Láká vás raw strava při diabetu? Zjistěte si o ní dostatek informací, než změníte jídelníček!
Když vám léčba diabetu přeroste přes hlavu: Nebuďte otrokem režimových opatření
Zdroj: Shutterstock
Život s cukrovkou přináší jedinečné výzvy, které si možná žádný diabetik před diagnózou neuměl ani představit. Kromě pravidelných návštěv lékaře, hlídání hladiny cukru v krvi a strachu z dlouhodobých komplikací je možná největší výzvou a zátěží změna dosavadního životního stylu – především způsobu stravování, který není u každého optimální. Co nám tedy pomůže se s těmito změnami vyrovnat? Na to jsme se zeptali odbornice Mgr. Bc. Jany Markové.
Diabetes je chronické onemocnění – neočekává se tedy, že se ho podaří jednoduše vyléčit, a že nemoc zmizí. I přestože se diabetu nedokážeme plně zbavit, můžeme toto onemocnění tak zvaně kompenzovat – udržovat ho v přijatelných mezích, a tím i pracovat na tom, že diabetes nebude způsobovat další zdravotní problémy. Jeden ze způsobů snížení pravděpodobnosti rozvoje komplikací diabetu je dodržování výživových doporučení.
Zdravý životní styl především
Plné a bezpodmínečné dodržování výživových doporučení sice přispívá k prevenci vzniku komplikací diabetu, ale náhlá a drastická změna běžného jídelníčku za ten diabetický často může být nad síly a možnosti nového diabetika 2. typu. A dokonce i poté, co se diabetikovi podaří jídelníček změnit k lepšímu a dlouhodobě se stravovat dle pokynů zdravotníků, může být toto každodenní snažení velmi únavné. Časem mohou dokonce přijít pocity vyčerpání a frustrace z každodenního kontrolování stravování. Z jídla a dodržování výživových opatření se mohou stát zdroje frustrace. Celá situace může dokonce dospět až ke ztrátě motivace, pacient může postupně přestávat vidět smysl ve svých každodenních zdravých volbách a snahách o dobrou kompenzaci diabetu.
Dýně velebená i zatracovaná: Je ideální pro diabetiky, pomáhá s hubnutím i proti rakovině
Spousta zahrádkářů zkouší pěstovat dýně spíše pro zajímavost, ale málokdo z nich ví, že tato tisíce let stará plodina je malý zázrak s celou ...
Všechny pocity, které život s diabetem může přinést, jsou naprosto přirozené a prožívá je mnoho diabetiků. To, jak se s nimi vyrovnáme a jak se k nim postavíme, je ovšem velmi individuální. Pokud léčbu cukrovky a dodržování opatření vzdáme, zasekneme se ve starých kolejích, pak je dost možné, že se kompenzace cukrovky bude zhoršovat, a tím pádem i náš zdravotní stav. Naopak platí, že přijetí nového zdravějšího životního stylu podporuje léčbu diabetu, celkové zdraví a leckdy i osobní pohodu.
Frustraci z vynucené změny životního stylu a ztráty svobody v jídle může ještě umocňovat zmatek v tom, co vlastně diabetik může jíst a co ne. Různí známí, příbuzní, a někdy dokonce i zdravotníci mohou pacientům poskytovat matoucí a občas i protichůdné informace. Dostatek informací ohledně diabetu a jeho dobré kompenzace jsou přitom klíčové složky pro to, aby pacient zvládl náročné životní změny, jež s sebou diagnóza diabetu přináší.
Jak tyto obtíže řešit?
-
Vzdělávejte se, vyhledávejte informace
Pokud máte zmatek v tom, co vlastně diabetes znamená pro váš život, co se děje ve vašem těle, a co dělat pro to, abyste docílili co nejlepší kompenzace cukrovky, ptejte se prosím a vyhledávejte informace. Čím více budete chápat své onemocnění, tím lépe se vám s ním bude žít.
-
Ani ve stravování v tom nejste sami
V České republice se odborníci na výživu jmenují nutriční terapeuti a řada z nich se věnuje přímo diabetu. Pokud si nejste jisti, co přesně můžete nebo nemůžete jíst, lze si najít nutričního terapeuta ve zdravotnickém zařízení a vše řádně zkonzultovat.
-
Plánujte a sledujte
Vytvořte si plán stravování a cvičení, který je přizpůsobený vašim individuálním potřebám a cílům. Sledujte své hladiny glukózy v krvi a zaznamenávejte váš jídelníček, abyste získali lepší povědomí o tom, jak vaše tělo reaguje na různé potraviny a aktivity. To vám umožní provádět vědomá rozhodnutí a upravit svůj plán podle vnímaných potřeb vašeho těla.
-
Vyhledávání podpory, komunita
Pokuste se vyhledat podporu ve svém okolí (mezi diabetiky i nediabetiky). Diabetes je těžké břemeno pro jednoho člověka, zkuste se svěřit okolí s vašimi pocity. Můžete také zahrnout vaše blízké i známé do změny životního stylu. Zkuste se také zúčastnit skupinových setkání s dalšími diabetiky, kde si můžete vyměňovat zkušenosti, sdílet tipy a nabírat nové nápady a inspiraci. Lze také využití možnost online komunit na sociálních sítích.
-
Přijměte, že je to proces
V neposlední řadě pomáhá si uvědomit, že přijetí dietních omezení a jejich zvládání je proces. Nejde o jednorázovou událost, ale o dlouhodobou cestu ke zlepšení vašeho zdraví a kvality života. Buďte trpěliví sami se sebou a oceňujte každý malý krok směrem k lepšímu zvládání diabetu. Pamatujte si, že život s diabetem může přinášet různé výzvy a neustálé změny. Buďte otevření novým přístupům a metodám péče, které mohou posilovat vaše schopnosti i znalosti a také zlepšovat vaši kompenzaci diabetu. Nebojte se hledat strategie, které nejlépe vyhovují vašim potřebám a preferencím.
Všichni se v čase měníme a mění se i naše okolní životní podmínky. Pokud vám z jakéhokoliv důvodu přestanou fungovat a vyhovovat nastavené strategie a životní styl obecně, pak je na čase hledat cestu jinou. Nebojte se ani v těchto chvílích obrátit na odborníka (diabetologa, nutričního terapeuta, psychologa), aby vás v těchto chvílích podpořil a provedl.
Znáte šípkové hálky? Tyto chlupaté koule podpoří imunitní systém a pomohou i při oparu či bércovém vředu
Hálky šípkové, odborně bedeguáry, lidově nazývané jako kukačky nebo růžová jablíčka, jsou vlastně parazitické útvary, v nichž se ukrývá žlabatka ...
Každý diabetik je jedinečný
Mějte také na paměti, že každý diabetik je rozdílný, a co funguje u jednoho člověka, nemusí vždy nutně fungovat u druhého. Je zásadní najít si svou vlastní cestu a přístup ke stravování i fyzické aktivitě. Vámi nalezený nový životní styl by neměl být příliš striktní a měl by být dlouhodobě udržitelný.
Někteří pacienti nacházejí komfort v dodržování přesně daných pravidel stravování, jiní pacienti preferují rozmanitost chutí a flexibilitu ve svém stravovacím režimu. Někomu vyhovuje si pravidelně zapisovat stravu, aby si kontroloval příjem sacharidů. Někdo jiný zvládá dodržovat doporučení i bez zapisování jídelníčku. To, že vám nevyhovují jedny rady nebo doporučení neznamená, že je všem dnům konec. Zkuste najít jiné cesty a možnosti, které budou pro lepší vás osobně.
A jak je to s tou čokoládou?
Jak bylo rozebíráno v textu výše, bezpodmínečné dodržování stravovacích doporučení je obtížní úkol, který nás často může štvát a frustrovat. Samozřejmě, že udržování hladiny glukózy v krvi pod kontrolou zahrnuje i možnost zařadit občas do jídelníčku diabetika malé množství sladkostí, pokud jsou tyto dobroty konzumovány s rozvahou a s doporučeními odborníků na výživu.
Lze najít způsob, jak začlenit například čokoládu do jídelníčku, aby příliš neovlivnila hladinu glukózy v krvi. Můžeme třeba zvážit volbu čokolády s nižším obsahem cukru, omezit množství čokolády na minimum nebo ji kombinovat s potravinami bohatými na vlákninu a bílkoviny (aby byla zajištěna sytost a snížila se glykemická nálož jídla). To, jakých potravin pacientovi nedělá problém se vzdát, a bez jakých potravin si nedokáže představit život je individuální. Individuální a pacientovi šitá na míru má být tedy i celková péče, do které by se pacient měl sám aktivně zapojovat a podílet se na ní.
Můj příběh: Prohra někdy krutě bolí. Amputace nohy pro mě ale byla v konečném důsledku výhrou
Ještě tomu není ani deset let od doby, kdy jsem měl pocit, že se mi zhroutil celý svět. Byl jsem úspěšný podnikatel, scházelo mi pár let do ...
Koncept empowermentu neboli zmocnění
Empowerment v diabetu je koncept, který zdůrazňuje důležitost zapojení pacientů s diabetem do vlastní péče a rozhodování ohledně jejich zdraví. Znamená poskytování znalostí, dovedností a prostředků, které pacientům umožňují převzít kontrolu nad svou nemocí a efektivně se podílet na procesu léčby.
Empowerment v diabetu zahrnuje:
- Vzdělávání: Poskytování informací o diabetu, jeho řízení, stravě, cvičení a dalších aspektech, které pacienti potřebují znát. Tím se umožňuje pacientům porozumět svému onemocnění a lépe se orientovat v rozhodování ohledně svého zdraví.
- Podporu rozhodování: Pacienti jsou povzbuzováni a motivováni, aby se aktivně zapojovali do procesu léčby a spolupracovali se svými zdravotnickými týmy. To zahrnuje stanovování individuálních cílů, spolupráci při výběru léčebného plánu a rozhodování o změnách ve stravování a životním stylu obecně.
- Posílení dovedností: Pacienti jsou podporováni v rozvoji dovedností nezbytných pro řízení diabetu, jako je správné měření glukózy v krvi, správná aplikace inzulinu nebo správná interpretace výsledků glykemických profilů. To jim umožňuje být aktivními účastníky svého zdravotního procesu.
- Psychosociální podporu: Empowerment v diabetu zahrnuje také podporu emocionálního a psychosociálního zdraví pacientů. To může zahrnovat psychologické poradenství, sdílení zkušeností s ostatními pacienty s diabetem, podporu zdravotnického týmu a vytváření prostředí, ve kterém pacienti cítí podporu a porozumění.
Cílem empowermentu v diabetu je umožnit pacientům získat kontrolu nad svým onemocněním, zlepšit svou kvalitu života a dosáhnout lepších výsledků v diabetické péči. Pacienti se stávají aktivními partnery ve své vlastní léčbě a jsou schopni snáze přizpůsobit své chování a životní styl tak, aby lépe zvládali diabetes.
Mgr. Bc. Jana Marková
Působí jako nutriční terapeut v obezitologické ambulanci ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Dlouhodobě se věnuje psychologii a problematice stigmatizace obézních osob.
Zdroj: autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Mgr. Bc Jany Markové
13370