Když cukrovka hraje proti vám: Somogyiho efekt a brittle diabetes

Když cukrovka hraje proti vám: Somogyiho efekt a brittle diabetes
Somogyiho efekt se vyznačuje vysokou hladinou glykémie brzy ráno a předchází mu noční hypoglykémie. Zdroj: Shutterstock

Somogyiho efekt a brittle diabetes, z angličtiny překládán také jako křehký či labilní – pojmy pro vás neznámé? Labilní diabetes je důsledek psychologických problémů, které ústí do nezvládnuté cukrovky. Somogyiho efekt bychom pak mohli zjednodušeně pojmenovat jako nerozpoznaná noční hypoglykémie. Podívejte se, jak tyto dva jevy od sebe odlišit a co vlastně znamenají.

Pokud jsou pro vás rána jen dalším trýznivým vstupem do náročného dne, možná to má důvod, který vás do teď nenapadl. Dnes se zaměříme na dva významné pojmy diabetologie, a to Somogyiho efekt a brittle diabetes, překládán také jako labilní diabetes. Významně mohou totiž ovlivnit diabetikovo pohodlí a ztěžovat mu fungování během každodenních povinností.

Velký rozhovor s Kateřinou Fortelkovou o studiu ve Francii, festivalech i běžných starostech diabetika: “Není nic, co bys kvůli cukrovce nemohl. Jednou to zvládneš.”

Podle Kateřiny u nás ještě chybí mnoho informací, jak cukrovku opravdu zvládnout. K osvětě se snaží přispívat na svém profilu. Kateřinu ...

Somogyiho efekt

Jde o efekt, který označuje náhlý vzestup glykémie u osob, které jsou léčené inzulinem. Může nastat ve chvíli, když si diabetik aplikuje inzulin před spaním, a následně se probudí s vysokou hladinou cukru v krvi. Jde o následek noční hypoglykémie, kterou diabetik nemusí ani postřehnout. Obvykle ho totiž neprobudí. Vyvolá v těle však reakci kontraregulačních hormonů, které vyplaví z jater uloženou glukózu ve formě glukagonu. Spolu s fenoménem úsvitu jde o jednu z nejčastějších příčin ranní hyperglykémie. To je stav, kdy máte zvýšenou glykémii nalačno. Jeho projevem může být i nadměrné noční pocení.

Podle teorie Somogyiho efektu existuje souvislost mezi aplikací inzulinu, až přílišným snížením hladiny cukru v krvi a uvolněním hormonů, které pošlou hladinu cukru v krvi znovu vysoko. Je častější u lidí s diabetem I. typu, stejně jako brittle diabetes. Ani diabetikům s II. typem se však nevyhýbá. Lékaři bývají často k teorii tohoto efektu velmi opatrní, a argumentují tím, že existuje jen velmi málo důkazů, že vysoká hladina glukózy po ránu je způsobena právě tímto sledem událostí. Vždy tedy konzultujte výkyvy cukru se svým lékařem.

Znáte vzácnou komplikaci cukrovky zvanou “diabetický svalový infarkt”?

Z obecného hlediska lze zařadit diabetický svalový infarkt do celé řady mikro nebo makrovaskulárních komplikací diabetu, mezi které častěji patří ...

Brittle diabetes

Příčinami labilního diabetu jsou psychologické a sociální faktory, které ovlivňují každodenní režim diabetika. Glykemické výkyvy jsou až druhotnou reakcí. Jde vlastně o špatně zvládnutou cukrovku, která se vyznačuje často zdánlivě nevysvětlitelnou rozkolísanou hladinou cukru. Výkyvy jsou v tomto případě velmi časté a vedou k hypoglykémii či hyperglykémii. Vyskytuje se převážně u lidí s diabetem I. typu, ani II. typ však není v tomto případě vyloučen. Důvod není známý, nejčastěji se však objevuje u žen v rozmezí věku 20 až 30 let.

Brittle diabetes se léčí velmi obtížně a často diabetikovi život skutečně ztěžuje. Clevelandská klinika uvádí, že pokud běžný diabetik dodržuje zásady zdravého životního stylu a pečlivě dbá pokynů svého lékaře, cukrovka se dá dobře zvládnout. Lidé s labilním diabetem mají však časté problémy toto onemocnění vůbec zvládnout. Ovlivňuje totiž jejich schopnost normálně žít, mnohdy způsobuje úzkosti a deprese nebo může vést k hospitalizaci, případně úmrtí. Snad vás uklidní, že brittle diabetes je poměrně vzácným onemocněním a postihuje 3 z 1 000 lidí závislých na inzulinu.

Závěrem…

Labilní diabetes se diagnostikuje po opakovaných a závažných hypoglykémiích nebo hyperglykémiích, které mohou vést až k hospitalizaci. Lékař v takovém případě často kontroluje hladinu cukru v krvi. Lidem s labilním diabetem pomáhá kontinuální monitorování glukózy nebo i inzulinová pumpa. Nejsou známy okolnosti, jak by se dalo cíleně brittle diabetu předejít.

Zdroj: my.clevelandclinic.org, healthline.com, diabetes.org

2963

Diskuze k článku