Celosvětově vzrůstá počet diabetiků 2. typu na inzulinu
Každodenní konzumace avokáda prospívá našemu zažívání
Avokádo je ovoce, které patří mezi „dobré tuky“ a už dlouho je spojováno s pozitivními účinky na zdraví. Podle poslední studie amerických vědců navíc zlepšuje pravidelná konzumace avokáda zdraví našich střev.
Vědci z Illinoiské univerzity v USA proto chtěli přijít na to, jak přesně tuky a vláknina obsažené v avokádu ovlivňuje střevní mikroflóru.
Hlavní autorka studie Sharon Thompson, postgraduální studentka z Katedry nutričních věd Illinoiské univerzity, uvedla: „Již dříve bylo zjištěno, že konzumace avokáda zvyšuje pocit plnosti a snižuje koncentraci cholesterolu v krvi, dosud jsme však nevěděli, jaký vliv má toto ovoce na střevní mikroflóru a metabolity, jež tato mikroflóra produkuje.“
Vedoucí pracovnice výzkumu, Dr. Hannag Holscher z Katedry výživy a potravinářských věd, dodala: „Cílem této studie bylo prozkoumat účinky konzumace avokáda na gastrointestinální mikroflóru. Naším cílem bylo ověřit hypotézu, že vláknina a tuky obsažené v avokádu mají pozitivní účinky na střevní mikroflóru. Chtěli jsme také prozkoumat vztah mezi střevní mikroflórou a zdravím.“
Výzkumu se zúčastnilo 163 dospělých ve věku mezi 25 a 45 lety. Někteří účastníci měli nadváhu nebo byli obézní, ale jinak byli zdraví. V rámci výzkumu jedli někteří účastníci avokádo každý den – muži 175 gramů a ženy 140 gramů – po dobu 12 týdnů.
V průběhu studie pak každý z dobrovolníků poskytoval vzorky krve, moči a stolice. Účastníci si také vždy museli poznamenat, kolik každého jídla snědli.
Výsledky ukázaly, že ti, kteří jedli každý den avokádo, měli ve střevech větší množství mikrobů potřebných k rozložení vlákniny a tvorbě metabolitů, jež přispívají ke zdraví střev.
Výzkumníci také zjistili, že ačkoli účastníci, kteří dostávali avokádo, konzumovali více kalorií, bylo v jejich stolici větší množství tuku.
Dr. Holscher k tomu uvedla: „Větší vylučování tuku znamená, že tito lidé vstřebávali méně energie z potravin, které jedli. To bylo pravděpodobně způsobeno tím, že měli méně žaludečních šťáv, což jsou molekuly produkované naší trávicí soustavou, které nám umožňují vstřebávat tuk. Zjistili jsme, že účastníci, kteří dostávali avokádo měli ve stolici menší množství žaludečních šťáv a větší množství tuku. Ze středně velkého avokáda získáme asi 12 gramů vlákniny, což výrazně přispívá ke splnění doporučeného množství 28 až 34 gramů vlákniny za den. Konzumace vlákniny není dobrá jen pro nás – je důležitá také pro náš mikrobiom.“
Zdroj: diabetes.co.uk
796
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný