Pes s diabetem vyžaduje důslednou péči a obezřetnost zejména o Vánocích, které jsou plné lákadel

Pes s diabetem vyžaduje důslednou péči a obezřetnost zejména o Vánocích, které jsou plné lákadel
Pokud pejskovi s cukrovkou nenabouráte nastavený léčebný režim, užijete si pohodové Vánoce bez starostí Zdroj: Pexels

Pečujete o psa s diabetem, anebo máte v rodině a mezi známými někoho, kdo takového mazlíčka vlastní? Pak se vám bude hodit několik důležitých informací, jak se v tomto ohledu popasovat s Vánoci. Máme pro vás několik praktických rad, díky kterým psího kamaráda nijak neohrozíte na zdraví a společně si užijete pohodový a klidný čas.

Je obecně známo, že diabetes u lidí vyžaduje důsledný self-management. Jiné to však není ani u pejsků s cukrovkou. Dodržování léčebného režimu a diabetické diety je zcela zásadní pro udržení dobrého zdravotního stavu. Vánoce ovšem mohou rutinu snadno nabourat. Nedejte se!

Lidské dobroty do psí tlamy nepatří

Během vánočních svátků se stoly v rodinách jen prohýbají samými dobrotami v podobě cukroví a různých chuťovek. Tyto pokrmy však držte co nejdál od svých psích kamarádů s diabetem (ostatně i od těch zdravých). Vše pokládejte do prostoru tak, aby na pochutiny pejsek nedosáhl a nemohl „potají“ mlsat. Stejně tak obeznamte své nejbližší, pokud přijdou na návštěvu, aby psovi nijak nepřilepšovali jídlem od stolu.

Vysvětlete jim, že pes diabetik takový rádoby dobrý skutek může odnést svým zhoršeným zdravím. To samé platí v případě, že se vy s mazlíčkem vydáte na návštěvu k někomu jinému. Hlídejte vše, co se kolem něj děje, mapujte prostor. Musíte mít oči na stopkách.

O bezpečných pamlscích se můžete poradit s veterinářem

Chtěli byste svému psímu mazlíčkovi s diabetem udělat během Vánoc radost ve formě nového pamlsku? Pak jeho vhodnost raději prokonzultujte s veterinářem, aby nedošlo k dekompenzaci nemoci. Lékař vám též jistě poradí, jaké psí dobroty jsou nejvhodnější. Porozhlédnout se můžete ostatně po tzv. funkčních pamlscích přímo pro psí diabetiky, které mají snížený obsah sacharidů. Na trhu jsou obecně dobře k dostání.

Cukrovkou může onemocnět i váš čtyřnohý mazlíček. Rozpoznejte příznaky včas!

Zřejmě jste si pořídili psího kamaráda s vědomím, že se jedná o zcela zdravé zvíře. Ovšem i u těchto mazlíčků může kdykoliv dojít ke zdravotním ...

Péče o psa diabetika z pohledu veterinářky

Cílem léčebného režimu u pejsků s cukrovkou je v podstatě to samé jako u lidí – kompenzace nemoci na jedničku! Stejně tak je vhodné, aby psí kamarádi s nadváhou nějaké to kilo navíc zhubli. K tomu může majitel jednoduše napomoci pravidelným pohybem (častějšími procházkami) a pečlivým dietním režimem. Shrňme si tedy rady veterinářky níže:

  1. Majitel pejska s cukrovkou by se měl řídit ohledně stravování tím, co mu veterinář doporučí. Obvykle jde o množství kalorií, které může zvíře přijmout za den na základě své hmotnosti a denní aktivity. Velmi častým režimem je podávání menšího množství krmiva několikrát denně v pravidelných intervalech. Dopřávání pamlsků v mezidobí není většinou doporučováno.
  2. Pejskovi s diabetem je též nutné před jídlem přeměřit glykemii (obvykle v ranních hodinách).
  3. Důležitá je i pravidelná aplikace inzulínu, který veterinář předepsal. Zpravidla to bývá jedna injekce jednou za dvanáct hodin. Jde však o individuální záležitost. Lék je nutné podávat až po tom, co dojde k přeměření glykemie a zvíře se nají (nebo s jídlem). Pokud krmivo z jakéhokoliv důvodu odmítá, inzulín majitel nepodává a měl by ihned kontaktovat veterináře.
  4. Pohybová aktivita je pro pejska s cukrovkou příznivá – stejně jako u lidí ale můžete zaznamenat výrazný pokles glykemie po intenzivnější a delší fyzické aktivitě (vhodné nosit s sebou v kapse pamlsek s cukrem pro případ hypoglykemie). Pakliže ale plánujete s mazlíčkem náročnější výšlap či túru, poraďte se s veterinářem.

Doporučení: Při jakýchkoliv neobvyklých příznacích u psa diabetika neváhejte s návštěvou veterináře. Též dbejte na pravidelné veterinární kontroly.

Starat se o pejska s diabetem nebývá nejsnadnější disciplína, neboť musíte stále balancovat stravu i léky. Ovšem není to nic, co by milující majitel nezvládnul. Nezapomeňte tedy na všechna podstatná pravidla, která jste se naučili nejen od veterináře a užijte si se svým “sladkým” mazlíčkem ty nejkrásnější Vánoce!

Zdroj: Wagwalking, Veterinaryemergencygroup, Pets.webmd, Vaschovatel

1033

Diskuze k článku