KOMENTÁŘ: Umělá inteligence si poradí i se screeningem v mamografii, říká odborník

KOMENTÁŘ: Umělá inteligence si poradí i se screeningem v mamografii, říká odborník
Michal Mačát věří, že i v medicíně bude mít umělá inteligence jednou své pevné místo Zdroj: Se svolením Michala Mačáta

Umělá inteligence může ve zdravotnictví pomáhat se screeningem. Dobrým příkladem je mamografické vyšetření, kdy AI pomáhá s identifikací a vyhodnocováním mikrokalcifikací, tedy prvotních příznaků maligní léze. Kontroluje lékaře a napovídá mu, kterým pacientům se má věnovat prioritně a v jakých oblastech by se mohly vyskytovat pro pacienta potenciálně nebezpečné útvary, říká v komentáři ředitel divize Medical Solutions OR-CZ Michal Mačát.

Mikrokalcifikace je drobné ložisko vápníku v prsu, které nelze nahmatat, ale lze ho zjistit na mamografu. Umělá inteligence si s prováděním podobných diagnóz už dokáže poradit. Lékaři tak může ušetřit čas a pomoci s diagnostikou.

Určí pořadí pacientů na urgentním příjmu nebo navede chirurga při operaci

Využitelné to je i na urgentním příjmu, kdy by „počítač“ prioritizoval pacienty dle naléhavosti. Pomoci tak může i při přípravě a plánování výkonů. Když se vrátím zpět ke karcinomu prsu, zobrazovací systém s umělou inteligencí v dnešní době dokáže chirurga při operačním výkonu navigovat tak, aby přesně odstranil celý nádor.

Při využití umělé inteligence je výsledek operace podstatně lepší a rovněž je větší i pravděpodobnost uzdravení pacientky. Současně se tak snižuje riziko nutnosti opakovaných operačních zákroků. Je nicméně potřeba uvědomit si, že důvodem existence umělé inteligence není kompletní nahrazení lidí. Má sloužit jen jako pomocný doplněk a jako takový by neměl přinášet víc práce než užitku.

Ani ovoce nekonzumujte v létě neomezeně. Obsahuje fruktózu, na kterou není radno zapomínat

„Ovoce je důležitou součástí vyvážené a pestré stravy a skutečně se doporučuje pravidelně ho zařazovat do jídelníčku, protože obsahuje řadu pro ...

AI jen na pozadí

Umělá inteligence by měla běžet na pozadí. V podstatě by s ní lékař neměl pracovat napřímo, ale měl by i nadále využívat provozní systém nemocnice, na který je zvyklý. Pro efektivní práci by však měl mít ve svém stávajícím systému k dispozici snímky, které byly umělou inteligencí analyzovány a v nichž jsou zaznačeny výsledky těchto analýz.

Uživatel tedy pracuje například se systémem PACS nebo s nemocničním informačním systémem a umělá inteligence mu napovídá. Důležité je, aby člověk měl nad umělou inteligencí finální kontrolu a mohl validovat její výsledek.

Zdroj: Michal Mačát, redakce

835

Diskuze k článku