Kiwi působí pozitivně v prevenci rozvoje přidružených komplikací diabetu. Je také bohatým zdrojem vitamínu C

Kiwi působí pozitivně v prevenci rozvoje přidružených komplikací diabetu. Je také bohatým zdrojem vitamínu C
Nejčastěji je k dostání kiwi se zelenou dužinou, může však být také žlutá nebo načervenalá. Zdroj: Pixabay

Kiwi osvěží jako lahodná svačina a také se výborně hodí do jarních smoothies. Díky antioxidační aktivitě napomáhá předcházet vzniku a rozvoji komplikací cukrovky. Čím je vašemu tělu prospěšné?

Kiwi je bohaté na tělu prospěšné látky, bez kterých by váš organismus nemohl dobře fungovat. Prospívá nejen imunitnímu systému, protože působí protizánětlivě, ale také se postará o zachování dobré nálady a rozežene chmury.

Oblíbené osvěžující ovoce

Lahodné kiwi jsou plody liány jménem Aktinidie lahodná (Actinidia deliciosa), patřící do čeledi Actinidiaceae (aktinidiovité), jejichž domovem je Čína. Pro svou lahodnou dužinu bohatou na vitamíny se kiwi konzumuje již více než 2000 let. Jeho dužina slouží jako výborný zdroj vlákniny a antioxidačních látek. I když je převážně zelená, můžete se setkat také s jiným zbarvením. Chuť kiwi je vyvážená, pikantně sladká.

Velkou předností kiwi je nejen jeho obsah živin, ale také nízká kalorická hodnota. Obsahuje významné fytonutrienty – včetně vitamínů a minerálních látek.

Je jedním z dobrých zdrojů vitamínu C, dále obsahuje vitamíny E a K, provitamín A a také vitamíny skupiny B (B2, B3, B5, B6 a B9). Dodá tělu příděl mědi, draslíku, železa, zinku, fosforu, ale také vápníku, selenu, manganu i hořčíku, fenolických sloučenin, flavonoidů a prokyanidinů. Ve fytoterapii a naturopatii se používá jako součást prevence některých onemocnění i jako jejich podpůrná léčba, a to také díky přítomnosti chlorofylu v dužině, který během zrání nepodléhá degradaci.

Chlorofyl je pro lidské tělo důležitá látka. Jak v něm funguje?

  • Chlorofyl reguluje střevní průchod, obnovuje trávicí mikroflóru, která může být narušená přítomností kvasinek (Candida albicans) a jinými plísňovými infekcemi.
  • Chemicky je velmi podobný našemu krevnímu hemoglobinu, okysličuje krev, stimuluje tvorbu hemoglobinu a červených krvinek u lidí trpících anemií a podporuje přirozené funkce krevního oběhu.
  • Chlorofyl neutralizuje bakterie a toxiny, které zpomalují proces hojení, zevně se používá k ošetření ran.
  • Je výborným posilovačem imunitní obrany.
  • Chlorofyl pomáhá snižovat krevní tlak a působí jako antikoagulant, napomáhá ředění krve. Tím pádem působí jako preventivní látka proti infarktu myokardu nebo mozkové mrtvici.

Léčivé využití růží je poněkud opomíjeno: Pro diabetiky však představují hotový antioxidační poklad

Lahodný růžový čaj nebo diabetikům přátelský dezert s příměsí růžové vody si můžete užít kdekoli a kdykoli. Růžová poupata totiž dodají do vaší ...

Použití kiwi v naturopatii a fytoterapii

Díky tomu, že obsahuje dvakrát vyšší zastoupení vitamínu C než pomeranče, je kiwi oblíbenou součástí naturopatických jídelníčků pro podporu imunitního systému a boj proti zánětlivým onemocněním organismu. Zároveň bude jeho konzumace prospěšná vaší pleti, protože tento vitamín funguje jako prekurzor tvorby kožního kolagenu a zároveň spacifikuje volné radikály, které mohou za její předčasné stárnutí.

Vitamín C napomáhá stimulovat a posilovat imunitní systém tím, že podporuje funkce bariérní ochrany těla proti patogenům. Zvyšuje také produkci T4 lymfocytů důležitých pro správné obranné reakce organismu.

Antioxidační vlastnosti kiwi hrají důležitou roli v prevenci vzniku patologií, které postihují kardiovaskulární systém. Toto ovoce je zmiňováno jako jeden ze schopných eliminátorů špatného cholesterolu v krvi a také jako prostředek pro snižování hladiny triglyceridů a fibrinogenu v krvi. Tyto jeho vlastnosti budou velmi prospěšné u diabetiků II. typu, kteří často bojují se zvýšenou hladinou krevních lipidů a také výskytem LDL cholesterolu.

