Když se hubnutí nedaří aneb K vysněné postavě se musíte projíst

Když se hubnutí nedaří aneb K vysněné postavě se musíte projíst
Hubnutí nejvíce poznáte na svých oblíbených kalhotách Zdroj: Freepik

Mnoho žen a mužů v honbě za dokonalou postavou svádí někdy i celoživotní boj se svou váhou a nadbytečnými kily. Jedinou správnou cestu vidí v malých porcích, vynechávání příloh a striktním zákazu večerního pojídání. Výsledkem však často bývá hladové tělo, kterému se nedostává toho, co by potřebovalo ze všeho nejvíc – živin. Zpomalený metabolismus je tak zásadním problémem každého, kdo se do bludného kruhu diet dostal.

Hubnutí je založeno na kalorickém deficitu, to ví už nejspíš opravdu každý – ten by však měl být především rozumný! Jen tak můžete dosáhnout vysněné postavy a nenávratně se zbavit přebytečných kil.

Zajímavost: Při hubnutí se zaměřte především na úbytek centimetrů, ne kilogramů. Kilogram tukové tkáně totiž zabere větší prostor než svalové tkáně.

Jídelníček je základ

Onemocnění spojené s obezitou je na druhém místě z hlediska počtu úmrtí. Tristní na tom je, že většinou právě tomuto stavu lze zabránit. Aby vaše hubnutí bylo úspěšné, mělo by být z 80 % založeno na tom, co jíte. Zbytek závisí na vaší pohybové aktivitě a genetice. Bez cvičení zhubnout lze, bez správně poskládaného jídla nikoliv.

I tak je pohyb samozřejmě důležitý a zdravý. Diabetici jsou díky němu mnohem citlivější na inzulín, ale jaký pohyb je ten správný? Ideální je zařadit jak aerobní, tak silový trénink. Díky jednomu se nám totiž zvýší vytrvalost a díky tomu druhému zase svaly.

Fakt: Jedinou správnou cestou ke krásné postavě je pořádně a zdravě se najíst.

Nejčastější chyby při hubnutí

Celý život se snažíme vypadat podle tabulek a měřítek současné krásy a mnohdy se kvůli tomu dostáváme do bludného kruhu nesmyslných diet, ze kterého se velmi těžko utíká. Následuje smutek, beznaděj a pocit, že je vlastně lepší vše vzdát a vrátit se ke starým pořádkům. Tím se vaše kila nejenom vrátí zpět, ale často k tomu přibydou i pěkně tučné úroky.

  1. Nesmyslné omezení energetického příjmu! Nikdy bychom neměli jít pod bazální metabolismus neboli pod energii, kterou tělo potřebuje k přežití. Tím tělo strádá a začne šetřit. Zmenšovat porce opravdu nelze donekonečna.
  2. Cvičíme ve vysoké intenzitě! Nemůžeme popadnout dech, jsme zpocení a v boku nás píchá? Jenže k tomu, aby tělo využilo tuky jako palivo, potřebuje především kyslík. Ve vysoké tepové frekvenci sahá tělo spíše do glykemických zásob.
  3. Vynecháváme tuky nebo sacharidy! I tohle často vede ke hladovění a nedostatku energie. Tělo prostě potřebuje balanc, jen tak zabráníte nezvladatelným chutím a zdravotním problémům.
  4. Po páté už ani sousto! Ano, přerušovaný půst je teď hodně diskutovaný, ale pokud tomu jídlu nedáte moc ani přes den, opět tělo hladoví a strádá. Věřte však, že do tukových zásob tělo opravdu nesáhne.
  5. Odbýváte se neúplnými jídly! K obědu samotný bílý jogurt, kousek ovoce a nic víc? Tělu chybí živiny – je unavené, vyčerpané a bude se bát, že přijde ještě něco horšího. Tukové zásoby si tak ze strachu ponechá. Hlavní jídlo by zkrátka mělo obsahovat sacharidy, tuky i bílkoviny.
  6. Vynecháváte svačiny! Někteří namítnou, že nemají potřebu jídla mezi hlavními jídly, ale to často stojí mezi vámi a vysněnou postavou. Nemusíte se cpát k prasknutí, hrst ořechů nebo kousek ovoce bohatě postačí.
  7. Nejíte pravidelně! Tří až čtyřhodinový odstup mezi jídly je tak akorát. Pokud chcete však svůj organismus opravdu nastartovat (zvlášť, pokud jste mu šlapali poslední dobou na brzdu), je lepší jíst alespoň 5× denně.

Maliny: Antioxidační zázrak ze zahrádky vyčistí krev a pomůže s hubnutím

Maliny pochází původem z Evropy, konkrétně ze starověkého Řecka, kde byly (jak plod, tak list) dobře známy a ceněny. Odtud se rozšířily do celého ...

    A co dalšího?

    Nikoho nepřekvapí, když bude na prvním místě celkově nezdravý a sedavý životní styl – tedy návyky, které si často neseme už z dětství. K tomu se přidá nedostatek pohybu, stres, kouření či alkohol… Ani jedno není v době hubnutí řešením.

    Ke krásné postavě nám nepomůže ani naše tradiční česká kuchyně, která je založena hodně na tuku. Co je však horší, než mít energetický nadbytek? Nejíst vůbec! Když tělo trápí nedostatek energie, můžete se stravovat sebedokonaleji, a stejně nezhubnete.

    Tip: V základu však nejde jen o množství jídla, ale především o jeho kvalitu. Průmyslově zpracované potraviny nejsou úplně nejlepší volbou pro naše tělo.

    Psychika

    Hubnutí začíná v hlavě a ani si kolikrát neuvědomujeme, že trávíme většinu svého života nekonečným bojem o dokonalou postavu. V první řadě je dobré nebrat jídlo jako svého nepřítele, ale spíš jako svého kamaráda. Dále je ale také dobré nevyčítat si vybočení ze zajetých kolejí – nebičovat se za každé snězené sousto navíc! Do skutečného života se nám totiž promítají nejenom oslavy, ale i partnerské problémy, těžké zkoušky a složité pracovní úkoly, které mají na hubnutí obrovský vliv.

    Tip: Pokud si nejste jistí, kolik byste toho měli doopravdy sníst, zkuste vyzkoušet kalorické tabulky, které vám s tím pomůžou.

    Zdravotní komplikace

    Překážkou hubnutí mohou být i různé zdravotní komplikace – mezi nimi nejčastěji snížená funkce štítné žlázy, která může být narušena skrz psychický stres, nadměrnou fyzickou činnost nebo třeba i po porodu. Komplikace mohou do jisté míry způsobovat i další různá onemocnění, jako je PCOS nebo diabetes.

    Neuropatické bolesti jsou často nesnesitelné. Vyzkoušejte zlaté mléko

    Neuropatické bolesti se jen těžko léčí a postižení jedinci trpí nejen bolestmi, ale v důsledku toho i dlouhodobým nevyspáním, které vede ke ...

    Optimální hubnutí

    V praxi se říká, že je dobré snížit svůj kalorický příjem minimálně o 500 kcal za den. Přičemž zhubneme-li alespoň 10 % ze své původní váhy, měli bychom snižování váhy zastavit a nově získanou váhu si alespoň půl roku udržet. Jen tak si na svou novou roli tělo zvykne a nebude vás zlobit strašák jménem jo-jo efekt.

    Důležitou věcí je nezapomínat na bílkoviny, které jsou základním stavebním kamenem pro naše svaly, chrupavky a klouby, ale zároveň udržují v bdělém stavu náš imunitní systém. Naopak se vyhněte jednoduchým cukrům a rafinovaným potravinám.

    Zdroje: profitinstitut.cz, fitnostress.cz, aktin.cz

    25760

    Diskuze k článku