Když lékař nemá “povoleno” předepsat, co potřebujete…
Co dělat, když vám lékař oznámí, že už vám nemůže psát proužky do glukometru, který chcete používat? Tento problém řešila i pacientka Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Její manžel se obrátil na DIAKTIV CZECH REPUBLIC, z.s., organizaci, která se zabývá mimo jiné i obhajobou oprávněných zájmů osob s diabetem.
Se souhlasem pacientky byly následující informace poskytnuty i DIAstylu.
Dobrý den, můj dotaz se týká proužků Wellion Calla. Manželka byla vybavena systémem Minimed 640G, jehož součástí je kromě inzulinové pumpy i glukometr Contur Plus Link. Toto zařízení umožňuje jednodušší aplikaci inzulinu s využitím automaticky přenesené hodnoty glykemie do funkce pro výpočet inzulinové dávky. Funkce umožňuje jednoduše a optimálně reagovat na naměřenou hladinu cukru v krvi. Navíc glukometr slouží zároveň jako dálkový ovladač inzulinové pumpy. Bohužel ošetřující lékař v nejmenované Fakultní nemocnici, s odvoláním na zákaz pana ředitele, manželce i nadále předepisuje proužky Wellion (nekompatibilní s uvedeným zařízením) na místo proužků Ascensia určených k zařízení Contur Plus Link . Ptám se, jak je možné, že investice pojišťovny do kvality života pacienta je potlačena interním předpisem nemocnice a součást systémové technologie (multifunkční glukometr) je odsouzena k ležení doma v šuplíku? Proč ředitel nemocnice rozhoduje o tom, že pacient nebude využívat dostupnou ulehčující technologii (Contur plus link) a na proužky Wellion si bude doplácet?
Bez ohledu na zájmy pacienta
Příčinou jsou opět tzv. pozitivní listy, tedy seznam léčiv, zdravotních pomůcek a služeb, které mají lékaři „povoleno“ od vedení nemocnice předepisovat. Proužky Ascensia (v minulosti Bayer) do glukometru Contour Plus Link pravděpodobně nejsou na pozitivních listech uvedeny. Po komunikaci s dodavatelem, kterého DIAKTIV na problém upozornil, jsme byli ujištěni, že bude s uvedenou nemocnicí o problému jednat, protože tady již v minulosti byl, a byl zdárně vyřešen. Vedení společnosti Promedica Praha, která zmiňované proužky dodává na český trh, o tomto problému nevědělo. Máme se snad domnívat, že v uvedené nemocnici řádí „nějaký virus“, který jen tak bez upozornění mění přenastavením v počítačové síti dohodnutá pravidla bez ohledu na zájem pacienta a plátce zdravotní péče?
Poučme se z toho, protože stejný problém se může opakovat i v jiných nemocnicích. „Pozitivní“ by na celém případu mohlo být jen to, že nás tento systém nutí být stále ve střehu, aby nás někde někdo „nevzal na hůl“. Od poskytovatele zdravotní péče by to důvěřivý nemocný totiž čekal nejméně.
Nenechte se odbýt
Pokud vám lékař oznámí, že už vám nemůže psát například proužky do glukometru, který chcete používat, chtějte uvedený důvod písemně, nebo trvejte na svém požadavku. Pokud vám nebude vyhověno, máte možnost obrátit se s dotazem na autora nesmyslného nařízení přímo nebo prostřednictvím nemocničního ombudsmana (naše doporučení). Ten vám musí podat zprávu, jak byla záležitost řešena. Jestliže vám byl, jako ve výše uvedené situaci, vaší zdravotní pojišťovnou schválen pro aplikaci inzulinu například systém Minimed 640G, jehož součástí je i glukometr, nemůže vám žádný interní předpis znemožňovat tento systém plně využívat. Kromě toho proužky do glukometru jsou pomůckou plně hrazenou (takže bez doplatku).
Navíc, pokud si pacient vyzvedne proužky do glukometru jinde než v lékárně dané nemocnice, postrádá zákaz psaní některých proužků smysl. A pacienta nikdo nesmí nutit vyzvedávat si pomůcky v konkrétní lékárně.
Jan Kyselý
963
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný