Jste diabetička? Menstruace může zamávat s vašimi glykémiemi. Řešení však existuje!
Menstruace u žen je odjakživa dost tabuizované téma. Přitom se jedná o jednu z nejpřirozenějších věcí na světě. Bez ní bychom nemohly otěhotnět, přivést své potomky na svět, nebo jednoduše zjistit, zda jsme zdravé. I diabetičky doprovází obvyklé potíže, od křečí až po změny nálad. Méně známé však je, že menstruace dokáže rozkolísat hodnoty glykémie. Zjistěte společně s námi, čím to je a jak z toho ven!
Měsíční cyklus ženy je jeden velký hormonální proces s jediným záměrem – připravit vajíčko v procesu ovulace na oplodnění. Tento cyklus se počítá od prvního dne vaší menstruace a trvá přibližně 27 dní s rozmezím mezi 21 až 35 dny. V tomto období prochází ženské tělo třemi fázemi: folikulární, ovulační a luteální. Samotná délka menstruace je pak od 3 do 7 dnů.
Zajímavý fakt: Po krevním tlaku, srdeční frekvenci, frekvenci dýchání a teplotě je menstruace pátým vitálním znakem, který značí, že je ženské tělo v dobré kondici.
Premenstruační syndrom
Zhruba v polovině cyklu se začíná zvyšovat hladina progesteronu v ženském těle. Jakmile se hladina tohoto hormonu blíží svému vrcholu, přichází s ním i náladovost, smutek, vztek, bolest, citlivá prsa, nadýmání, přibývání na váze apod. – to je známé všem ženám bez ohledu na onemocnění pod pojmem premenstruační syndrom. Diabetičky však s nárůstem hormonu progesteronu trápí ještě jedna věc navíc, a to rozhozená glykémie.
Šťavnaté švestky jsou zdravou letní dobrotou a všelékem. V nákypu s kuskusem vám zachutnají!
Právě teď, kdy už léto pomalu mává na rozloučenou, dozrávají na našich zahrádkách švestky – malé modré peckovité ovoce. Mnoho diabetiků může mít ...
Menstruace a diabetes
Mladé dívky s diabetem by měly začít menstruovat do 12. roku života. Pokud se tak nestane, je dobré navštívit gynekologa, zda je vše v pořádku. Globálně však lze říct, že ženy s diabetem mají větší pravděpodobnost nepravidelné a nepředvídatelné menstruace, zvlášť v případě, že je jejich krevní cukr špatně kompenzovaný.
TIP: Pokud vás trápí výkyvy glykémie okolo menstruačního cyklu, zapisujte si podrobné záznamy vašeho dne, které vám pomohou vysledovat určitý vzorec. To vám v následujících měsících pomůže zvládnout menstruační fázi mnohem lépe.
Hormonální (ne)rovnováha
V luteální fázi cyklu (tedy cca týden před menstruací) se hladiny progesteronu přirozeně zvyšují. Jakmile dosáhnou svého vrcholu, vaše krevní cukry se stanou odolnějšími vůči normálním dávkám inzulínu a dochází k určité inzulínové rezistenci. To vede k hyperglykémii, a to i za předpokladu, že dodržujete svůj rutinní plán. Zvýšení progesteronu také vyvolává touhu po jednoduchých sacharidech (zkrátka chuť na vše nezdravé a sladké) – i to přispívá ke zhoršené kontrole glykémie. Dobrou zprávou však je, že jakmile menstruace skončí, hladiny vašeho cukru se dostanou opět do normálu.
Zajímavost: Progesteron je hormon, který se v těle ženy zvyšuje i v těhotenství. Z toho důvodu stoupá během posledních dvou trimestrů i spotřeba inzulínu.
Jak menstruační cyklus řešit pomocí inzulínu?
Zvýšené hladiny glukózy v krvi vybízí k tomu, aby byl navýšen i váš denní příjem inzulínu. Na výběr máte hned z několika možností:
-
- zvýšíte bazální (dlouhodobě působící) inzulín o 10 až 20 procent dva až tři dny před menstruací,
- navýšíte bolusový (krátce působící) inzulín před každým jídlem,
- zvýšenou glukózu zkrotíte opravnými bolusy (tzv. dopícháváním).
