Když se řekne telemedicína
Dnešní moderní technologie umí člověka nejenom sledovat na dálku, ale také léčit na dálku, lékař sleduje a konzultuje pacienty v pohodlí domova bez nutnosti osobní návštěvy. I diabetici využívají tyto vymoženosti současné doby.
Stejně jako slovo televize (z latin. Tele- daleko a vize – vidět) znamená sledování na dálku, tak slovo telemedicína přeneseně znamená léčení na dálku. Jedná se tedy o využití takových technologií, které dokáží zprostředkovat komunikaci a přenos informací týkajících se zdraví na nějakou vzdálenost, a to ať už mezi pacientem a lékařem, nebo mezi lékaři samotnými.
Typickým příkladem je třeba telekonzultace, při níž lze na dálku spojit lékaře a pacienta, popřípadě lékaře samotné. Tato forma komunikace může nahradit osobní setkání v případě nedostatku času či velké vzdálenosti spojovaných osob. Jedná se ale i o sledování pacientů v jejich domovech a jejich současnou kontrolu na dálku, a to právě díky přenosu informací nasnímaných z pacientových monitorovacích zařízení. Takovémuto monitorování na dálku se někdy také říká telemonitoring a právě tomu se v následující části budeme věnovat.
Telemonitoring a léčba diabetu
Zaměříme-li se tedy na onemocnění diabetes mellitus 1. typu, najdeme takovýchto telemonitorovacích zařízení hned několik. Může to být například glukometr, který umožňuje přenášet data do počítače, stejně tak i kontinuální monitor glykemie, popřípadě inzulinová pumpa. Všechna tato zařízení si v sobě uchovávají naměřené hodnoty glykemie, aplikované dávky inzulinu či manuální záznamy o množství snědených sacharidů. S využitím speciálních desktopových nebo mobilních aplikací lze pak tyto informace zobrazit na jednom místě, a to většinou ve formě tabulek či grafů. Další možností je pak tato data sdílet s dalšími uživateli aplikace, tedy například s lékaři.
Pro diabetika je sběr a sdílení těchto dat velmi užitečné zejména pro možnost reálného sledování měřených parametrů, ale i poučení se z dat předchozích. Díky tomu lze snadněji předcházet vzniku dalších zdravotních komplikací a včasně reagovat na život ohrožující stavy, jako je třeba blížící se hypoglykemie.
Projekt DIANI
Ve spolupráci Společného pracoviště FBMI ČVUT a 1. LF UK, Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze a Norského centra pro e-Health výzkum vznikl projekt Diani, který je založen na myšlence vytvoření platformy pro on-line telemonitoraci diabetických pacientů. Jde tedy o nalezení technického řešení pro sběr, interpretaci a sdílení pacientských dat, momentálně s využitím mobilní aplikace diabetického deníku, chytrých hodinek, glukometru, kontinuálního monitoru glykemie a krokoměru. V následujících sekcích si jednotlivá zařízení blíže vysvětlíme.
Mobilní aplikace pro diabetiky – Diabetesdagboka
Diabetesdagboka je mobilní aplikace pro Android i pro iPhone platformy, vyvinutá Norským centrem pro e-Health výzkum. Naše výzkumné centrum se spolu s norskými kolegy nyní podílí na jejím dalším vývoji i v české verzi. Prostřednictvím aplikace lze registrovat hladinu cukru v krvi, dávky inzulinu, množství sacharidů v přijímané potravě a fyzickou aktivitu. Pacient tak může snadno zpětně analyzovat události a situace a provádět rozhodnutí týkající se stanovení množství přijímané potravy a velikosti dávky inzulinu.
Diabetesdagboka pro Pebble chytré hodinky
Diabetesdagboka pro Pebble umožňuje zaznamenávat veškeré informace do deníku prostřednictvím chytrých hodinek. Namísto manuálních registrací přes mobilní aplikaci je možné za pomoci několika tlačítek zanést potřebné údaje do hodinek a ty se automaticky přenesou i do telefonu.
FORA glukometr
Kromě manuální registrace hodnot glykemie lze využít glukometru FORA Diamond, který umožňuje automaticky přenášet naměřené hodnoty do mobilní aplikace. Tato funkce zajišťuje, že se hodnoty glykemie vždy přenesou do aplikace v okamžik změření a rovněž eliminuje možnost zapsání chybné hodnoty.
Kontinuální monitor glykemie (CGM)
Ačkoliv hraje glukometr v léčbě diabetika zcela nezastupitelnou roli, jeho nevýhodou je především nemožnost sledovat, jestli glykemie v okamžik měření stoupá či klesá. Tuto funkci však umožňuje kontinuální monitor glykemie, který přes snímací elektrodu zavedenou do podkoží a zapojený vysílač přenáší naměřené hodnoty do přijímače každých 5 minut. Na něm se pak zobrazuje ve formě grafu jak aktuální hodnota glykemie, tak hodnoty předchozí. Dle směru signalizačních šipek lze pak snadno sledovat trendy glykemie.
V praxi rozšířená
Domnívám se, že po přečtení článku si mnoho čtenářů uvědomilo, že s telemedicínou nejednou osobně přišli do styku. Je tedy patrné, že může být pro pacienty velmi významným pomocníkem nejen při léčbě cukrovky. Vzhledem k nutnosti kombinovat při vývoji telemonitorovacích systémů jak znalosti techniků, tak znalosti lékařů máme možnost čerpat vědomosti ze všech odvětví a vzájemně se tak doplňovat v průběhu naší práce.
Pro mě tato práce znamená jednak možnost pomáhat pacientům s diabetem, vidět za sebou výsledky své práce a dále se rozvíjet v této oblasti, jednak ale také zlepšovat své vlastní zdraví a realizovat své vlastní nápady nejen z pohledu technika, ale i z pohledu samotného pacienta. Koneckonců vždyť sama žiji s diabetem 1. typu.
Anna Holubová
456
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný