Reportáž ze školky: Cvičení s dětmi zábavně? Zapojit se mohou i malí diabetici
Klub Cukříci: Místo, kde najdou rodiny velkou podporu. Pobytů se účastní i zdravotníci
Zdroj: Jana Brandejsová
Rodiče s malými dětmi, u kterých se zachytí diabetes, v první chvíli potřebují jen pár věcí - pochopení, podporu a informace. A právě proto vznikl v roce 2012 klub Cukříci, který svým členům poskytuje nejenom výše zmíněné, ale také zábavu a pomoc při léčbě cukrovky. Kdo se může stát členem?
V dubnu 2012 vznikl klub diabetiků s názvem Cukříci. Co bylo podnětem pro jeho vznik? „Máme diabetického syna Jakuba, který měl záchyt v necelých 5 letech v srpnu 2005. Nějaký čas jsme si s myšlenkou založení nějakého uskupení pro dia rodiny z našeho okolí pohrávali, ale sbírali jsme ještě odvahu a informace, jak postupovat. Zároveň jsme měli velikou podporu od dětské diaporadny v Orlickoústecké nemocnici,“ vysvětluje zakladatelka klubu Jana Brandejsová. Od počátku tak s manželem stojí v čele organizace vždy společně s jedním z rodičů z členské základny. V prosinci 2012 se pak klub zapsal jako spolek.
S cukrovkou do školky i školy: Maminka malého diabetika popsala, jak důležitý je výběr správného učitele
Paní Růžičková, váš syn jezdí pravidelně na diatábory. Co bylo tím prvotním impulzem? Syn začal jezdit na dia tábory v 8 letech, protože jsme ...
Edukace je při léčbě diabetu důležitá
Prvotním impulsem byla touha najít pro syna místo, kde by mohl trávit volný čas. „V té době bylo táborů mnohem méně, než je dnes. Od organizace tábora jsme sice nakonec upustili, ale vytvořili jsme místo, kde rodiče po záchytu cukrovky u děti najdou podporu, kde se dostanou k lidem, kteří řeší stejné problémy,“ vysvětluje zakladatelka. Spolek je zároveň schopen zprostředkovat svým členům rychlé zapůjčení nebo doplnění chybějícího materiálu pro léčbu diabetu, což se na malém městě s malou dětskou diaambulancí velmi hodí.
„V minulých letech se nám díky grantu např. podařilo získat kompletní systémy senzorů, v té době pouze složitě dostupných, které byli k dispozici našim členům.“ Spolek pořádá také jednodenní výlety a akce, na kterých se všichni členové sejdou a mají možnost si popovídat o záležitostech, které je trápí, a podívat, jak to zvládají ostatní.
„Edukace a osvěta probíhá i neorganizovaně vlastně při každém společném setkání. Z mnohými z členů našeho spolku už nás pojí i přátelství. Je skvělé vidět, jak děti postupně dospívají a osamostatňují se od rodičů i cukrovce navzdory.“
Akce, které nechcete minout
„Nejdůležitější a nejnáročnější akcí je určitě 5denní sportovně edukační pobyt, který v letošním roce proběhl již po 11. Jedná se o akci – prodloužený víkend, který trávíme s diabetickými dětmi, jejich sourozenci a rodiči někde v přírodě,“ popisuje Jana. Pro děti je vždy přichystána spousta her, pohybu a sportovního vyžití, pro rodiče také a samozřejmě se snažíme připravit edukační nebo zajímavá témata. Ať se jedná o návštěvu někoho z dodavatelů diabetických pomůcek, nebo zajímavé povídání někoho, kdo se rovněž potýká s diabetem (Titan a Inzulín, p. Petr Mlejnek – průkopník používání FSL v ČR apod.).
„Na některý z pobytů s námi jede i diasestřička z naší dětské diaambulance a mohu říci, že i pro ni je zajímavé vidět, jak děti fungují mimo nemocniční prostředí. Jak zvládají hypa a hyper v souvislosti s pohybem a prostředím. Poučné jsou tyto pobyty pro všechny strany, které se jich účastní.“
Ani letos nebudou chybět tradiční vánoční dílny, kde členové spolku tvoří tematické výrobky, pečené čaje nebo chňapky. S úspěchem tyto výrobky už několikátým rokem na trzích prodávají.
Celer: Mocný spojenec v boji s hypertenzí, cukrovkou i záněty
Na zlepšení potence ho používali už ve starém Egyptě, u nás se začal hojněji pěstovat až v 17. století. V současné době je u nás oblíbený jak ...
Staňte se členem i vy
Členem se může stát jakákoliv rodina, která má diabetické dítě. „Preferujeme rodiny z Pardubického kraje, ale máme také členy z kraje Královehradeckého a jednu vlaštovku také z kraje Jihomoravského. Nové členy mezi sebou rádi přivítáme a pokusíme se jim poskytnout podporu, jakou potřebují. Budeme moc rádi, když se naše řady rozšíří,“ říká Jana. V současné době má spolek 12 platících členů – rodin s diabetickým dítětem. Zároveň jsou stále v kontaktu s již dospělými původními členy. Spolkem za dobu jeho existence už totiž prošlo zhruba 30 rodin.
Jana Brandejsová (47)
Jana se narodila v Ústí nad Orlicí a dodnes žije právě zde. Pracuje v menší soukromé firmě, kde se zabývá dozorem na stavbách jako ekonom a administrativní pracovník. Spolek Cukříci založila v roce 2012 spolu s manželem a synem Jakubem, který se potýká s diabetem 1. typu.
Zdroj: časopis DIAstyl,
autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem Jany Brandejsové
885