Kojení dětí výrazně snižuje riziko onemocnění diabetem

Kojení dětí výrazně snižuje riziko onemocnění diabetem

Američtí vědci objevili přímou souvislost mezi prolaktinem, tedy hormonem stimulujícím tvorbu mléka, a sníženým rizikem onemocnění diabetem 2. typu.

Hormon prolaktin mimo jiné zlepšuje citlivost těla na inzulin, což kojícím matkám do budoucna pomáhá předcházet příliš vysokým hladinám glykemie a celkově tak kojení o 27 % snižuje riziko onemocnění diabetem 2. typu. Tým z Harvardovy univerzity provedl výzkum, kterého se zúčastnilo 8 600 žen.

Bylo zjištěno, že ženy, které své děti kojily, mají zvýšenou hladinu prolaktinu a díky tomu tak o 27 % menší pravděpodobnost onemocnění cukrovkou 2. typu. Vedoucí studie Jun Li uvedl k výsledkům výzkumu toto: „Prolaktin je multifunkční hormon – není spojen pouze s těhotenstvím a kojením, ale hraje důležitou roli také v mnoha dalších biologických funkcích, jako jsou například podpora metabolických procesů či rozvoj imunity. Je příliš brzy stoprocentně potvrdit, že zvýšená koncentrace prolaktinu může sloužit jako prevence rozvoje diabetu – abychom ovšem toto tvrzení mohli podložit a obhájit, je třeba pokračovat i nadále ve výzkumu.“

Zdroj: www.diabetes.co.uk

313

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku