Když hledáte odpovědi: Co mohlo způsobit cukrovku I. typu u mého dítěte?
Vyrovnat se s cukrovkou malého dítěte je často mnohem náročnější pro rodiče než pro diabetika samotného. Otázky, které se najednou ocitnou v hlavách všech okolo, v sobě mohou skrývat i mnoho pochyb. Můžete za cukrovku svého dítěte? A co uvádí vědci jako možnou prevenci?
Diabetes I. typu je celoživotní a život měnící diagnóza. Ve chvíli, kdy vstoupí do rodiny, nic nezůstane stejné. Vyžaduje pečlivý dohled a důsledné řízení všech, nejen malého diabetika. Ten navíc často může vzdorovat, pokouší se rodičovské příkazy obelstít, nebo odpírá kontrolu. Špatná kompenzace přitom může vést k problémům se všemi částmi těla. Naopak, při správném řízení mohou diabetici žít dlouho a kvalitně. A to s minimálními poruchami či komplikacemi.
Role zdravotní sestry u hospitalizovaného diabetika
Odpovědná zdravotní sestra by měla u hospitalizovaného diabetika předcházet nejrůznějším rizikům spojeným s jeho chronickou nemocí. Těch se ...
Diabetes I. typu jste nezpůsobili špatnou stravou
Cukrovka I. typu může vzniknout vlastně v jakémkoliv věku – u novorozence i devadesátiletého člověka. Pacienti si musí po celý svůj život píchat inzulin, což je obzvlášť u malého dítěte velmi náročná záležitost. Nejen, že mají rodiče co dělat s vysvětlováním, proč je pravidelnost důležitá, ale ještě trpí výčitkami svědomí, že do svého dítěte jehlou vůbec píchnout musí.
Při úspěšné léčbě a dodržování lékařských pokynů může být životní prognóza diabetika I. typu velmi úspěšná. Jde o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém těla náhodně napadá část slinivky břišní a ničí buňky, které produkují inzulin. Diabetes I. typu není způsoben tím, co dítě jí, jaké bere léky, nebo v jakém prostředí žije. Jako rodiče nemůžete za to, že se právě u vašeho dítěte toto onemocnění projevilo.
OGTT v těhotenství: Jak probíhá a co můžete očekávat?
Většina žen s těhotenskou cukrovkou má i tak normální těhotenství a porodí naprosto zdravé děti. S diabetem se mohou ženy plánující přírůstek ...
Kojení jako možná prevence diabetu
V České republice je výskyt diabetu I. typu, vzhledem k okolnímu světu, nadprůměrný. Podle Národního zdravotnického informačního portálu je jednou z možných racionálních prevencí diabetu I. typu prodloužení kojení dítěte a omezení spotřeby kravského mléka, jakožto i omezení bezdůvodné indikace císařského řezu. Uvádí se, že u osob narozených císařským řezem je riziko diabetu asi o 20 % vyšší.
Důvodem je pravděpodobně to, že při klasickém porodu osídluje střevo novorozence klasická střevní mikroflóra, kdežto u císařského řezu převážně bakterie kožní. Stále je však nutno mít na paměti, že ne každé dítě, které nebylo kojeno, trpí diabetem I. typu a ne všichni diabetici nebyli kojeni. Stále je mnoho žen, které kojit nemohou a nejde o jejich výběr.
Perfekcionismus není na místě. Psychika rodiče je důležitější
Rodiče malých diabetiků často prahnou po dokonalosti. Studují tisíce skript, informací a webových stránek, aby si nakonec sami přivodili pocit, že dělají vlastně úplně všechno špatně a nejsou dostateční. Avšak ve skutečnosti je nejdůležitější psychika rodiče, od které se odvíjí i pohoda malého diabetika.
Klást na sebe přemrštěné požadavky není řešení. Malý diabetik by měl cítit podporu, stabilní zázemí a měl by mít pocit bezpečí. Jestli se budete z celé situace hroutit každý den, dáte mu pravý opak. Mluvte, pokud to bude potřeba. Se svým protějškem, rodinou či psychologem. Cukrovku I. typu jste nezpůsobili, ani jste ji dítěti nepřivodili. Je třeba začít bojovat.
Zdroj: rch.org.au, nzip.cz, hopkinsmedicine.org
1422