Dna neboli nemoc králů a její spojitost s diabetem II. typu
Kouření cigaret a diabetes: Proč je vhodné odvykat?
Zdroj: Shutterstock
Závislost na tabáku nebo také nikotinismus představuje jeden z rizikových faktorů, který může přispět k rozvoji diabetu II. typu. Pokud se již s cukrovkou léčíte, nepřispívá též k optimální léčbě nemoci. Kouření cigaret se ostatně velmi často podceňuje a je považováno za jakousi společenskou záležitost. Ovšem jedná se o silnou závislost, která je srovnatelná se závislostí na tvrdých drogách.
Odvykání kouření může být dobrou cestou k celkovému zlepšení zdravotního stavu. Zejména diabetici by jej měli zvážit, pokud stojí o efektivní kompenzaci cukrovky. Avšak snadněji se to řekne, než uvede v praxi. Lze závislost na nikotinu překonat?
Kolik lidí v České republice kouří?
Dle statistických údajů kouří v tuzemsku téměř dva a půl milionů lidí. Z hlediska genderového převažují mezi kuřáky jednoznačně muži. Pozitivní zprávou však je, že počet závislých na tabáku se kontinuálně snižuje. Tento trend může být způsoben mnoha různorodými faktory. Jedním z nich je jakási důslednější osvěta zdravotnických organizací, které upozorňují na neblahé důsledky nikotinismu.
Proč by měl diabetik přestat kouřit?
Pakliže jste diabetikem a letitým kuřákem, můžete veškeré rady týkající se odvykání bagatelizovat. Mnoho závislých na nikotinu si totiž moc dobře uvědomuje, že zanechání kouření cigaret je složité. Nezřídka kdy odvykání provází silné abstinenční příznaky spojené s nervozitou i agresí vůči okolí. Přes to všechno se ale dá přenést třeba i s dopomocí odborníků a speciálních léků na předpis.
Benefity zanechání kouření u člověka s cukrovkou:
- Vaše hladina cukru v krvi nebude kolísat. Nikotin totiž může s glykémií tak trochu „zamávat“ ve smyslu jejího zvýšení.
- Potlačíte inzulínovou rezistenci. V tomto ohledu opět negativně působí onen zrádný nikotin. Stěžuje totiž buňkám odpověď na inzulín a opět se můžete potýkat s hyperglykémiemi. V praxi to znamená, že když kouřit přestanete, budete lépe reagovat na léčbu.
- Snížíte pravděpodobnost rozvoje zánětlivých procesů v těle. Zánět sám o sobě může ztížit správné kompenzování diabetu.
- Přispějete ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. V závislosti na nikotinismu může stoupat „zlý“ LDL cholesterol a triglyceridy.
Jak se pustit do odvykání kouření?
Rozhodli jste se přestat kouřit? Pak je to velmi pozitivní zpráva! I přesto, že vás čeká dlouhá a trnitá cesta, nevzdávejte se. Cest, kudy se můžete vydat, je mnoho.
- První možnost: „seknete“ s kouřením ze dne na den úplně sami a nepoužijete žádné podpůrné prostředky. To vyžaduje notnou dávku odvahy, trpělivosti a vůle. Úspěch závisí také na tom, kolik cigaret jste v předešlém čase kouřili denně (tedy jak silnými kuřáky jste bývali).
- Druhá možnost: přestanete sami, ale za dopomoci volně prodejných podpůrných prostředků. Na výběr máte například žvýkačky s obsahem nikotinu nebo třeba náplasti.
- Třetí možnost: navštívíte centrum pro závislé na tabáku či svého ošetřujícího lékaře. Odborníci vám poradí, jakou cestou se vydat. Případně vám předepíšou silnější medikamenty, díky nimž se nikotinismu zbavíte jednou pro vždy.
Ať už si vyberete jakoukoliv možnost, výsledek bude jen a jen na vás samotných. Své zdraví máte plně ve svých rukách. A jestli stále váháte, znovu si přeříkejte celé spektrum zdravotních benefitů, které odvykání kouření přinese. Každý rok života navíc se přece počítá!
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: WebMD.com, Diab.cz, Anamnéza.cz, MZČR
2455