Kam vyrazit na Světový den diabetu nejen ve středu 14. listopadu?

Kam vyrazit na Světový den diabetu nejen ve středu 14. listopadu?

Nezáleží na tom, zda jste diabetik 1. typu, 2. typu nebo cukrovkou onemocněl někdo z vašich blízkých. Světový den diabetu je určený všem, kteří mají s cukrovkou co do činění. Pravidelně se ho účastní také...

Znakem Světového dne diabetu se stal modrý kruh. Jedná se o globální symbol cukrovky, který má původ v čínských symbolech jin a jang a má tak znázorňovat rovnováhu inzulinu, pohybu a diety, která je v kompenzaci diabetu klíčová. Dále je symbolem jednoty diabetické populace po celém světě.

Nezáleží na tom, zda jste diabetik 1. typu, 2. typu nebo cukrovkou onemocněl někdo z vašich blízkých. Světový den diabetu je určený všem, kteří mají s cukrovkou co do činění. Pravidelně se ho účastní také odborníci, kteří chtějí zvýšit celkové povědomí veřejnosti o tomto celoživotním onemocnění a podpořit prevenci diabetu 2. typu.
Tento světový den vyhlašovaný Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Mezinárodní diabetickou federací si pravidelně připomínáme již od roku 1991. Tak neseďte doma, vyhledejte si akci, která je nejblíž vašemu bydlišti, a zapojte se i vy. Přijďte načerpat nové informace, podporu, prohodit pár slov s dalšími diabetiky a podpořit tak myšlenku pospolitosti diabetické komunity. Většinou jen zjištění, že na cukrovku není člověk sám, bohatě stačí.

Praha, Karlovo náměstí

Ve středu 14. listopadu ve 13.00 hodin odstartuje na Karlově náměstí v Praze již 14. ročník Pochodu proti diabetu, který každoročně připomíná, že i chůzí se dá účinně bojovat proti diabetu. „Věříme, že chůze je skvělý způsob, jak oslavit Světový den diabetu, a chceme povzbudit co nejvíce lidí, aby učinili první kroky k prevenci diabetu 2. typu. Připojte se k nám a vyjádřete svůj postoj k diabetu a k vlastnímu zdraví,“ zvou organizátoři. Pro každého účastníka pochodu, který se registruje předem na www.dendiabetu.cz, je připraven dárkový balíček.
Doprovodný program bude na Karlově náměstí probíhat od 10 do 17 hodin, letos pod heslem „Poznejte příznaky cukrovky. Snižujte svá rizika“. Tváří akce se stal opět herec Pavel Kříž, který sám má diabetes 2. typu a dokazuje veřejnosti, že i s cukrovkou se dá žít plnohodnotný život. „Věřím tomu, že znalost nás dělá silnějšími, ať už se potýkáme s čímkoliv,“ říká herec a dodává: „Všem, včetně rodičů, kterým se narodilo dítě s cukrovkou, chci vzkázat: „Pokud se budeme chovat ke své nemoci zodpovědně, opravdu nemáme omezení. Chce to jen pevnou vůli, motivaci a morální podporu lidí, kterým na nás záleží.“

Havlíčkův Brod

Nemocniční lékárna ve spolupráci s diabetologickou ambulancí v Havlíčkově Brodě uspořádá ve středu 14. listopadu 2018 Den diabetu. Každoročně stovky zájemců využívají možnosti nechat si změřit před vchodem do naší lékárny krevní tlak, glykemii, BMI, tělesný tuk a vodu v těle. Ambulance hojení chronických ran 15. listopadu otevře své dveře všem zájemcům o poradenství, pomůcky a doplňky k tématice dekubitů – lokalizované poranění kůže. Den dekubitů bude probíhat od 9 do 11 hodin. Více informací ZDE.

„Zdravé plíce pro život“ se pak jmenuje akce naší plicní ambulance. Ta se dne 21. listopadu připojí ke Světovému dni CHOPN v České republice. V rámci této události můžete přijít mezi 12:00 a 15:00 hodinou do plicní ambulance, kde Vám bude provedeno spirometrické vyšetření. Získané údaje následně lékařka vyhodnotí a v případě potřeby Vás pozveme na podrobnější vyšetření. Přijďte si nechat prověřit stav svých plic.

Tábor

Ve čtvrtek 15. listopadu ve 14 hodin projde Pochod proti diabetu městem Tábor. Sraz účastníků je před kanceláří Dia ve Farského ulici. Trasa povede frekventovanou částí Tábora až na Žižkovo náměstí. „Pochod se koná jako pocta vynálezci inzulinu, panu Bantingovi, ale také má upozornit na to, že Spolek diabetiků v Táboře již dlouhou dobu existuje, pracuje a že zve do svých řad další zájemce,“ napsala nám za pořadatele Anna Slunečková, která dodává: „Prioritou našeho spolku je pohyb – chůze, plavání atd. Cukrovka je nemoc, která hned nebolí, ale má děsivé důsledky.“

Hamzova léčebna, Luže – Košumberk

V rámci kampaně ke Světovému dni diabetu pořádá Hamzova léčebna akci “Znáte svoji hladinu cukru v krvi?” Pokud ne, nebo chcete vědět nové informace, těšíme se na Vás dne 14. 11. 2018 ve 13 hodin v Konferenčním sálu HL. Na programu je přednáška “Diabetik, který více ví, žije déle” od Pavlíny Nešporové, “Nutriční péče o diabetika v HL” od Hany Michálkové a “Nové technologie v selfmonitoringu diabetu” od firmy Promedica. V průběhu a po skončení akce bude připraveno seznámení s chytrým glukometrem, měření krevního tlaku, měření glykemie, konzultace s nutričními terapeuty i malé pohoštění. Akce je určena pacientům, zaměstnancům i veřejnosti.

Strakonice

Také pobočný spolek Svazu diabetiků ze Strakonic se letos Světového dne diabetu zúčastní. „Pochod proti diabetu máme naplánovaný na středu 14. listopadu od 13.00 hodin. Sraz bude v tržnici u kostela sv. Markéty. Na místě budou zástupci společnosti Domácí péče a Českého červeného kříže Strakonice měřit glykemii a krevní tlak,“ sdělila za pořadatele Marcela Štveráková. Odhaduje, že se k pochodu připojí kolem 50 účastníků a snad i zájemci z řad veřejnosti.

Nemocnice Jilemnice

Jilemnická nemocnice se ke Světovému dni diabetu připojí pod heslem „Poznejte příznaky cukrovky. Včasná diagnóza zachraňuje životy“. A právě diagnostikováním zájemců se bude ve středu 14. listopadu zabývat. Pokud si chcete nechat vyšetřit glykemii, eventuálně glykovaný hemoglobin, BMI, tlak krve či puls, přijďte od 7.30 do 16.30 hodin do nefrologické ambulance v jilemnické nemocnici (vstup od Zámecké školky). Nemusíte být na lačno. Těšit se na vás bude MUDr. Petra Vrbová.

Brno, OC Olympia

Asi zatím nejzajímavější způsob zviditelnění diabetu zvolilo letos město Brno. Z orloje na brněnském náměstí Svobody od 7. do 11. listopadu vždy v 11 hodin vypadla speciální kulička s modrým kruhem, symbolem boje proti diabetu. Kdo kuličku ulovil a dorazil s ní v sobotu a v neděli 10. a 11. listopadu do OC Olympia, získal jako odměnu drobné dárky a poukázku na sportovní aktivity.

V OC Olympia uspořádali již tradičně studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity akci ke Světovému dni diabetu pod patronátem neziskové organizace IFMSA. Letos se konala v sobotu 10. listopadu a v neděli 11. listopadu. Návštěvníci si během těchto dvou dnů mohou nechat zdarma změřit glykemii, krevní tlak i procento tuku v těle. Výsledky pak mohli konzultovat s proškolenými dobrovolníky z řad studentů. Budoucí fyzioterapeuti a nutriční terapeuti zase vysvětlili, jak zlepšit svou fyzickou kondici a jak si poskládat vyvážený jídelníček. Studenti zubního lékařství učili veřejnost, jak se správně starat o svůj chrup. Na místě bylo i stanoviště věnující se poskytování první pomoci a samovyšetření prsou a varlat. Nejmenší návštěvníci si hravou formou vyzkoušeli, jak správně ošetřit plyšového kamaráda. Premiéru si letos odbyla výstava s názvem Neztrať nohu (#neztratnohu), která měla upozornit na syndrom diabetické nohy a donutila návštěvníky zamyslet se nad tím, jak tomuto problému předcházet a tedy „neztratit nohu“.

Sedlčany

Pochod proti diabetu
Kdy: 14. listopadu
Pořádá: Svaz diabetiků Sedlčany

Plzeň

Den pro zdraví
Kdy: 24. listopadu od 10 do 17 hodin
Kde: bazén Slovany
Pořádá: Diabetologické centrum FN Plzeň a Svaz diabetiků Plzeň

Hradec Králové

Kdy: 13. listopadu od 11 do 19 hodin
Kde: OC Aupark
Pořádá: IFMSA

Ostrava

Kdy: 14. listopadu od 8 do 16:30 hodin
Kde: MephaCentrum
Pořádá: IFMSA

Praha

Kdy: 15. listopadu od 10 do 20 hodin
Kde: Galerie Harfa
Pořádá: IFMSA

Olomouc

Kdy: 14. listopadu
Kde: Galerie Šantovka od 14 do 18 hodin Výstaviště Flora od 17 do 18 hodin
Pořádá: IFMSA

Pošlete nám své fotografie, jak jste strávili Světový den diabetu na redakce@diastyl.cz. Rádi je v DIAstylu zveřejníme!

 

Proč právě 14. listopadu?

Pojďme se vrátit trošku v čase a připomenout si, kolik práce, lidské píle a úsilí stálo za objevením inzulinu, který dnes používá několik tisíc diabetiků po celém světě a může díky němu žít plnohodnotný život.

Jak už to tak bývá, sláva ani průlomové objevy nepadají lidem do klína. Jinak tomu nebylo ani u lékaře Fredericka Bantinga, objevitele inzulinu. Ve dvacátých letech vykonával Frederick Banting lékařskou praxi v Ontariu. Mimo to se věnoval přednáškám o interním lékařství na místní univerzitě. Právě v této době se dostal k článku, který pojednával o cukrovce a Langerhansových ostrůvcích ve slinivce břišní. Vzhledem k tomu, že ve stejnou dobu připravoval svou dizertační práci, napadlo ho, že by se mohl pokusit izolovat inzulin a použít jej k léčbě nemoci způsobující nadbytek glukózy v krvi – cukrovky.

První inzulin pocházel od psa

V roce 1921 přednesl Frederick Banting svou myšlenku na Torontské univerzitě a po nemalém úsilí se mu podařilo získat laboratoř a asistenta pro plánovaný výzkum. Banting prováděl spolu se svým asistentem Charlesem Bestem pokusy na psech. První inzulin získali podvázáním vývodů slinivky břišní u psa. Tato operace způsobila, že se trávicí enzymy hromadily ve slinivce a ta byla o pár týdnů později zcela zničená. Zůstaly jen buňky produkující hormon inzulin. Hormon podal Banting injekčně do žíly psům, kteří trpěli cukrovkou. Po aplikaci u nich nestoupla koncentrace glukózy v krvi, čímž byl účinek inzulinu prokázán. Lékař Frederick Banting tak spolu s Charlesem Bestem objevili lék na cukrovku.
V roce 1923 získal Frederick Banting Nobelovu cenu za objev inzulinu, neboť se jednalo o průlomový objev v léčbě cukrovky. Stal se tak nejmladším držitelem Nobelovy ceny v kategorii fyziologie a medicíny té doby. Světový den diabetu připadá na 14. listopadu, což je den narození tohoto kanadského lékaře.

Jiřka Šrůtková, sweetdiabeticday.cz

843

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku