Inteligentní inzulinová náplast napodobuje funkci slinivky
Konzumace sacharinu neškodí našemu zdraví
Umělá sladidla patří v potravinářství mezi hojně využívané náhrady cukru, jelikož mají často několikanásobně větší sladivost a přitom obsahují minimum kalorií. Nový výzkum pod vedením vědců z lékařské fakulty a Wexner Medical Centre při univerzitě Ohio State na rozdíl od některých předchozích studií prokázal, že umělé sladidlo sacharin nezpůsobuje u zdravých dospělých lidí diabetes.
„Neznamená to, že se předchozí studie mýlí, jen zkrátka nevzaly dostatečně v úvahu skryté zdravotní problémy, stravování a životní styl účastníků,“ uvedl George Kyriazis, odborný asistent biologické chemie a farmakologie na univerzitě Ohio State a jeden z autorů studie. Díky studii zaměřené na působení umělého sladidla, tedy sacharinu, za zdravé dospělé osoby, jsme byli schopni izolovat jeho účinky a oproti předchozím závěrům jsme ani ve střevním mikrobiomu ani v metabolických profilech účastníků nezjistili žádnou změnu.“
„Předchozí studie jiných odborníků naznačovaly, že konzumace nekalorických umělých sladidel je spojena s metabolickým syndromem, tloustnutím, obezitou a nealkoholovou staetózou (ztučněním) jater. Tato zjištění vyvolala obavy, že konzumace umělých sladidel by mohla mít nepříznivý vliv na veřejné zdraví a nedostatečné množství kontrolovaných intervenčních studií tyto obavy ještě posílilo,“ uvedl Joan Serrano, hlavní autor studie a výzkumný pracovník z katedry biologické chemie a farmakologie univerzity Ohio State.
Studie škodlivost sacharinu vyvrátila
Této randomizované „dvojitě zaslepené“ (metoda, při které pacient ani výzkumník, který podává zkoumanou látku, nevědí, kdo užívá zkoušenou látku a kdo placebo, aby se zabránilo zkreslení výsledku studie – pozn. překl.) placebem kontrolované studie se dohromady zúčastnilo 46 zdravých dospělých ve věku od 18 do 45 let s indexem tělesné hmotnosti (BMI) 25 nebo nižším.
Účastníci výzkumu užívali každý den po dobu dvou týdnů kapsle, které obsahovaly maximální denní dávku sacharinu nebo lactisolu (sladký inhibitor receptoru) nebo sacharinu s lactisolem nebo placeba. Maximální přijatelná denní dávka sacharinu je 400 miligramů, což je mnohem více, než průměrný člověk zkonzumuje.
Studie nezahrnovala těhotné a kojící ženy a osoby trpící akutním či chronickým onemocněním, které by potenciálně mohlo mít vliv na funkci metabolismu, jako je diabetes, bariatrická operace či Crohnova choroba.
Vědci také po dobu 10 týdnů testovali účinky ještě vyšší dávky sacharinu na myších, kterým od přírody chybí chuťové receptory vnímající sladkost a dosáhli stejných výsledků jako u lidí. Umělé sladidlo tedy nemělo vliv na glukózovou toleranci, nezpůsobilo žádné výrazné změny střevní mikrobioty ani nemělo žádný viditelný negativní vliv na zdraví.
Zdroj: medicalxpress.com
3013
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný