Bis Bis

Kontryhel obecný: Bylinka střižená ženám na míru

Kontryhel obecný: Bylinka střižená ženám na míru
KONTRYHEL JE VE SVÉ PODSTATĚ BYLINKOU PONĚKUD PROMĚNLIVÉHO VZHLEDU, NEBOŤ SE JEDNÁ O TZV. SOUBORNÝ DRUH S ŘADOU PODDRUHŮ A S MNOŽSTVÍM KŘÍŽENCŮ. Zdroj: Pixabay

Kontryhel je od pradávna opředen řadou zkazek, pověstí, pohádek a příběhů. List má tvar pláštíku, do kterého se kdysi halily ženy a již to je natolik symbolické, aby jim léčivka nebyla přisouzena. V minulosti se dokonce věřilo, že adstringentní (stahující) vlastnosti kontryhelu mohou navrátit ztracené panenství. Jaká další kouzla kontryhel umí?

Ženy ulice si pravidelně dopřávaly sedací lázně, které měly napravit tělesný deficit způsobený jejich výdělečnou činností. V popředí zájmu se též od pradávna drží již zmíněná rosná kapka, která podněcovala chtivou touhu alchymistů, jejichž profesi si bylinka pevně nese ve svém rodovém názvu. Tito muži věřili, že sebraná krůpěj oplývá magickou mocí, která přičaruje i odkvetlé mládí, navrátí krásu, vitalitu a plodnost. Často se též tradovalo, že se v kapkách koupou víly a skřítci.

Nezahálejte u vody: Zacvičte si ve vlnách a využijte nestabilního terénu

Vodní radovánky si můžete uzpůsobit sobě na míru. Chcete zažít trošku adrenalinu? Zkuste paddleboarding! Je na místě spíš uvolnění a zklidnění? ...

Jak kontryhel poznat v přírodě?

Kontryhel je ve své podstatě bylinkou poněkud proměnlivého vzhledu, neboť se jedná o tzv. souborný druh s řadou poddruhů a s množstvím kříženců. Rostlina vytváří dřevnatý oddenek, z něhož vyrůstají četné lístky a květní lodyhy. Listy bývají na spodní straně, podobně jako řapík, mírně chlupaté, svrchu pak lysé.

Výskyt bylinky není nikterak výjimečný, neboť ji nacházíme od nížin až po hory, na loukách, pastvinách, okolo pramenišť, potoků a cest. Nejsnadněji ji potkáváme na horských loukách. A právě taková místa jsou i mým oblíbeným sběračským cílem. Vzpomínám na jednu takovou louku, v jejíž blízkosti se nachází ruiny rodného domu Karla Farského, jednoho ze zakladatelů a prvního patriarchy Církve československé husitské, ve Škodějově. To místo s kazatelnou na otevřené louce, která čítala tisíce oddenků této výjimečné, magické léčivky. Výpravné stezky všude okolo, jezírko se solitérní bylinou tužebníku, dřevěné tabule ukryté po lese, které si člověk pročítá pro radost. Ticho a klid, jen šustot listí a zpěv modřinek. Pak jdete domů s košíkem kontryhele, který sušíte přirozeně ve stínu, abyste jím pak mírnili menstruační bolesti, nadměrné krvácení, břišní křeče či zánět ve střevě. A čaj z kontryhele, který promísíme s měsíčkem lékařským, tužebníkem jilmovým, mateřídouškou vejčitou a špetkou řebříčku obecného, to je vám, panečku, ale dobrý čaj.

Doslova bylinka souzená ženám

Švýcarský farář Künzle zdůrazňuje: „Dvě třetiny operací žen by byly vcelku zbytečné, kdyby se zavčas a delší dobu používala tato rostlina, neboť ona vyléčí záněty lůna, horečky, sněť, zhnisání, vředy a průtrže. Každá šestinedělka by měla 5 až 10 dní pít mnoho čaje z této bylinky. Mnohé děti by ještě měly svoji matku a nejeden utrápený vdovec svoji ženu, kdyby byli poznali tento boží dar. Zvenku hojí kontryhel rány, bodné i sečné, když na ně tuto bylinku rozmělníme. Děti, které navzdory dostatečné stravě mají stále slabé svaly, po delším pití tohoto čaje zesílí.“

Zpevňující kontryhelová sůl

Přichystat si svou vlastní koupelovou sůl je jedna z možností, jak být skutečně kreativním. Jak využít všechny ty vůně a barvy, texturu soli, jak to celé nakombinovat, aby si tělo a duše skutečně odpočinuli.

Pokud od koupele očekáváme terapeutický účinek, bylinky nakombinujeme tak, aby léčily právě a jen problém, na který cílíme. Má-li koupel redukovat zánět, pracujeme s tužebníkem, heřmánkem, měsíčkem, mateřídouškou, pokud potřebujeme po koupeli zaplout do peřin, přidáme kozlík, meduňku, třezalku či chmel.

Chceme-li naopak probudit energii, zaměříme se na mátu, pomerančové oplodí, rozmarýn či bezový květ. Sůl lze též doplnit o síran hořečnatý, častěji známý pod pojmem Epsomská sůl, který je výtečným zdrojem snadno vstřebatelného hořčíku. Taková koupel jej skvěle doplní, aby též navíc uvolnila unavené a namožené svalstvo, zbavila tělo úzkosti a křečí. Jak na to? Potřebujete 250 g jemné mořské soli, 200 g hrubozrnné himalájské soli, 3 polévkové lžíce sušeného a podrceného listu kontryhele obecného, 3 polévkové lžíce levandule lékařské, 3 polévkové lžíce květů růže šípkové, 10 kapek esenciálního oleje, 1 kávovou lžičku olivového oleje. Ve větší míse promísíme oba druhy soli, přidáme sušené nadrcené bylinky, poté několik kapek esenciálního oleje a naposledy dobře promícháme. Sůl vkládáme do dózy a jakmile je plná, doplníme ji ještě o kávovou lžičku olivového oleje. Dózu pečlivě uzavřeme, aby skulinami neproudila do soli vzdušná vlhkost. Na jednu koupel použijeme zhruba 100 g solné směsi, ve vaně relaxujeme, po opuštění lázně se zabalíme do osušky, a ještě chvíli si odpočineme na lůžku.

Inzulínová rezistence aneb Když přeslazené buňky volají o pomoc

Nekvalitní zpracované jídlo, časté mlsání sladkého a absence pohybu může vyústit v inzulínovou rezistenci. To znamená, že buňky našeho těla ...

Pozor na kontraindikace

Za sebe, byť slavní bylináři dokládají jinak, nedoporučuji bylinku užívat v těhotenství, případně, pouze v lehkých, pozvolných dávkách. Z dlouhodobého hlediska neužíváme více než tři šálky silného čaje denně. Jinak je bylina zcela bezpečná, nevykazuje žádné vedlejší účinky. 

Kontryhel obecný v kuchyni

Kontryhel odpradávna doplňoval bylinnou, zelenou směs, která se s dalšími ingrediencemi upekla do podoby nádivky. Často také doprovázel posilující saláty, přidával se do polévek, omáček, pomazánek či zapékané zeleniny. Budete-li si přát zpestřit jídelníček, na lístky kontryhele se vydejte v okamžiku, kdy se pozvolna začínají klubat z hlíny. A třeba, třeba si z nich připravíte také tento jednoduchý recept na kontryhelové víno. Stačí si připravit: 1 velkou hrst kvetoucích vršků a listů kontryhele obecného, 1 l červeného vína, 6 polévkových lžic medu
Červené víno přivedeme k varu, přidáme lístky a vršky kontryhele. Následně odstavíme z ohně, louhujeme do vychladnutí. Dosahuje-li víno teploty těla, rozmícháme v něm med, stáčíme do lahví, užíváme jako aperitiv na podporu trávení, případně, k vyvolání opožděné menstruace.

Co, kdy a jak uchováváme a sbíráme?

  • sbíráme kvetoucí nať, list, výjimečně též kořen,
  • sběr listu i celé kvetoucí natě provádíme od května do září, nejlépe kolem devátí hodiny ranní,
  • uchováváme v podobě sušené byliny, tinktury, masti či sirupu.