UPOZORNĚNÍ: O změně režimu týkajícího se podávání inzulínu je vhodné poradit se s ošetřujícím diabetologem!
Obyčejně neobyčejný vitamín D. Víte o něm, že je dobrou prevencí diabetu? A nejen to!
Tento podceňovaný vitamín se sice nachází v určitých potravinách, tělo si ho však umí vyrobit i samo, a to po vystavení se slunci. Sluneční ...
Menstruace a ženy s diabetem 1. typu
Většina dívek a žen s tímto typem onemocnění může vypozorovat, že jejich hladina cukru stoupá tři až pět dní před začátkem menstruace, poté se opět vrací do normálu. Tento vzorec je sice nejčastější, ale samozřejmě je to odlišné od člověka k člověku. Některé dívky mohou naopak více tíhnout k hypoglykémiím a jiné nezaznamenají žádné výkyvy. Co vás ještě může překvapit?
- Hormonální změny způsobují touhu po sladkém, protože jsou hladiny serotoninu (hormonu štěstí) během menstruace nízké. Konzumací takového jídla se serotonin zvyšuje.
- Ženy s podváhou mají větší riziko nepravidelné nebo vůbec žádné menstruace.
- S diabetem 1. typu jsou ženy náchylnější k menarche, tedy k pozdnímu nástupu menstruace.
- S tímto onemocněním pravděpodobně zažijete menopauzu mnohem dříve než ti, kteří diabetes nemají (může za to předčasné stárnutí krevních cév a následně i předčasné stárnutí vaječníků).
Menstruace u žen s diabetem 2. typu
U žen s diabetem 2. typu je mimořádně důležité, aby si hlídaly nejen hladinu cukru v krvi, ale také to, aby byly fit. Nepravidelná nebo silná menstruace je následkem zvýšené hladiny cukru, a ta způsobuje kaskádu dalších reakcí, mezi které může patřit i vymizení menstruace nebo neschopnost ovulovat (tedy i neschopnost počít dítě). Rizikovými faktory jsou právě nadváha a obezita, fyzická neaktivita nebo konzumace nekvalitní stravy.
- Nadváha znamená, že tělesný tuk produkuje větší množství hormonů, které přispívají k inzulínové rezistenci a hormonální nerovnováze.
- Obezita vyvolává nerovnováhu mezi estrogenem a progesteronem, která narušuje menstruaci, ale také zvyšuje riziko rakoviny endometria (vnitřní výstelky dělohy).
Fakt: Rozsáhlá studie z roku 2020 (se 75 tisíci žen) zkoumala možnou souvislost mezi nepravidelnou menstruací a rozvojem diabetu 2. typu. Výzkumy zjistily, že pokud jste v dospívání trpěly nepravidelnými menstruačními cykly, máte v dospělosti větší pravděpodobnost rozvoje diabetu 2. typu.
Syndrom polycystických ovarií
Syndrom polycystických ovarií (vaječníků) je stav charakterizovaný nerovnováhou reprodukčních hormonů. Lidé s tímto syndromem jsou zvláště náchylní k rozvoji diabetu 2. typu, a to až v 50 % případů. Toto riziko se zvyšuje s nadváhou a obezitou.
Když jde o zdraví
Jak už bylo napsáno, pravidelné a předvídatelné menstruační cykly jsou důležitým ukazatelem celkového zdraví ženy. Pokud krvácíte mezi menstruacemi, neměla jste menstruaci déle než tři měsíce, nebo je vaše menstruace velmi silná s velkými krevními sraženinami, ihned kontaktujte svého gynekologického lékaře a nechte se vyšetřit – to samozřejmě neplatí v případě, že jste těhotná, v menopauze nebo kojíte.
Fakt: Hormonální výkyvy a s tím spojenou zhoršenou kontrolu nad glykémiemi může způsobovat i užívání hormonální antikoncepce.
Zdroj: Diabetes.org, Verywellhealth, Medicalnewstoday, Endocrineweb
3865