Klíšťata v horkých dnech číhají za každým stéblem: Jako diabetik zvažte očkování a vytahujte je správně

Klíšťata v horkých dnech číhají za každým stéblem: Jako diabetik zvažte očkování a vytahujte je správně
Tento drobný ektoparazit je velmi nenápadný, ovšem způsobuje závažná onemocnění. Po procházce v lese se důkladně prohlédněte! Zdroj: Pixabay

Letní vycházky do přírody či relax na koupališti občas zlákají snad každého. Právě zde však mohou číhat četná nebezpečí, jako jsou mnohé infekční choroby a pro diabetiky hrozí obecně vyšší riziko komplikací v případě nákazy. Tím se nám otevírá jedno z málo probádaných témat, jímž je infekce klíštětem u diabetiků. Klíšťata jsou drobní kožní parazité, kteří mohou přenášet řadu nemocí, včetně zákeřné klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy. Zvláště pro diabetiky je důležité rozumět těmto rizikům a důkladně se na ně připravit.

Potulování se vysokou trávou na louce či v lese se může zdát nebezpečné, ale s dobrou prevencí se letních přírodních zážitků vzdávat nemusíte. Poradíme vám, jak na výšlapy po krásách naší krajiny příjemně a hlavně bezpečně.

Nemoci přenášené klíšťaty mohou pořádně potrápit

Mezi nejznámější a také nejnebezpečnější choroby přenášené klíštětem se řadí encefalitida a borelióza. Encefalitidou se nakazíte pouze od klíštěte, boreliózu vám může zajistit i jiný druh hmyzu.

  • Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které klíšťata přenášejí. Příznaky se obecně projevují několik dní až týdnů po kousnutí a mohou zahrnovat horečku, bolest hlavy, nevolnost, slabost až po závažné neurologické problémy. Ve vážných případech může klíšťová encefalitida vést k trvalým neurologickým poškozením včetně zánětu mozku a mozkových blan. V pokročilé fázi nemoci se může projevovat až zmateností a dezorientací, závratěmi a motorickými poruchami. V případě podezření na některý z těchto symptomů po kousnutí klíštětem neprodleně vyhledejte lékaře.
  • Lymská borelióza je bakteriální infekce, kterou také přenášejí klíšťata. Příznaky mohou být velmi různorodé a mohou zahrnovat kožní vyrážku (typické jsou větší červené skvrny na kůži), horečku, bolesti hlavy, zvýšenou únavu, bolesti kloubů a svalů. Pokud není léčena, může se rozšířit do srdce, nervového systému a dalších částí těla. Stejně jako v případě předešlé nemoci platí jasné doporučení konzultovat svůj stav s lékařem v případě jakýchkoliv pochybností.

Stanování s diabetem: Zažijte noční dobrodružství bezpečně a bez starostí

Kdy jste naposledy strávili noc pod hvězdami? Jen tak ležet a pozorovat nekonečnost vesmíru nad námi je velice uklidňující a ozdravný pocit, ...

Do lesa zásadně s dlouhými rukávy!

Klíšťata se vyskytují hlavně v lesnatých oblastech a na místech s vysokou vegetací. Riziko nakažení klíštětem je v České republice poměrně vysoké, a to zvláště v létě, kdy bývají klíšťata nejaktivnější.

Co proto můžete udělat pro svou ochranu?

  • Prevence je klíčem ke snížení rizika infekce. Důležité je nosit v rizikových oblastech dlouhé kalhoty a košile s dlouhými rukávy, typicky třeba při sběru hub v lese.
  • Nezapomínejte se nastříkat repelentem – zvláště v oblasti kotníků, zápěstí a pasu. Nechcete-li používat chemické přípravky, zkuste si vyrobit domácí repelent z levandule a citronové trávy, které hmyz odpuzují.
  • Vašemu tělu pomůže i dostatečná dávka vitamínu B.
  • Po návratu z přírody je vhodné provést důkladnou kontrolu těla, aby se předešlo přehlédnutí přisátého klíštěte. Podívejte se zvláště do kožních záhybů, případně o kontrolu požádejte partnera.

Jak správně vytáhnout klíště?

Jakmile už se jednou přisaje, je zásadní klíště vyndat co nejdříve a co nejopatrněji, aby nedošlo k utržení přisáté hlavičky, a tím pádem k šíření infekce v těle.

  1. Připravte si vybavení: Budete potřebovat pinzetu nebo speciální nástroj na odstranění klíšťat. Také si připravte dezinfekci na ošetření místa kousnutí po odstranění klíštěte.
  2. Použijte pinzetu: Pinzetu přiložte co nejblíže k pokožce a pevně, ale opatrně uchopte klíště co nejblíže k pokožce. Speciální nástroje na odstraňování klíšťat jsou navrženy tak, aby snadno a bezpečně odstranily celé klíště, jsou tedy v mnohém praktičtější.
  3. Tahejte klíště rovně ven, neviklejte: Klíště tahejte rovně ven bez toho, abyste ho kroutili nebo mačkali. Pohyb by měl být jemný a rovnoměrný. Cílem je odstranit klíště vcelku, včetně jeho kousacího ústrojí a hlavy.
  4. Nemačkejte klíště: Nemačkejte tělo klíštěte, abyste zabránili vypuzení infikované krve zpět do těla.
  5. Dezinfekce: Po odstranění klíštěte vydezinfikujte místo kousnutí antiseptickým prostředkem.
  6. Nedejte na „babské“ rady: Polití klíštěte olejem či snad lakem na nehty, opaření klíštěte (včetně vaší pokožky) horkou vodou nebo zběsilé rotování klíštětem nemusí fungovat a značně zvyšují riziko šíření infekcí. Těmto tipům se proto raději vyhněte.

Rozkvetlé lípy právě lákají ke sběru květu. Vyzrajte s jeho pomocí na zimní horečky a dýchací potíže

Lipový květ se určitě hodí nasbírat do zásoby. Dá se zpracovat na mnoho způsobů a do dalšího roku vám jistě nezbyde. Sbírejte ale raději jen po ...

Očkování proti klíšťové encefalitidě – ano, či ne?

Pro diabetiky je očkování proti klíšťové encefalitidě vhodné a často doporučované. Ačkoli vakcína nemůže zabránit infekci klíštětem nebo borelióze, účinně chrání proti klíšťové encefalitidě.

Co se týče nákladů, většina zdravotních pojišťoven v České republice přispívá do určité míry na očkování proti klíšťové encefalitidě. Vzhledem k potenciálnímu riziku, které klíšťata představují, se většina lékařů domnívá, že očkování je pro diabetiky vhodnou investicí. Máte-li o očkování zájem, zeptejte se dopředu své pojišťovny, jakým způsobem na očkování přispívá.

Komplikace spojené s infekcí klíštětem u diabetiků

Diabetes s sebou nese celou řadu potenciálních komplikací, které mohou být zvláště nebezpečné v případě infekce klíštětem.

  • Jedním z problémů je, že diabetes může zpomalovat imunitní systém, což může způsobit, že tělo bude mít obtíže s bojem proti infekci.
  • Další možnou komplikací je skutečnost, že mnoho příznaků spojených s klíšťovou encefalitidou a boreliózou – jako je únava, malátnost nebo změny v chování – může být mylně připisováno výkyvům glykémie. To může opozdit správnou diagnózu a léčbu.

Infekce klíštětem může být pro diabetiky zvlášť nebezpečná, ale správnými opatřeními můžete riziko výrazně snížit. K ochraně svého zdraví však musíte učinit aktivní kroky. To zahrnuje včasné poznání příznaků infekce, prevenci a zvážení očkování proti klíšťové encefalitidě.

Zdroje: pubmed, mdpi, casopisvnitrnilekarstvi

1052

Diskuze k článku