Klobásy, pirohy, lupínky… rychlá cesta k diabetu
Dosavadní studie již nejednou potvrdily, že konzumace potravin, které jsou příliš průmyslově zpracované, vede k různým zdravotním problémům, například k obezitě, některým druhům rakoviny či srdečně-cévním komplikacím. Francouzští vědci nyní potvrdili, že totéž se týká i diabetu 2. typu.
Za velmi rizikové pokládají vědci například klobásy, pirohy či lupínky, tedy jídla s vysokým obsahem kalorií a přitom s nízkými nutričními hodnotami.
Výše jmenované šestileté francouzské studie se zúčastnilo více než 104 000 osob bez diabetu v průměrném věku 43 let. Každý účastník měl za úkol zaznamenávat potraviny, které snědl. Z těchto deníčků vědci zjistili, že 17 % účastníků výzkumu jedlo velké množství vysoce zpracovaných potravin. Navíc ti, kteří se tímto způsobem stravovali, měli tendenci přijímat více kalorií, být méně aktivní a potýkali se častěji s obezitou. V průběhu šesti let, kdy studie probíhala, byl diabetes 2. typu diagnostikován u 821 ze sledovaných osob. Riziko vzniku diabetu 2. typu dle výsledků vzrostlo o 5% za každých dalších 100 g průmyslově zpracovaných potravin na den.
Hlavní autor studie, Mathilde Touvier, uvedl: „Maximálně průmyslově zpracované potraviny mají vlastnosti, které stimulují jejich nadměrnou spotřebu. U konzumentů tak dochází k opomíjení zdravých potravin, jako je ovoce a zelenina či celozrnné potraviny. Pokud chce spotřebitel poznat, která potravina je již opravdu ultra průmyslově zpracovaná, stačí se podívat na seznam složek, které obsahuje. Pokud se jedná o velmi dlouhý seznam ingrediencí se spoustou chemicky znějících názvů, je to s velkou pravděpodobností vysoce průmyslově zpracované jídlo.“
752
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný