Mezi diabetem II. typu a Alzheimerovou chorobou je souvislost. Sklon k demenci může zvrátit správná strava
Katarakta neboli šedý zákal v životě diabetika. Jaké existují možnosti prevence?
Zdroj: Shutterstock
Stabilní hladina cukru v krvi u diabetika je základem pro udržení správných funkcí organismu. Když se však diabetikovi nedaří glykémii dostatečně regulovat a dochází dlouhodobě k jejímu zvýšení, může dojít dokonce i k poškození drobných cév, které se nachází například v oku. V tomto důsledku se zvýší riziko rozvoje diabetické retinopatie, glaukomu nebo katarakty. A právě o šedém zákalu ve spojitosti s cukrovkou dnes podrobněji pohovoříme.
Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC – Centers for Disease Control and Prevention) má zhruba 32 % diabetiků nad 45 let věku šedý zákal. Česká data pak hovoří o tom, že kolem 10 % lidí s cukrovkou je indikováno k operativnímu zákroku kvůli kataraktě. Očním komplikacím se však dá snadno přecházet, stačí dodržovat několik důležitých zásad.
Příčiny vzniku katarakty u diabetika a možné komplikace
Jak již bylo uvedeno v úvodu, zásadním faktorem, který ovlivní možný rozvoj šedého zákalu u diabetika, je nedostatečná regulace hladiny krevního cukru, tj. hyperglykémie. Její zvýšená hladina se zcela logicky projeví i v komorové vodě, která se nachází mezi čočkou a rohovkou. Díky ní je právě oční čočka vyživována a okysličována. Jakmile ale hladina glykémie stoupne, čočka otéká a diabetik vnímá kvůli tomuto procesu rozmazané vidění. Dalším z mechanismů, které mohou způsobit zamlžené vidění u diabetika v případě katarakty, je přeměna glukózy na sorbitol prostřednictvím enzymů nacházejících se v oční čočce. Jakmile je hladina sorbitolu vyšší, nastávají poruchy vidění.
„Záchyt katarakty u diabetika může do jisté míry znemožňovat včasnou diagnostiku diabetické retinopatie, neboť komplikuje dostatečné zobrazení očního pozadí,“ popisují MUDr. Radka Švancarová a doc. MUDr. Tomáš Sosna, CSc. v odborném článku s názvem Oční komplikace diabetu.
Pakliže není šedý zákal časně diagnostikován, může kvůli němu docházet u diabetika i k vážnějším komplikacím, jako je rozvoj infekce, přetrvávající bolest, krvácení, otok, poklesnutí víčka, odchlípnutí sítnice a v nejvážnějších případech se může dostavit i ztráta zraku. Nepodceňujte tedy vyšetření u lékaře!
Jak se šedý zákal projevuje?
Standardním projevem katarakty neboli šedého zákalu je zakalené nebo rozmazané vidění. Mezi další příznaky pak řadíme:
- poruchy barvocitu
- citlivost na světlo
- zhoršené noční vidění
- „halo efekt“ kolem světel (kruhový stín, aura zobrazující se kolem světelných zdrojů)
- neschopnost přečíst text ve slabě osvětlené místnosti
- časté změny v předpisu brýlí
Jakmile jako diabetik zaznamenáte některé z výše uvedených projevů, měli byste co nejdříve navštívit očního lékaře. Ten by měl vyloučit jednu z možných očních komplikací, jako je retinopatie, glaukom nebo právě katarakta.
Zelený zákal neboli glaukom: Jak moc je ohrožen diabetik?
Pokud se léčíte s cukrovkou, měli byste docházet na pravidelné oční kontroly (alespoň 1x za rok) skutečně zodpovědně. Jedině tak lze předejít ...
Diagnostika a léčba katarakty
Při návštěvě očního lékaře vás bude čekat řada specializovaných vyšetření, díky kterým je možné šedý zákal diagnostikovat. Nejspíš absolvujete vyšetření pomocí tzv. štěrbinové lampy (mikroskop umožňující dokonalé zobrazení předního očního pozadí, rohovky, čočky, duhovky) a oftalmoskopu. Pokud se potvrdí mírný stupeň katarakty, je možná korekce zraku prostřednictvím brýlí, které vám oční lékař předepíše. V některých lehkých případech specialista vyčkává a nijak mírné stupně šedého zákalu neřeší. K operativnímu zákroku trvajícímu zhruba 30 až 60 minut se pak přistupuje u vážných stavů, kdy je zrak již značně postižen. Oftalmolog během něj odstraní šedý zákal a implantuje pacientovi umělou čočku.
Pacient nemůže očekávat zlepšení zraku ihned po operaci. Oko je po nějakou dobu chráněno obvazem a ošetřováno kapkami proti vzniku infekce a zánětu. Efekt operativního zákroku se projeví zpravidla až za několik dní. Operace katarakty má vysokou úspěšnost, což může diabetika potěšit. Musí ovšem udržovat svou glykémii v normě, jedině tak předejde vytvoření nového zákalu čočky.
Možnosti prevence šedého zákalu aneb Co pro sebe můžete udělat?
Abyste předešli očním komplikacím včetně katarakty, je přímo nutné dobře kompenzovat diabetes. Jistí to pravidelný monitoring glykémie, dodržování předepsané medikace lékařem a úprava životního stylu. Ke stabilní hladině krevního cukru napomůže dozajista pravidelná pohybová aktivita a nemusí jít zrovna o vrcholové sporty. Postačí i svižná chůze každý den, jízda na kole nebo třeba plavání. A v neposlední řadě je zásadní dodržovat frekvenci preventivních očních prohlídek (1x za rok), udržovat v normě krevní tlak, hladinu cholesterolu a ideálně se vzdát cigaret, pokud jste kuřákem.
Zdroj: healthline.com, medicinapropraxi.cz, prolekare.cz
2307