Bylinku usušíme poměrně snadno. Osobně ji vždy rozprostírám na sušící pláty a nechám sušit zcela přirozeně, ve stínu a při pokojové teplotě. Ráno a večer ji vždy obrátím, jakmile je hotovo, uchovávám ji ve skleněné nádobě uzavřené pákovým uzávěrem. Kvalitně nasušená bylinka si zachovává svou sytou zelenou barvu, aniž by se jakkoli drolila či trhala.

Léčivé vlastnosti kontryhele obecného

  • mírní bolestivou menstruaci,
  • tlumí nadměrné krvácení,
  • mírní klimakterické potíže,
  • léčí bílý výtok,
  • odstraňuje slabost svalů, končetin,
  • pomáhá při chudokrevnosti,
  • zevně slouží jako výborný oplach při gynekologických zánětech,
  • mírní též projevy hemoroidů,
  • potlačuje svědivost sliznice,
  • pomáhá při křečové bolesti svalstva,
  • při krvácení z nosu,
  • čerstvě vymačkaná šťáva se používá k omývání ran, pohmožděnin a vředů.

Řepík lékařský: Zhojí rány a posilní játra

Lidové léčitelství má s řepíkem bohaté zkušenosti. Kdysi dávno byl používán při magických obřadech, ale léčily se s ním i střelné rány z muškety. ...

Kontryhel obecný v domácí lékárně

Čajová směs na vyvolání menstruace dle Dionýze Dugase

Potřebujete: 20 g natě dobromysle obecné, 20 g natě vlaštovičníku většího, 20 g květu řebříčku obecného, 20 g listu kontryhelu obecného a 20 g nati petržele obecné.

Bylinky smísíme, následně odebereme jednu čajovou lžičku, kterou zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme zhruba 10 minut louhovat. Pijeme 2 x denně po dobu několika dní, do doby, než se objeví očekávaná menstruace.

Směs na neurologické poruchy dle Marie Treben

Potřebujete 30 g natě kontryhele obecného a 30 g natě kokošky pastuší tobolky.

Bylinky smísíme, odebereme jednu čajovou lžíci, kterou zalijeme 250 ml vroucí vody. Louhujeme asi 10 minut, popíjíme po doušcích 3 x denně.

Mast z kontryhele

Potřebujete 2 hrsti rozkvetlé kontryhelové nati, 250 ml olivového oleje a 47 g včelího vosku.

Bylinku nasekáme, zalijeme olejem a ve vodní lázni prohříváme po dobu 5-7 dní, vždy hodinu denně. Poslední den bylinný olej přecedíme, přidáme do něj včelí vosk, který pozvolným zahříváním zcela rozpustíme. Hotovou mast stáčíme do dóziček, využíváme rovněž k masáži poprsí.

Sedací koupel při gynekologickém výtoku

Potřebujete 1 hrst rozkvetlé kontryhelové nati, 1 hrst rozkvetlé nati hluchavky bílé, 10 květů měsíčku lékařského a 2 l vody.

Bylinky smísíme, zalijeme vroucí vodou, abychom směs louhovali zhruba 30 minut. Následně nálev přecedíme, dosahuje-li teploty těla, mírně jej naředíme vlažnou vodou, v koupeli posedíme aspoň 20 minut. Lázeň aplikujeme vždy ráno a večer do odeznění potíží.

zuzana

Zuzana Švédová je nejen nutriční terapeutkou, ale i spisovatelkou. | zdroj: časopis DIAstyl, užito se svolením autorky Zuzany Švédové

Mgr. Zuzana Švédová, DiS.

Působí jako nutriční terapeutka se zálibou v byliny, bylinkové produkty, léčivý potenciál přírody, který povzbuzuje na těle i duchu. Také se věnuje publikační činnosti, kdy přispívá do různých novin a časopisů. Mimo jiné se zaměřuje na problematiku stravování při diabetu, sama se léčí s cukrovkou 1. typu. V nedávné době jí vyšly knihy Zdravou stravou proti únavě a Štědrý bylinářův rok. Je maminkou pětiletého syna, ráda cestuje, vaří a nahlíží do starých archivů, ze kterých čerpá inspiraci pro svou tvorbu.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Mgr. Zuzany Švédové, DiS. Recepty autorky.

1073

Diskuze k článku