Kočky mají na zdraví člověka blahodárný vliv. Felinoterapie může prospět i diabetikům!

Kočky mají na zdraví člověka blahodárný vliv. Felinoterapie může prospět i diabetikům!
Klid vrnící kočky se brzy přenese i na vás. Čtení knihy s kočkou na klíně je ideální způsob trávení podzimních večerů. Zdroj: Shutterstock

Věděli jste, že kočky léčí? A to nejen bolavou duši, ale i tělo. Frekvence kočičího vrnění má prokazatelné léčivé účinky a její technologická podoba je využívána jako doplňková léčba mnoha nemocí. Kočky vás dokážou rozveselit, nabudit, nebo naopak uspat. Pomáhají i diabetikům pro dosažení optimální glykémie a krevního tlaku. Přečtěte si, jak může tzv. felinoterapie obohatit váš život a vylepšit zdraví!

Mnoho lidí považuje kočky za pyšné a odměřené, ne-li zákeřné. Chodí s hlavou nahoru a tváří se, že vás nevidí. Co se ale ve skutečnosti odehrává v chlupaté kočičí hlavě a jak to s námi myslí? Možná bude realita trošku jiná a časem si i vy vyšlapete cestičku do kočičího srdce.

Historie kočičí vznešenosti

Kočky jsou odpradávna považovány za vznešená a mocná zvířata. Vidíte to v jejich postavení těla a ve výrazu. A viděli to i staří Egypťané, kteří kočky zobrazovali v blízkosti svých božstev a králů. Bohyně s kočičími hlavami byly považovány za symbol moci, spravedlnosti a plodnosti. 3 000 let staré mumifikované kočky byly nalezeny jako průvodkyně na onen svět v hrobech zemřelých panovníků.

Kočičí vyrovnanost a moudrost oslnila mnoho kultur, a není tak divu, že si tato zvířata vydobyla výsadní postavení v domácnostech napříč generacemi. I moderní lidé se těší kočičí přítomnosti a ve světovém hledisku kočka sdílí každou čtvrtou domácnost. Nejspíš na nich vážně něco bude…

Potřebujete se rychle zrelaxovat? Zkuste bodyscan. Uvolní napětí a dodá i novou energii pro boj s diabetem!

Zahlceni povinnostmi každodenního dne si častokrát ani neuvědomujeme reakce vlastního těla. Plnění přání ostatních dáváme přednost před vlastními ...

Komplikovaná kočičí povaha: Jak jí porozumět?

Kdo má kočku nebo dokonce skupinku koček, může tento odstavec přeskočit – vše si již dávno vyzkoušel v praxi. Kdo však s kočkou nežije a možná zvažuje její pořízení, měl by zpozornět.

Kočičí povaha je často odsuzována a označována negativními termíny – téměř výhradně však lidmi, kteří kočky nechovají.

Jakmile toto zvíře poznáte blíž, budete ohromeni jejich komplexní povahou, která skrývá mnoho drahocenných rysů. Jmenujme si ty nejdůležitější z nich:

  • Láska. Kočka se s vámi dokáže sblížit opravdovým a upřímným způsobem a nezřídka se stává, že ji majitelé začnou vnímat jako rovnocenného parťáka, kamaráda či dokonce jako “dítě”. Kočičí láska je čistá a nezištná. Pokud s vámi zůstává, i když má možnost odejít, je to proto, že jí je s vámi dobře a cítí se milována. Darovanou lásku vám potom kočičí mazlíček mnohonásobně vrátí.
  • Hrdost. Kočky se často tváří odměřeně a jaksi namyšleně. Neberte to však negativně, jen si tím chrání svoji důstojnost a dávají všem najevo (lidem i dalším kočkám), že se sebou nehodlají nechat zacházet jako „s onucí“. Uznejte sami, není to schopnost, která i vám někdy chybí?
  • Čitelnost. Kočky dávají jasně najevo, co chtějí. Když kočky chtějí pohladit, skočí vám na klín nebo na klávesnici počítače. Neřeší, jestli zrovna píšete článek a klidně ho “napíšou” za vás smrští nesmyslných písmen. Když mají hlad, mňoukají u misky, a když je něco bolí, tváří se zkroušeně a jemně vrní. Víte tak v každé situaci, o co zrovna jde.
  • Empatie. Mnoho milovníků koček nejvíce oceňuje kočičí schopnost vcítění se do druhých (ať už lidí nebo jiných koček, žijí-li ve skupině). Kočka má jakýsi šestý smysl, který jí pomáhá vnímat emoce a atmosféru daného místa. Máte-li zrovna špatný den a necítíte se dobře, nezoufejte.

Nemusíte nic říkat a vysvětlovat, kočka to sama pozná a přijde vás utěšit. I kdyby nikdo jiný nebyl na blízku, náhle budete mít pocit, že je o vás postaráno a že na vás někomu záleží.

Benefitů soužití s kočičím kamarádem je skutečně nespočet, ale abyste je všechny odhalili, nezbývá, než skutečně s kočkou trávit kvalitní čas.

Jízda na koni vás okouzlí. Studie potvrzují její nesporné benefity při cukrovce!

Spousta lidí má z koní respekt. Bojí se těchto velkých a majestátních zvířat a představa, že by na ně měli dokonce nasednout, je děsí. Přitom ...

Kočičí léčivá moc

Vědci po celém světě zkoumají léčivé účinky kontaktu se zvířaty a právě kočkám je pro praktičnost výzkumů věnována velká pozornost. S jakými obtížemi dokážou kočky pomoci?

  • Vysoký krevní tlak a srdeční tep. Kočičí vrnění má nízkou frekvenci 25 Hz, která je velice prospěšná pro zdraví. Zpomaluje činnost mozkových vln, což vede k pomalejšímu a hlubšímu dechu a nižšímu srdečnímu rytmu. Naladěním se na kočičí frekvenci tak časem dochází k celkovému zklidnění organismu včetně snížení krevního tlaku.
  • Roztěkaná mysl. Kočičí vrnění je léčivé a uklidňující. Frekvenčně je podobné vlnám théta, které prochází mozkem například při meditaci či hluboké relaxaci. Dělá-li vám potíž se do uvolněného meditačního stavu dostat, nebo v něm dokonce vydržet, zaposlouchejte se do kočičího vrnění a budete z něj mít stejné přínosy.

Astronauti NASA využívají speciální vibrační pásky napodobující kočičí vrnění, aby se při vesmírných misích udrželi v psychické pohodě a předešli řídnutí kostí způsobenému pobytem ve vesmíru.

  • Chladné periferie. Mnoho nemocí s sebou přináší chladné končetiny, které se ne a ne zahřát. Nejúčinnějším zahřívadlem je chlupatá kočka, která navíc krásně přilne k povrchu těla. Dokáže vás prohřát daleko lépe než různé nahřívací polštářky, protože hřeje stále stejně intenzivně.
  • Vysoká glykémie. Hladina krevního cukru může být vysoká, pokud jsme ve stresu a nepohodě. Vyrovnanost a klid jsou základem funkčního metabolismu, který zajišťuje odbourávání krevního cukru. Právě kontakt s kočkami vede k dosažení vnitřní pohody, a tělo se tak může nerušeně soustředit na metabolické pochody. To mohou ocenit především diabetici!
  • Deprese a úzkosti. Klinická deprese je závažné onemocnění, které vychází z vnitřních predispozic i nepřízně vnějších okolností. Dostat se ze stavu letargie je těžký úkol, který spousta pacientů bez pomoci nezvládne. Úzkost je vnitřní napětí, které je vyvoláno i sebemenšími spouštěči a mnohdy přetrvává dlouho. Oba tyto stavy jdou zmírnit nebo alespoň zkrátit kontaktem s kočkou. Jak na to?

Stačí se odpoutat od svých problémů a pocitů a plně se naladit na kočičí klid a harmonii – brzy zjistíte, že ve světě je vlastně vše v pořádku. S novou perspektivou se pak můžete vrátit zpět do svého těla a pracovat na sobě s větším nadhledem.

Felinoterapie jako účinný pomocník v nemocnicích

Léčba zvířaty (animoterapie) je dnes již běžně používaná technika, která se opakovaně osvědčuje u fyzických i psychických poruch. Zvířata jsou součástí nemocničních procedur a existují i mnohé instituce, které nabízí tuto službu privátně.

Felinoterapie je jednou z nejpopulárnějších forem animoterapie. Kočky jsou drobné, mírumilovné a chlupaté, což z nich dělá ideální kandidáty pro tento směr alternativní léčby.

Mnohé chovné stanice po celém světě se zabývají právě chovem koček vhodných pro felinoterapii a podrobují kočky od malička důkladnému výcviku. Certifikované kočky pak mohou pomáhat pacientům v nemocnicích, a to i těm zvláště rizikovým – seniorům v léčebnách dlouhodobě nemocných, onkologickým pacientům, včetně těch dětských, a psychicky nemocným jedincům.

Kočičí svět nabízí spoustu možností i lidem. Stačí se ke kočkám chovat s respektem a s láskou a za odměnu je pak budete moci používat pro své léčebné účely. Aneb jak řekl Leonardo da Vinci: „I ta nejmenší kočka je mistrovské dílo.

Zdroj: Friendsanimals, Felinotherapy, Bbc, Consciouscat

8979

Diskuze k článku