Kiwi je výborným spojencem těhotných žen, protože jim dodá dobrý obsah vitamínu B9, který je nezbytný pro správný neurologický vývoj plodu. Prospěšné jim bude také díky obsahu dalších vitamínů i minerálů. Jako zdroj vitamínu C může podpořit lepší vstřebávání železa organismem, pokud jej přidáte do jarních smoothies spolu s řepou nebo spirulinou, které se doporučují užívat v rámci prevence anemických stavů.

Léčíte se s poruchami krevního oběhu? Na tyto potravinové doplňky byste si měli dávat pozor nejen při diabetu

Léčba poruch srážení krve je poměrně běžná. Medikamenty, které jsou užívány osobami, jež s těmito poruchami mají potíže, ale mohou vykazovat ...

Kiwi ocení také diabetici

Kiwi obsahuje antioxidační vitamíny C a E. Tím pádem nabízí diabetikům skvělou kombinaci přírodních bojovníků proti volným radikálům, které mohou za rozvoj mnoha komplikací cukrovky. Aktivitu proti projevům oxidačního stresu navíc zvyšuje přítomnost zinku, selenu i bioflavonoidů v chutném kiwi.

Příjem antioxidantů je pro diabetiky důležitý hlavně jako prevence vzniku kardiovaskulárních patologií a pro snížení rizika mozkové mrtvice či infarktu myokardu.

Kiwi je pro diabetiky skvělou součástí jídelníčku také z toho důvodu, že se jedná o mocný zdroj prospěšné vlákniny. Ta je v jídelníčku důležitá, protože zpomaluje trávicí proces, a tím pádem se glukóza přijatá v potravě uvolňuje do organismu postupně, čímž se snižuje riziko vzniku hyperglykémie. Navíc má nízký glykemický index.

Jaké další výhody skýtá kiwi pro diabetiky?

  • Díky tomu, že je přirozeným zdrojem minerálních látek a vitamínů B, důležitých pro správné funkce nervového a svalového systému, může pomoci snížit projevy stresu, úzkosti a nervozity. Mnoho diabetiků totiž bojuje s výkyvy nálad a sklony k projevům depresí, může tedy být účinným modulátorem psychického rozpoložení.
  • Díky nízkému kalorickému příjmu (57 kcal na 100 gramů) a obsahu rostlinných bílkovin je kiwi prospěšnou potravinou také při snaze ztratit nějaké to kilo navíc. Funguje jako výborný zdroj obnovy energetických rezerv.
  • Pomůže při nepříjemných trávicích poruchách, je ideální potravinou při zácpě.
  • Kiwi má taktéž výbornou schopnost podporovat hojení ran, což může být dalším plusem pro jeho konzumaci diabetiky.

Mučenka je výborným zdrojem antioxidačních látek. Diabetikům pomůže v prevenci rozvoje komplikací onemocnění

​Mučenka nemá jen okrasné využití. Ve fytoterapii je ceněnou rostlinou, která pomáhá ulevit od mnoha potíží. Je velmi prospěšná ženám. Při ...

​Jak s ním kouzlit v kuchyni?

Zařadit kiwi do diabetického jídelníčku není nic těžkého. Můžete jej připravovat ve sladkých variantách, ale také naslano. Hodí se do smoothies s dalším ovocem a zeleninou, sezónních salátů s mandarinkami, klementinkami, jablky či hruškami, do zmrzlin, sorbetů, koláčů i krémů. Oceníte jej také v kombinaci s chutnými palačinkami, u nichž jej lze doplnit hořkou čokoládou a kokosem.

Rozumí si s chia semínky, rukolou, lososem, kuřecím masem, se sýry, ořechy či řepou. Můžete jej konzumovat také s grilovanými rybami, mořskými plody, zeleninou. Stačí smíchat dužinu s trochou citronové šťávy a podávat ji jako tradiční dip, hodí se i pro výrobu salsy, kde se míchá spolu s čerstvým koriandrem, papričkou jelapeňo, cibulí a limetkovou šťávou.

Co ještě potřebujete vědět?

  • Konzumace kiwi má jen velmi málo kontraindikací. Může však způsobit alergickou reakci u lidí s nesnášenlivostí latexu.
  • Může vyvolat orální alergii u lidí alergických na pyly a vyvolat svědění a pálení v ústech, krku či brnění rtů.
  • Za alergickou reakci po konzumaci kiwi může převážně protein actinidin.

Zdroje: Nhs.uk, Ncbi.nlm.nih.gov, Healthline.com, Britannica.com

7960

Diskuze k článku