Podpořte imunitu přírodními prostředky: Vyplatí se začít už od září, nejen diabetikům
Kávové potěšení bez kofeinu? Zkuste náhražky kávy! Ani diabetes není překážkou
Zdroj: Shutterstock
Kávoviny neboli náhražky kávy vznikly v důsledku její někdejší vysoké ceny a také jako náhrada při jejím nedostatku, třeba v rámci přírodních katastrof nebo válek. Jsou lahodné a vhodné i při diabetu nebo během těhotenství. Jaké druhy si tedy dopřát a proč?
Kávoviny si mohou dopřát také milovníci kávy jako alternativu v rámci snahy o zlepšení zdravotního stavu nebo jako dobrý zdroj prospěšných živin. Stačí sáhnout po takové náhražce, která vám bude chutnat nejvíce. Všechny jsou více než zajímavé.
Termogenní doplňky stravy neboli spalovače tuků: Jak je správně užívat i při diabetu?
Lidé, kteří se léčí s cukrovkou, se mnohdy neúspěšně snaží ztratit nějaké to kilo navíc. S termogenními potravinami a doplňky stravy si mohou ...
Náhražky kávy jsou plné chuti a bez stopy kofeinu
Pokud chcete omezit kávu, rádi experimentujete s novými chutěmi a vůněmi, nebo si jen potřebujete dopřát chuť oblíbeného energizujícího nápoje těsně před spaním, kávoviny jsou opravdu dobrou volbou. Jsou vhodné také, pokud berete stimulační doplňky stravy, jako je třeba ginkgo biloba nebo guarana, u kterých je lepší vyhnout se přímé konzumaci kávy, abyste se nepředávkovali kofeinem.
Náhražky kávy jsou vhodné i pro těhotné ženy, v rámci detoxikačních programů a také pro diabetiky.
Benefity náhražek kávy
Náhražky kávy vám nabídnou mnohé. Působí nejen jako zdroj potřebné vlákniny pro zachování přirozeného stavu trávicího systému, ale i jako zdroj prospěšných nutričních látek. Pokud nevíte, s jakou kávovinou začít, určitě nic nezkazíte „kávou“ z čekanky, jež je skvělým zdrojem inulinu. Ten je obecně známý jako dobrý prostředek pro snižování hladiny krevních lipidů a zároveň regulátor špatného cholesterolu. Navíc pomáhá k lepšímu vstřebávání železa, což může být důležité hlavně v těhotenství a při menstruaci, aby se zabránilo vzniku anemických stavů.
Kakao patří i do diabetického jídelníčku! Jak si ho dopřát, aby bylo pro organismus co nejzdravější?
Spolu s kakaem byste měli věnovat pozornost také kakaovému máslu. Hodí se nejen jako výživná potravina, ale také hraje roli v přípravě hojivých ...
Jaké náhražky kávy můžete sehnat a jak chutnají?
Pokud chcete ochutnat alternativy kávy, máte možnost výběru z několika druhů. Neobsahují kofein a navíc mohou mít nemalé zdravotní přínosy pro váš organismus. Jejich velkou výhodou je, že mohou být konzumovány dětmi i těhotnými ženami. Lze je dochutit klasicky mlékem, smetanou nebo rostlinnými alternativami těchto produktů. Která náhražka kávy je ta pravá pro vás?
-
Čekanková káva je asi nejoblíbenější kávovinou, protože je poměrně chuťově jemná a nasládlá. Může být přidávána do kávovinových směsí, nejčastěji se špaldovou nebo ječnou kávou. Vyrábí se z pražených a namletých kořenů čekanky. Je ceněná jako dobrý prostředek pro detoxikaci organismu a jako zdroj rozpustné vlákniny inulinu, která prospívá trávicímu systému a napomáhá zachovat zdravý střevní mikrobiom. Též podporuje produkci žluči.
Někteří lidé mohou bojovat po konzumaci čekankové kávy s nadýmáním. Může být také mírně projímavá.
-
Káva z kořene pampelišky je další kávovinou používanou v českém prostředí. Pochází ze sušených, opražených kořenů smetanky lékařské. Někteří lidé si ji dodnes připravují doma z vlastnoručně nasbíraného materiálu. Vyniká větší hořkostí než varianta z čekanky. Je výborná v rámci detoxikace jater.
-
Obilná káva se vyrábí typicky z ječmene. Ječná „káva“ je bohatá na vlákninu a velmi prospěšná trávicímu systému. Je příjemně krémová a bude chutnat dětem i budoucím maminkám. Chuťově je podobná ječnému chlebu.
-
Žaludová káva byla oblíbená hlavně za války. Typicky se míchá s výrazným, zahřívacím kořením a nezalévá se horkou vodou jako jiné kávoviny. Musíte ji uvařit, nechat odstát a je dobré z ní před konzumací odfiltrovat sedlinu. Vyrábí se z pražených žaludů, ale má velmi specifickou, nahořklou chuť, která nemusí sedět každému. Určitě stojí za vyzkoušení, ale neočekávejte od této kávoviny stejný chuťový zážitek jako u výše zmíněných náhražek kávy. Je více nahořklá díky obsahu tříslovin.
Žaludová káva je také výborným zdrojem vitamínů a minerálních látek, konkrétně vitamínu B1, B2 a B3, kyseliny pantotenové, vitamínu B6, folátů, vápníku, draslíku, mědi, zinku, manganu, hořčíku. To z ní dělá ideální nápoj pro podporu přirozené imunity v chladném období.
-
Lupinová káva se vyrábí z pražených semen lupiny, které se také říká vlčí bob. Má příjemnou chuť i aroma, je bez kofeinu i lepku a je dobře stravitelná. O lupině se mluví jako o dobrém prostředku pro podporu hubnutí a dodavateli potřebné vlákniny do organismu. Zlepšuje pocit sytosti a udržuje zdravou střevní mikroflóru. Poskytuje dobré množství kyseliny listové, která je obzvlášť důležitá v průběhu těhotenství. Je zmiňována i jako přirozený regulátor špatného cholesterolu v krvi, hladiny krevního cukru a jako výborný zdroj bílkovin.
Lupinová káva dodá tělu aminokyseliny, vitamíny A, B1, B2, B3, B9, C, E, minerály draslík, fosfor, hořčík, zinek, mangan, vápník, železo, selen, měď a mastné kyseliny omega-3 i omega-6.
-
Špaldová káva je ideální pro ty, kteří se snaží omezit klasickou kávu, nebo s ní chtějí přestat. Chuťově je jemně oříšková, příjemná. Je bohatá na hořčík, fosfor a vápník. Podporuje dobré trávení. Můžete si ji dát bez obav i večer před spaním. Hildegarda z Bingenu (německá lékařka, mystička a přírodovědkyně) měla špaldu oblíbenou jako lék pro podporu zachování zdravé krve.
Zdroj: Organicfacts, Researchgate, Pubmed.ncbi.nlm.nih, Ncbi.nlm.nih
7537