Ke stabilní glykémii superpotravinami aneb Co jíst pro utužení zdraví

Ke stabilní glykémii superpotravinami aneb Co jíst pro utužení zdraví
Superpotraviny naleznete i ve své spíži Zdroj: Shutterstock

Acai, maca, chia, goji nebo spirulina. To je jen malý výčet známých superpotravin, které jsou z exotických zemí dodávány v pěkném balení, slibujíc zdraví a vitalitu. Mnoho firem využívá tohoto pojmu v rámci marketingového tahu a neváhá si za to říct o nemalé částky. I v našich podmínkách však najdeme potraviny, které bychom mohli označit za super. Pojďte se o nich něco dozvědět společně s námi.

Superpotravinou z hlediska výživy označujeme jídlo, které v relativně malém množství obsahuje velmi mnoho cenných látek. Tyto látky mají příznivý vliv na nervovou soustavu, imunitu a cholesterol. Nás ovšem zajímá především fakt, že dokážou bojovat v prevenci prediabetu a u diagnostikovaných diabetiků udržují stálou hladinu glykémie v krvi.

Superpotraviny mající pozitivní vliv na glykémii jsou vhodné především pro diabetiky 2. typu. Diabetici 1. typu si musí dávat na některé vyjmenované potraviny pozor, aby u nich nedocházelo k hypoglykémii.

Domácí superpotraviny a jejich benefity

Jsou to potraviny pěstované na našem území po celé generace. Jejich blahodárné účinky znaly již naše babičky, my se k nim pomalu navracíme až nyní. Mezi potraviny, které jsou vhodné pro diabetiky a mají vysoký podíl minerálů a vitamínů, patří například oves, lesní plody, meruňky, jablka, zakysané mléčné výrobky, cibule, česnek a mnoho dalšího, jako například následující:

  • Bobule – všeobecně maliny, borůvky, rybíz a jeřabiny jsou bohatým zdrojem vlákniny a vitamínu C. Regulují trávení, jsou chudé na cukry, odvádí cizorodé látky z těla a zlepšují metabolismus glukózy.
  • Ořechy, mandle, semínka – jsou bohatým zdrojem mono-nenasycených tuků, regulují metabolismus sacharidů, mají nízký glykemický index a jsou bohatým zdrojem hořčíku – ten snižuje pravděpodobnost diabetu 2. typu až o 30 %.
  • Špenát, listová zelenina, brokolice – zelenina s přírodními antioxidanty, která je bohatým zdrojem vitamínu A a K, je téměř bez kalorií, a proto je vhodná i při hubnutí.
  • Kapusta a zelí – kapusta je nazývána královnou zeleniny. Má výraznou, pikantní chuť s minimem kalorií a vysokým obsahem mimořádně prospěšných živin. Zelí je přírodní probiotikum, které podporuje správnou funkci trávicí soustavy. Obě potraviny usnadňují trávení cukrů a přispívají ke vstřebávání vápníku.
  • Luštěniny – jsou skvělým zdrojem vlákniny, bílkovin, ale také draslíku a hořčíku. Mají nízký glykemický index a regulují uvolňování inzulínu v těle (o jejich prospěšnosti se můžete dočíst zde).
  • Červená řepa – oblíbená pro svou zemitou chuť. Tato potravina je bohatá na železo a mangan. Podporuje normální hladinu cukru v krvi, snižuje míru únavy a vyčerpání a udržuje normální imunitní systém.
  • Zázvor – je znám více než dvě tisíciletí. Má typicky pikantní citrusovou chuť, je přírodním antioxidantem, využívá se při nevolnostech v těhotenství, při nachlazení a při redukci hmotnosti. Udržuje normální hladinu cukru v krvi.
  • Šípek – nachází své uplatnění po celé generace. Plody divoké růže obsahují třísloviny, cukry, minerální látky, silice a další prospěšné látky.

Nejvhodnější mouky (nejen) pro diabetiky

Lepek obsažený v mouce je důležitý pro kynutí. Čím více lepku mouka obsahuje, tím lepší je i těsto. Mouce jako takové se nemusíte zcela ...

    Obiloviny, po kterých může diabetik sáhnout bez obav

    Diabetická dieta se vyznačuje omezením obilovin, které v některých případech můžou mít neblahý vliv na rychlý vzestup glykémie. U těchto obilovin však nemusíte mít strach – díky nízkému glykemickému indexu je můžete konzumovat i několikrát týdně.

    • Quinoa – staří Inkové nazývali quinou matkou obilovin. Je bohatým zdrojem vlákniny, bílkovin, železa, selenu a vápníku. Quinoa nenadýmá a dobře zasytí, proto se hodí do všech redukčních jídelníčků.
    • Jáhly a pohanka – tyto potraviny neobsahují lepek, a proto jsou vhodné i pro celiaky. Obsahují kvalitní sacharidy, ale i bílkoviny, železo, fosfor a mangan.

      Objevte nové chutě s exotickými superpotravinami

      Pokud i přes velký výběr domácích superpotravin zatoužíte vyzkoušet něco nového, nebo se budete chtít jednoduše přenést do exotických dálek, určitě vyzkoušejte tyto tři potraviny, které jsou u nás trochu opomíjené, avšak jejich pozitivní účinky jsou pro diabetiky zvláště působivé.

      • Lucuma – tuto potravinu znají domorodci v jižní Americe po celá staletí. Lucuma má oválné plody srovnatelné s avokádem, které mají zeleno-hnědou slupku a oranžovou šťavnatou dužinu. Chuť tohoto ovoce se dá přirovnat ke karamelu s příměsí vanilky. Je bohatým zdrojem vlákniny, snadno stravitelných sacharidů, obsahuje značné množství fosforu, vitamínu B1 a B2. Navíc neobsahuje lepek, má nízký glykemický index a pomáhá udržovat stálou hladinu cukru v krvi.
      • Moruše – tato potravina připomíná vzhledem maliny. Pochází z Číny a její plody chutnají jako fíky. Je skvělým zdrojem vlákniny, vitamínu C, železa a vápníku. Udržuje normální hladinu krevního cukru.
      • Kakaové boby – tato plodina se získává ze stromů kakaovníku, jehož nezpracované plody jsou poměrně hořké. Při sušení a pražení získávají svou sladkost. My je známe především z čokolády – ta však stojí až na konci celého výrobního procesu. Kvalitní hořká čokoláda, nebo fermentované a sušené kakaové boby pomáhají se stabilní glykémií, jsou přírodním zdrojem antioxidantů, železa, hořčíku a jsou také přírodním povzbuzovačem nálady.

        Zajímavost: Listy morušovníku jsou potravou pro larvy bource morušového, který z nich vyrábí hedvábí.

        Závěrem

        Superpotraviny jsou skvělým zdrojem kvalitních minerálů a vitamínů. Pro komplexní utužení zdraví však nestačí pouze to, že budete jíst výživově hodnotné produkty. Tělo je unikátní celek, který se neobejde taktéž bez pravidelného pohybu, dostatečného spánku a adekvátní redukce stresu prostřednictvím relaxace či odpočinku.

        Zdroje: mojezdravi.cz, eshop.alfafit.cz, zdravi-stihli.cz

        1284

        Diskuze k článku