Španělští vědci vyvinuli zařízení k aplikování léků bez použití jehly
Kmenové buňky vyléčily myším diabetes 1. typu
Nový inovativní výzkum odhalil způsob, jak mnohem efektivněji přeměňovat lidské kmenové buňky na beta buňky produkující inzulin. Vzniklé inzulin produkující buňky „velice rychle vyléčily“ myším diabetes 1. typu, a to na celých 9 měsíců.
Při diabetu 1. typu autoimunitní systém špatně reaguje a nutí imunitní systém, aby napadal a ničil pankreatické beta buňky. Jednou z potenciálních a slibných možností léčby jsou pluripotentní kmenové buňky (hPSC), protože mají schopnost sebeobnovy a umí se postupně přeměnit (diferencovat) na různé typy buněk. Ačkoli hPSC buňky byly k vytvoření beta buněk produkujících inzulin použity už v předchozích výzkumech, nikdy se jich nepodařilo vytvořit dost na to, aby vyléčily diabetes 1. typu.
Vedoucím výzkumníkem této nové studie je Jeffrey R. Millman, Ph.D., odborný asistent lékařství a biomedicínského inženýrství na Lékařské fakultě Washington University v St. Louis. K potížím, kvůli kterým se vědci až dosud nedokázali posunout ve výzkumu dál, Millman uvedl: „Hlavní problém, na který narazíte, když se snažíte přeměnit lidskou kmenovou buňku a inzulin produkující beta buňku, je, že přitom vyrobíte také jiné buňky, které nechcete, jako jsou jiné typy pankreatických buněk nebo buňky jaterní.“ I když implantace těchto nepotřebných (neboli „off-target“) buněk, ničemu neškodí, Millman dále vysvětlil, že „čím víc „off-target“ buněk vám vznikne, tím méně máte buněk potřebných k léčbě.“
Millmanův výzkum však překonal výše uvedený problém použitím inovativní metody, která cíleně působí na cytoskelet kmenových buněk, čímž je vede k tomu, aby se přeměnily v pankreatické buňky. Cytoskelet je konstrukce, která buňkám pomáhá zachovat tvar a poskytuje jim mechanickou oporu, díky které se buňky pohybují a dělí. Cílené působení na tuto konstrukci umožňuje vědcům vytvořit méně nepotřebných buněk a zároveň i kvalitnější beta buňky, které pomáhají udržovat hladinu cukru v krvi.
Millman a jeho tým transplantovali beta buňky vytvořené z hPSC buněk myším s diabetem 1. typu. Ve své studii vědci uvádí, že „transplantace u myší zvrátila již rozvinutý diabetes.“ Normální hladinu glykemie si myši udržely nejméně 9 měsíců.
„Dokázali jsme vytvořit více beta buněk, které navíc lépe fungovaly – některé z myší zůstaly vyléčené více než rok. Zkoumané myši měly rozvinutý diabetes a jejich hodnoty glykemie byly vyšší než 500 miligramů na decilitr krve (mg/dL), což jsou velmi vysoké hodnoty. Když jsme myším dali zmíněné inzulin produkující buňky, jejich hladina glykemie se v průběhu dvou týdnů vrátila k normálu a zůstala tak řadu měsíců,“ uvedl dále Millman a dodal, že aby tento výzkum mohl pomoci lidem, je třeba provést další testování a uzpůsobit metodu k mnohem větší produkci buněk.
Zdroj: medicalnewstoday.com
809
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný