Můj příběh: Svůj život jsem obětovala cukrovce, manžel mi utekl
Konverzační mapy aneb Jak rozmluvit diabetiky
Už jste se někdy zúčastnili skupinové edukace s Konverzačními mapami? Pokud ne, možná se vám bude hodit následující článek, který vysvětluje, jak taková edukace probíhá a co od ní můžete očekávat.
Konverzační mapy jsou moderní edukační pomůcka, která kombinuje vizuální přístup a interaktivní skupinovou edukaci. V podstatě se jedná o společné povídání nad obrázky, které účastníky provedou všemi důležitými informacemi, které by měli o diabetu znát. Každá mapa má svoje téma. Pojďme si představit první dvě.
1. Konverzační mapa: ŽIVOT S DIABETEM
První edukační mapa je zaměřená všeobecně. Je určena zejména pro nově zachycené diabetiky, kteří se s nemocí potřebují podrobně seznámit a zjistit, na co vše si dávat pozor.
Edukace trvá zhruba hodinu a půl a čas opravdu rychle uteče. Na začátku se všichni účastníci představí. Ostatním řeknou, jak dlouho mají diabetes a jaký typ diabetu u nich byl diagnostikován. Je také důležité, aby řekli, jaká léčba u nich byla zvolena, zda se léčí pouze pomocí úpravy životního stylu (strava, pohyb) nebo berou léky, či si aplikují inzulin. To vše ovlivní další průběh edukace.
Hlavní témata konverzační mapy:
1. Co je to diabetes a jaké jsou nejčastější mýty o diabetu.
2. Jak se jako diabetik cítíte, jak je důležité znát cílové hodnoty.
3. Jak zvládat vysoké glykemie a význam měření glykemií.
4. Zvládání diabetu díky správnému stravování, pohybové aktivitě a užívání léků.
5. Jak je důležité nastavit si vlastní cíle.
Zpočátku se všichni ostýchají
Prvotní ostych se ale změní ve chvíli, kdy začínáme „hrát“. Postupuje po mapě a zvládáme jednotlivé úkoly, které jsou pro nás připravené.
Znáte rozdíl mezi diabetem 1. a 2. typu? V čem tento rozdíl spočívá? To si vysvětlíme hned na začátku. Asi největší rozproudění konverzace vyvolají Mýty a fakta o diabetu. V této části jsou zahrnuta nejrůznější tvrzení, se kterými jste se již určitě také setkali, a vy musíte rozhodnout, zda jsou pravdivá nebo nepravdivá. A pokud víte i vysvětlit, proč tomu tak je.
Dalším oblíbeným tématem je dieta u diabetu. Nebo lépe řečeno stravování u diabetu. Často slyšíme, že pacienti nesmí mnoho potravin, ale opravdu je tomu tak? Vždyť diabetická strava má téměř shodné požadavky jako zdravá strava. Jídlo je ovšem v této mapě bráno pouze okrajově. Na stravování je zaměřena zcela jiná mapa a na té se účastníci baví pouze o jídle.
2. Konverzační mapa: JAK FUNGUJE DIABETES?
Na této druhé mapě půjdete hlouběji do principu onemocnění. Víte, proč máte ráno zvýšené hladiny cukru, přestože celou noc nic nejíte? Proč vám inzulin nefunguje tak, jak má? Pokud si nejste jisti, nezoufejte, při této edukaci si vše vysvětlíte a budete mít hned jasno.
Hledáme souvislosti
Po krátkém představení začínáme hrát. Nejdřív si důkladně prohlédneme mapu a řekneme, co nás na ní nejvíc zaujalo. Na mapě jsou 3 různé stromy s jablky, každý má ale jiný počet plodů a na první pohled je jasné, že s jedním z nich opravdu není něco v pořádku. Ale jak jablka souvisí s diabetem?
Jde pouze o grafické vysvětlení pochodů v těle ve chvíli, kdy diabetes nemáte, když diabetes máte, ale je kompenzovaný a poslední strom ukazuje situaci, kdy diabetes máte, a bohužel není kompenzovaný.
Hlavní témata konverzační mapy:
1. Jak funguje diabetes, včetně role slinivky břišní, inzulinu a glukózy.
2. Co se děje v těle v počáteční fázi onemocnění diabetu a v jeho dalším průběhu.
3. Jaké jsou komplikace diabetu, jak se jim můžeme vyhnout, či je oddálit správnou kontrolou diabetu.
4. Co to znamená uspokojivá kontrola diabetu.
5. Zvládání diabetu díky správnému stravování, pohybové aktivitě a užívání léků.
6. Nastavení cílů a podpora nejbližšího okolí.
Otázky vítány
Na stromech si tedy vysvětlíte, jak v těle funguje metabolismus sacharidů. Jak pracuje slinivka, co se děje s inzulinem a následně, jak se tělo vypořádá s cukrem. Samozřejmě po celou dobu jsou vítané otázky.
V další části mapy se zabýváte hodnotami důležitých parametrů, podle kterých vy i váš lékař zjistí, jestli je vaše cukrovka kompenzovaná. Mezi tyto parametry patří hladina glukózy v krvi, hladina glykovaného hemoglobinu, hladina tuku v krvi (cholesterol – HDL i LDL, triacylglyceroly), krevní tlak a obvod pasu. Víte, jaké hodnoty jsou ty správné? Co vlastně znamenají tyto názvy? Jestli neznáte odpovědi na tyto otázky, určitě řekněte svému lékaři, že byste měli zájem o edukaci pomocí konverzačních map.
Chcete si také udělat větší přehled v lécích používaných při léčbě cukrovky? V další části mapy můžete. Proč někdo nemusí užívat léky a jiný ano? Proč si další pacient musí aplikovat inzulin? Existuje mnoho otázek, na které dostanete odpověď.
PODĚKOVÁNÍ
Za celý časopis DIAstyl bychom chtěli poděkovat Nemocnici na Františku a zejména paní doktorce Vlastě Pivarčiové, že nám umožnila a nadále umožňuje účast na edukacích, které sama zařídí a pozve na ni pacienty. Jenom díky tomu se můžeme blíže s edukacemi seznámit a následně je představit i našim čtenářům. Dále chceme poděkovat i edukátorce paní Divišové, která vše na začátku domluvila.
2028
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný