Bis Bis

Jogurt je skvělou volbou pro diabetiky. Jeho domácí výrobu zvládnete snadno

Jogurt je skvělou volbou pro diabetiky. Jeho domácí výrobu zvládnete snadno
Bílý jogurt bez přidaného cukru je vhodnou potravinou při cukrovce Zdroj: Pixabay

Jogurt je zdraví prospěšný mléčný výrobek, který diabetikům umožňuje získat dostatečnou dávku bílkovin, vápníku a probiotik. V současné době je na trhu nepřeberné množství různých druhů jogurtů. Víte, jaké jsou mezi nimi rozdíly? Pokud ale chcete mít kontrolu nad složením jogurtu, můžete si jej lehce připravit sami doma. Postup najdete na konci článku.

Jogurt je bohatým zdrojem kvalitních bílkovin, vápníku a mléčného tuku, který napomáhá jeho ukládání do kostí. Z dalších zdraví prospěšných látek lze uvést vitaminy A, B2, B12, D a K a rovněž minerály, jako je jód a zinek. Fermentované potraviny, jako je jogurt, navíc obsahují prospěšné bakterie zvané probiotika, které výrazně přispívají ke zdraví střev.

Jogurt snižuje riziko rozvoje cukrovky 2. typu

Ze závěrů metaanalýzy 13 studií zaměřených na konzumaci mléčných výrobků vyplývá, že konzumace jogurtu je součástí zdravé stravy a může snížit riziko vzniku diabetu 2. typu u zdravých a starších dospělých osob. To ostatně potvrdil i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, který letos v březnu oznámil, že povolí výrobcům jogurtů uvádět, že jejich výrobky mohou předcházet diabetu 2. typu.

Dnešní výroba jogurtu se od té, kterou používali naši předkové před stovkami let, nijak zvlášť neliší. Principem zůstává fermentace neboli zakysání mléka ušlechtilými mikroorganismy, tzv. jogurtovou kulturou.

Olivy: Nečekaný spojenec při léčbě obezity a cukrovky

Podle Státního národního ústavu má více než 60 % Čechů nadváhu, trpí jí až čtvrtina dětí. Obezita je nejrozšířenější civilizační onemocnění a ...

10 milionů zárodků živé kultury

Jogurtová kultura obsahuje vždy dva ušlechtilé mikroorganismy – Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus. „Aby mohl být jogurt nazýván jogurtem, musí podle legislativy obsahovat na konci data trvanlivosti 10 milionů zárodků živé jogurtové mikroflóry v 1 gramu výrobku,“ vysvětlil Ing. Jiří Kopáček, CSc., předseda Českomoravského svazu mlékárenského, pro web Akademie kvality.

Kromě toho je důležitý i symbiotický poměr laktobacilů a streptokoků, od něhož se odvíjí chuť výrobku. Pokud mírně převažují laktobacily, je chuť jogurtu kyselejší, a naopak. K prodloužení trvanlivosti výrobků přirozenou konzervací se využívá procesu fermentace neboli zakysání.

Není jogurt jako jogurt

Bílý jogurt obsahuje maximálně 91,8 % vody a nejméně 8,2 % sušiny, ale obvykle se pohybuje mezi 12–13 %. Obsah sušiny lze zvýšit pouze přidáním mléčné bílkoviny, sušeného nebo zahuštěného mléka, nebo odebráním syrovátky. Jogurt může také obsahovat tzv. probiotické bakterie, které přechodně osídlují střevo a pozitivně působí na lidský organismus.

U ovocných nebo ochucených jogurtů je potřeba dát pozor na přidané sacharidy, sladidla a stabilizátory. Vždy je lepší koupit si bílý jogurt a dochutit si jej doma pomocí oříšků nebo ovoce.

Čím více má jogurt tuku, tím méně obsahuje bílkovin a také vápníku, protože tento minerál se váže právě na mléčnou bílkovinu. Nejvíce vápníku tedy obsahuje jogurt nízkotučný.

Kromě klasického jogurtu je výbornou volbou také řecký nebo islandský jogurt nazývaný také skyr. Řecký jogurt je hustší a krémovější a může obsahovat až dvakrát více bílkovin a polovinu sacharidů než běžný jogurt. Plnotučný řecký jogurt ale může obsahovat téměř třikrát více tuku než běžný jogurt. Pokud vás tuk znepokojuje, vybírejte si řecké jogurty s nízkým obsahem tuku nebo bez něj.

Islandský jogurt skyr v podstatně není jogurt, ale chutí se mu velmi podobá. Vyrábí se ze sýra a cedí se ještě více než řecký jogurt, takže je hustší a obsahuje ještě více bílkovin. Jeho další výhodou je, že se tradičně vyrábí z odstředěného mléka, takže obvykle obsahuje méně tuku.

Jitrocel není jen na kašel. Snižuje cholesterol, hojí bércové vředy a reguluje glykémii

Není jitrocel jako jitrocel – existuje totiž více než 200 druhů. My se podíváme na tři základní druhy a jejich léčivé schopnosti. Většina ...

Recept: Domácí jogurt z čerstvého jogurtu

Jogurt si ale můžete snadno vyrobit i doma sami, a mít tak dokonalou kontrolu nad jeho složením. Můžete jej připravit buď z čerstvého jogurtu, nebo s pomocí jogurtové kultury. Pro variantu s čerstvým jogurtem budete potřebovat 1 litr čerstvého mléka a 2–3 lžíce bílého, nepřislazovaného jogurtu s živou kulturou.

Uvedené množství vystačí na 8 porcí, každá z nich obsahuje 70 kcal, 2 g tuků, 7 g sacharidů a 5 g bílkovin

Postup přípravy:

Mléko ohřejte na 95 °C a pak je schlaďte na 40 °C. Smíchejte mléko s jogurtem, dobře promíchejte, rozdělte do sterilizovaných sklenic či krabiček a vložte do sušičky potravin či varné lázně sous-vide. V případě použití lázně sous-vide postačí, když sklenice bude ponořena do poloviny své výšky. Skleničky s budoucím jogurtem přiklopte tak, aby se dovnitř dostal vzduch. Krabičky, které jsou přímo od výrobce součástí sušičky, již mají ve víčku malé otvory.

Nastavte teplotu na 45 °C. To platí jak pro sušičku potravin, tak pro varnou lázeň sous-vide. Příprava bude trvat 6–7 hodin (v případě, že máte rádi kyselejší jogurt, můžete dobu tepelné úpravy protáhnout až na 10 hodin). Během procesu fermentace nemíchejte! Po uplynutí stanoveného času je jogurt hotový. Skleničky nebo krabičky dejte do ledničky vychladit. Hotovo!

Co je sous-vide?

Výraz sous-vide pochází z francouzštiny a v překladu znamená „ve vakuu“. Metoda sous-vide znamená přípravu při konstantní nízké teplotě. Takto lze připravovat nejen zeleninu, maso či ryby, ale třeba i vajíčka. V případě tohoto způsobu vaření obvykle téměř není potřeba potraviny před přípravou dochucovat.

Zdroj: healthline.com, dále dle textu

1708

Diskuze k článku