Omega 3-6-9: Pro diabetiky poklad, pro ostatní nezbytnost. Naučte se je rozpoznat
Kanadské borůvky utiší chuť na sladké a prodlouží život
Zdroj: Shutterstock
Přestože kanadské borůvky nemají tak výrazné aroma ani barvu jako borůvky lesní, jejich zdravotní přínosy jsou srovnatelné, chuť je vynikající a navíc nebarví jazyk ani oblečení. Pěstovat je dokáže skutečně každý. Proč tedy neprozkoumat jejich účinky, kterých mohou využívat nejen diabetici?
Kanadské borůvky dozrávají v bohatých hroznech. Zralé plody se sbírají ručně.
Největší plody dosahují až velikosti pětikoruny, a proto se pohodlně sbírají. Ze široké palety odrůd si vyberou i ti nejnáročnější pěstitelé s nejmlsnějšími jazýčky.
Borůvkový keř je dominantou zahrady
Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum), známá jako kanadská borůvka, je opadavý keř původem ze Severní Ameriky. V posledních letech však zdomácněla i v evropských zahradách. Keře kanadské borůvky dorůstají úctyhodných rozměrů – výška i šířka se blíží 2 metrům. Na podzim jejich listy krásně červenají a výhodou je, že jsou poměrně mrazuvzdorné. Plody různých odrůd se liší zbarvením, tj. od zcela bílých, přes narůžovělé až po sytě fialové. Keříky dřevnatí až druhým rokem po vysazení, v prvním roce jsou proto nejnáchylnější k poškození nízkými teplotami.
Základní pěstitelská pravidla
Chcete si vypěstovat vlastní kanadské borůvky? Zde přinášíme jednoduchý návod a několik pěstitelských rad:
Kanadské borůvky vyžadují kyselou propustnou půdu. Proto by pH mělo být v rozmezí 4,5 – 5,5, optimum se u jednotlivých odrůd mírně liší. Nejvhodnějším substrátem je tzv. bílá rašelina, která obsahuje všechny potřebné prvky a minerály. Borůvkám se ale daří i v klasické lesní hrabance. Vhodná doba sázení je buď podzim nebo jaro. Podzimním startem dáte keříkům možnost lépe zakořenit a zmohutnět do následující sezóny. Zasazené rostliny je třeba zasypat mulčem. Nejvhodnější zálivkou je dešťová voda, kterou můžeme obohatit výživou potřebnou pro dané vegetační období.
Sklízíme po celé léto
Rané druhy je možné sklízet již ke konci června, pozdní odrůdy dozrávají v září. Na své si tak přijdou pěstitelé z různých klimatických oblastí, od nížin až po vrchoviny. Nejpopulárnější odrůdy v České republice jsou Chandler, Duke, Patriot, Spartan a Sunrise. Z jedné rostliny vzejde podle stáří a odrůdy 2-9 kilogramů borůvek. Na rozdíl od klasického lesního druhu dozrávají kanadské borůvky postupně a v početných hroznech, sběr je proto daleko snazší a přehlednější.
Borůvka černá jako účinný pomocník při doplňkové léčbě diabetu
Konzumací borůvek prospějete svým očím, srdci i mozku, a navíc si skvěle pochutnáte. Co do obsahu zdraví prospěšných složek, borůvka černá ...
Bobule plné zdraví ocení nejen diabetici
Borůvky jsou přímo nabity prospěšnými látkami. Jejich každodenní konzumace je jistou cestou k pevnějšímu zdraví, lepší kondici a dlouhému životu. Zde je výčet jejich hlavních předností:
- Borůvky všech druhů jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů antioxidantů s obdivuhodnou schopností ničit volné radikály, které vedou k rozvoji rakoviny, srdečních onemocnění, cukrovky a dalších závažných chorob.
- Borůvčí nasbírané před zralostí plodů obsahuje barvivo myrtillin, které reguluje využití cukru v krvi. Myrtillin se proto nazývá rostlinným inzulínem.
- Borůvky pomáhají při rozpouštění kamenů žlučníku a ledvin a tlumí záněty po celém těle.
- Zejména sušené plody jsou známé jako prostředek proti průjmům, využívají se při poruchách trávení spojených s křečemi v břiše a ke zmírnění menstruačních potíží.
- Čajové směsi s borůvčím se hodí na koupele a výplachy pro léčbu kožních problémů, špatně se hojících ran, vředů a aftů.
- Borůvky obsahují vitamíny řady B (důležité pro trávení), vitamín C (antioxidant zvyšující imunitu) a vitamín K (zajišťuje regeneraci kostí a srážlivost krve).
- Prvek mangan obsažený v kanadských borůvkách je klíčový pro tvorbu tyroxinu (hormonu štítné žlázy), který je odpovědný za metabolismus sacharidů a jeho nedostatek přispívá k rozvoji cukrovky.
- Plody obsahují mimo jiné i látky, které mají schopnost prodloužit konce chromozómů. Tím oddalují stárnutí buněk. S pomocí borůvek tak můžete aktivovat geny, které vám pomohou k dlouhému životu ve zdraví a spokojenosti.
Ať už si kanadské borůvky sami vypěstujete nebo je pořídíte v nejbližším supermarketu, vždy váš jídelníček obohatí o celou řadu prospěšných látek. Ty z vlastní zahrádky ale chutnají vždy nejlépe!
Autor: Ing. Daniela Pečínková Foto: Shutterstock
Zdroj: naturhelp.cz, canadianwildblueberries.ca, researchgate.net
8692