pálit ústa nebo krk, případně začnete mít problémy s dýcháním, průjem nebo se u vás objeví kopřivka, neváhejte a urychleně navštivte lékaře.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, svetplodu.cz, zdravoslav.cz, grapetree.co.uk
Foto: Freepik/Racool_studio
1286