Jste jako papiňák? Nezvládnuté emoce jsou problém. Dostat je pod kontrolu se ale dá naučit
Pokud se vám podaří regulovat vaše emoce, aniž byste je potlačovali, rozhodně to prospěje jak vašemu zdraví, tak vašim vztahům, náladě a schopnosti rozhodovat se. Zejména u diabetiků je vyrovnaný stav mysli nesmírně důležitý, protože má vliv na zvládání cukrovky. Jak se lze naučit zvládat emoce a jak s emocemi souvisí stres?
Schopnost prožívat a vyjadřovat emoce je důležitější, než si možná myslíte. Emoce – jako pociťovaná reakce na danou situaci – hrají klíčovou roli ve vašich reakcích. Emoce mohou být ve vašem každodenním životě užitečné. Ale pokud se začnou vymykat kontrole, mohou se podepsat na vašem emočním zdraví a mezilidských vztazích. Jakákoli emoce – dokonce i nadšení, radost nebo jiné emoce, které obvykle považujete za pozitivní – může zesílit do té míry, že bude obtížné ovládnout ji.
Dopad emocí na život
Intenzivní emoce ale nemusí být nutně všechny špatné. „Díky emocím je náš život vzrušující, jedinečný a živý,“ říká Vicki Botnick, terapeutka z kalifornské Tarzany. „Silné pocity mohou znamenat, že přijímáme život naplno, že nepotlačujeme své přirozené reakce.“ Každý člověk občas zažívá emocionální přetlak – když se stane něco úžasného, když se stane něco hrozného nebo když máte pocit, že jste něco prošvihli.
Emoce, které se pravidelně vymykají kontrole, mohou mít za následek:
- konflikty ve vztahu nebo s přáteli,
- potíže v práci nebo ve škole,
- nutkání užívat návykové látky, které pomáhají zvládat emoce,
- fyzické nebo emocionální výbuchy.
Je potřeba najít si čas a vyhodnotit, jak vaše nezvládnuté emoce ovlivňují váš každodenní život. To vám usnadní identifikaci problémových oblastí.
Emoce je potřeba regulovat, nikoli potlačovat
Emoce nelze ovládat stisknutím tlačítka. Kéž by to ovšem bylo tak snadné… Nicméně, zkuste si na chvíli představit, že byste emoce mohli řídit pomocí otočného regulátoru. Určitě byste je nechtěli nechat neustále běžet na maximum. Ale ani byste je nechtěli úplně vypnout.
Když emoce potlačujete, bráníte sami sobě v prožívání a vyjadřování pocitů. Toto potlačování může být vědomé nebo nevědomé. Obojí ale může mít negativní vliv na duševní i fyzické zdraví a může s sebou nést různé potíže:
- úzkost,
- deprese,
- problémy se spánkem,
- svalové napětí a bolest,
- potíže se zvládáním stresu,
- zneužívání návykových látek.
Když se budete učit zvládat své emoce, ujistěte se, že je nezametáte pod koberec. Zdravé vyjadřování emocí zahrnuje nalezení určité rovnováhy mezi přemírou emocí a nulovými emocemi.
Jitrocel není jen na kašel. Snižuje cholesterol, hojí bércové vředy a reguluje glykémii
Není jitrocel jako jitrocel – existuje totiž více než 200 druhů. My se podíváme na tři základní druhy a jejich léčivé schopnosti. Většina ...
Zjistěte, co cítíte
Když si uděláte chvilku času a zamyslíte se nad svou náladou, může vám to pomoci začít se znovu ovládat. Představte si, že jste žena, která se už nějakou dobu schází s novou známostí. Poslední dva týdny jste se ale neviděli, protože nový přítel neměl čas. V úterý jste mu poslala zprávu, že byste jej ráda viděla, s dotazem, jestli by se mu hodil tento víkend. Odepsal až o dva dny později, že se mu to nehodí, protože má hodně práce. To jsou situace, kdy se každý člověk bude cítit rozrušený a v nepohodě. Někdy dokonce mrskne telefonem na pohovku nebo kopne do odpadkového koše a narazí si palec u nohy. Znáte to? Pokud se do takové situace dostanete, zastavte se a zamyslete se:
- Co právě teď cítím? (Zklamání, zmatek, vztek…)
- Co se stalo, že se tak cítím? (Odstrčil mě bez vysvětlení, bojím se, že ztratil zájem.)
- Má situace jiné vysvětlení, které by dávalo smysl? (Možná je ve stresu, nemocný nebo řeší něco jiného, co se mu nechce vysvětlovat. Možná má v plánu vysvětlit mi to, až bude moci.)
- Co chci momentálně s těmito pocity udělat? (Křičet, ventilovat svou frustraci házením věcí, odepsat mu něco drsného, rozejít se s ním.)
- Existuje lepší způsob, jak se s těmito pocity vyrovnat? (Zeptat se, jestli je všechno v pořádku. Zeptat se, kdy bude mít příště volno. Jít se projít nebo si zaběhat).
Tím, že zvažujete možné alternativy, přeformulováváte své myšlenky, což vám může pomoci upravit a zvládnout svou první extrémní reakci. Než si ale tento postup zautomatizujete, může to nějakou dobu trvat. Po nějaké době nabudete praxe a procházení těchto kroků ve vaší hlavě bude snazší (a účinnější).
Přijměte všechny své emoce
Pokud se snažíte lépe zvládat své emoce, možná se snažíte své pocity sami před sebou bagatelizovat. Když hyperventilujete po obdržení dobré zprávy nebo se zhroutíte na podlahu a vzlykáte, když strašně spěcháte a nemůžete najít klíče, může se na první pohled zdát, že správná reakce je říci sám sobě „Tak se uklidni“ nebo „O nic nejde, tak nevyšiluj“. Ale není to tak. Potlačování emocí nepomůže. Řešením je přijímat emoce tak, jak přicházejí. To vám pomůže lépe se s nimi vyrovnat. Budete schopni plně je prožívat, aniž byste reagovali extrémním způsobem.
Chcete-li se procvičit v přijímání emocí, zkuste o nich přemýšlet jako o poslech. Nejsou „dobré“ ani „špatné“. Jsou neutrální. Možná ve vás někdy vyvolávají nepříjemné pocity, ale stále vám poskytují důležité informace, které můžete využít. Zkuste si například říci: „Jsem naštvaná, protože pořád ztrácím klíče. Měla bych si dát ke dveřím poličku, abych si je dávala vždy na stejné místo.“
Podle výzkumu z roku 2018 může vést přijetí emocí k větší životní spokojenosti a menšímu výskytu příznaků onemocnění duševního zdraví. Také další studie z roku 2018 naznačuje, že považovat své emoce za užitečné může vést k vyšší míře štěstí.
Zhluboka se nadechněte
Hluboký nádech má obrovskou sílu, ať už jste bláznivě šťastní, nebo tak naštvaní, že nemůžete vydat hlásku. Zpomalení a věnování pozornosti vašemu dechu nezpůsobí, že emoce zmizí (a ani to není cílem). Přesto vám nácvik hlubokého dýchání může pomoci uzemnit se a udělat krok zpět od prvního intenzivního záblesku emocí a jakékoli extrémní reakce, které se chcete vyhnout. Až příště ucítíte, že vás emoce začínají ovládat, zkuste provést tyto kroky:
- Pomalu se nadechněte: Je potřeba nadechnout se hluboko do břicha.
- Zadržte dech: Zadržte dech, než napočítáte do tří, a pak velmi pomalu vydechněte.
Hluboké dýchání se také nazývá břišní nebo brániční. Jedná se o pomalé a hluboké vdechování nosem, spojené s rozšířením břicha všemi směry (i směrem do zad). Tento typ dýchání je spojen s mnoha přínosy pro zdraví, od snížení stresu po snížení krevního tlaku.
Naučte se vyjadřovat emoce přiměřeně situaci
Všechno má svůj čas a své místo. To platí i pro intenzivní emoce. Když ztratíte milovanou osobu, je nekontrolovatelný pláč zcela běžnou a přiměřenou reakcí. Stejně tak vám může mlácení do polštáře pomoci uvolnit vztek, který pociťujete, když zjistíte, že vám byl partner nevěrný. Existují ale situace, které vyžadují určitou zdrženlivost. Můžete být třeba rudí vzteky, ale ječet na nadřízeného kvůli tomu, že kolegovi přidal a vám ne, není úplně vhodné. Všímavost k okolí a situaci vám pomůže naučit se, kdy je v pořádku dát průchod pocitům, a kdy je naopak potřeba dát si odstup a počkat.
Olivy: Nečekaný spojenec při léčbě obezity a cukrovky
Podle Státního národního ústavu má více než 60 % Čechů nadváhu, trpí jí až čtvrtina dětí. Obezita je nejrozšířenější civilizační onemocnění a ...
Získejte odstup
Získání určitého odstupu od intenzivních pocitů vám pomůže ujistit se, že na ně reagujete rozumným způsobem. Tento odstup může být fyzický, například odchod z rozrušující situace. Můžete si však také vytvořit určitý mentální odstup tím, že se něčím rozptýlíte. I když nechcete pocity zcela blokovat nebo se jim vyhýbat, není na škodu rozptýlit se, dokud se s nimi nebudete umět lépe vypořádat. Jen se ujistěte, že se k nim vrátíte. Rozptýlení je zdravé, pokud je dočasné. Můžete třeba jít na chvíli na procházku, podívat se na nějaké vtipné video, popovídat si s někým blízkým nebo se pomazlit s domácím mazlíčkem. Možností je spousta.
Stres emocím přitěžuje a velmi škodí diabetikům
Emoce a stres spolu souvisejí. Když jste ve velkém stresu, může být zvládání emocí obtížnější. Dokonce i lidé, kteří obecně dokážou své emoce dobře ovládat, to mohou mít v době velkého napětí a stresu těžší. Proto je potřeba zmírnit stres nebo najít vhodné způsoby, jak se s ním vyrovnat.
Diabetikům škodí stres ještě více než ostatním. Zvyšuje totiž sekreci hormonů, které brání účinku inzulinu a snižují jeho uvolňování. To vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi, kterou je těžké zvládnout běžnými úpravami léčby, jako je například zvýšení dávky inzulinu. Stres ovlivňuje jak nástup, tak průběh diabetu, a má jak krátkodobé následky (výkyvy glykemie), tak dlouhodobé následky (nedostatečná kompenzace diabetu). Mnoho lidí se se stresem vyrovnává přejídáním nebo trpí nespavostí, což negativní účinky stresu ještě zhoršuje.
Nadměrný stres může také vést k dalším zdravotním problémům, jako jsou poruchy soustředění, chronická únava, pocit nespokojenosti, úzkostné poruchy nebo deprese. Kromě toho může stres přispět ke vzniku psychosomatických onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, žaludeční vředy nebo astma.
Pomoci vám s ním mohou meditace, dostatek spánku, komunikace s přáteli, fyzické aktivity, trávení času v přírodě, vyhrazení času na relaxaci a koníčky. V případě, že se vám nedaří zvládat emoce a stres, může být na místě vyhledat odbornou pomoc.
Zdroje: healthline.com, dále dle textu
1222