Pravidelné cvičení podporuje zdraví a krásu pokožky. A to hned z několika důvodů
Jízda na koni vás okouzlí. Studie potvrzují její nesporné benefity při cukrovce!
Zdroj: Shutterstock
Přicházející babí léto svádí k pobytu venku. Poslední sluneční paprsky nám nedovolují být zavření doma a pro mnoho lidí je představa trávení vzácných slunečných chvil na běžícím pásu v posilovně až nesnesitelná. Co zkusit tento podzim něco nového? Dostat se více do kontaktu s přírodou – a tak i sami se sebou? S jízdou na koni můžete začít i ve starším věku a pro diabetiky je v mnohém prospěšná.
Spousta lidí má z koní respekt. Bojí se těchto velkých a majestátních zvířat a představa, že by na ně měli dokonce nasednout, je děsí. Přitom jízda na koni může být velice klidný zážitek, který vám rozhodně dobije baterky! Zkuste to podle našich tipů a uvidíte, že se po vyjížďce prosluněnou krajinou budete cítit skvěle na těle i na duši!
Animoterapie aneb léčba zvířaty
Kontakt se zvířaty je nepochybně velice prospěšný pro naše fyzické i mentální zdraví. Ne nadarmo se zvířata běžně využívají v lékařské praxi, kde slouží jako terapeutické prostředky (tzv. animoterapie). Známá je terapie pomocí koček (felinoterapie) či psů (canisterapie). Mnoho lidí láká kontakt se zvířaty, ale z různých důvodů k nim nemají běžně přístup.
Proto jsou i v nemocnicích různé terapeutické programy, které využívají příznivých účinků kontaktu se zvířaty na zdraví pacientů. Hipoterapie neboli léčba koňmi je další možností, jak se sblížit s živou bytostí a využít její energie ve svůj prospěch. Možná budete překvapeni, že i takto velká a silná zvířata dokáží být jemná a vnímavá.
Kontakt s koňmi má mnoho podob, a to i mimo sedlo
Nemusíte hned sedlat statného hřebce a vyrážet do terénu. Pro jezdce začátečníky postačí, když budou nejprve s koněm pobývat v blízkém kontaktu. Můžete navštívit místní stáj a domluvit se na brigádničení – práce bývá ve stájích víc než dost. Zkuste hřebelcovat a umývat zvířata, čistit stáj nebo obstarávat krmení a vodu. I tento způsob kontaktu vám hodně přinese, milovníci koní jistě mají své důvody k práci bez finančního ohodnocení.
Simulátor jízdy na koni jako terapeutický nástroj
Máte-li stále z opravdového kontaktu s koněm obavy, můžete vyzkoušet i jeho technologickou napodobeninu – simulační sedlo. Tato vychytávka umožňuje navolit si různé programy, které simulují skutečnou jízdu na koni. Musíte tak zapojovat patřičné svaly a skutečně budete mít pocit, jako že sedíte na hřbetě koně, jen se nesmíte moc dívat pod sebe. Napojení na zvíře v tomto případě odpadá, což může být pro někoho výhodou, ale zase tak přicházíte o nesporné benefity kontaktu s koněm.
Znáte skike? Kolečkové lyže jsou čím dál oblíbenější. Rozveselí vás a podpoří i lepší kompenzaci diabetu!
Pocitově se jízda na kolečkových lyžích hodně blíží bruslení na ledě či běžkování. Pokud tedy tyto sporty milujete, budete z kolečkových lyží ...
Přínosy jízdy na koni pro diabetiky
Mnoho výzkumů se shoduje, že jízda na koni má kromě zmiňovaných psychických přínosů i nesporné fyzické benefity. Jmenujme si ty nejzajímavější z nich pro diabetiky:
- Japonský výzkum dokazuje, že pravidelná jízda na koňském hřbetě, případně na simulátoru, zvyšuje citlivost na inzulín a klidový metabolismus u diabetiků 2. typu. Diabetici 1. typu také z jízdy profitují, pravidelná jízda jim totiž umožňuje přijímat dlouhodobě nižší dávky inzulínu a opět dochází ke zvýšení citlivosti na něj. Zvýšená citlivost na inzulín není pouze okamžitá, přetrvává až 48 hodin po jízdě. Japonští vědci také provedli zajímavý experiment, při kterém bylo zjištěno, že diabetici 1. typu, kteří jezdí na koni 60–120 minut týdně, mají potřebu inzulínu průměrně o 40 % nižší než diabetici neprovozující tuto aktivitu. Toto platí i u starších diabetiků.
- Nutnost udržet stabilitu a pevnost v sedle vede k zapojení mnoha svalových skupin celého těla. Není proto divu, že po „pouhém“ sezení v sedle budete cítit svoje nohy a střed těla tak, jako byste silově cvičili v posilovně. Zejména vnitřní stehna se krásně zpevní kvůli neustálému svírání sedla, trup se napřímí a svaly kolem páteře se posílí. Čím rychlejší jízda, tím je vyšší svalová spotřeba kyslíku, a svaly tak dostávají větší zátěž.
- Jízda na koni spaluje kalorie! Pokud jste na koni nikdy nejeli, můžete mít pocit, že tento sport nepatří mezi ty nejnáročnější. Zdá se, že sportujícím je pouze kůň samotný. Opak je ale pravdou a i při jízdě koňmo si značně dáte do těla. I pozvolná jízda po pěšině spálí za hodinu asi 150 kalorií a rychlejší terénní tempo samozřejmě daleko více.
Jak je vidět, jízda na koni může svými účinky překvapit. Jste-li diabetik, určitě se nebojte tuto aktivitu vyzkoušet, klidně zpočátku formou trenažéru. Když zaznamenáte příznivý efekt na svou glykémii nebo další zdravotní zlepšení, možná vám to dodá motivaci zkusit opravdovou jízdu na koni.
Cukrovka na uzdě, veselá mysl i lepší kondice? Zkuste badminton!
Popularita badmintonu stále narůstá. V současnosti se mu aktivně věnuje asi 300 milionů hráčů po celém světě, badminton tak začíná šlapat na paty ...
Jak si užít vyjížďku při diabetu
Diabetici mohou z jízdy na koni mnohé získat. Jako u všech sportů je i zde namístě větší obezřetnost a nutnost hlídat si glykémii!
UPOZORNĚNÍ: Při ovládání silného zvířete, jako je kůň, je optimální hladina glykémie klíčová! Výkyvy mohou ovlivnit schopnost soustředění se, což zvíře vyhodnotí jako nejistotu jezdce, a může tak dojít k vážným zraněním.
- Před a po jízdě si měřte glykémii. Podle zjištěných hodnot uzpůsobte příjem inzulínu a sacharidů pro příští jízdu. Hlídejte si, že glykémie nemá tendenci příliš klesat ani při delších a náročnějších vyjížďkách.
- Před jízdou snižte příjem inzulínu. Na delší vyjížďky je vhodnější vyrážet s o něco vyšší hladinou krevního cukru. Aktivní jízda podporuje glukózový metabolismus a vede k nižší potřebě příjmu inzulínu. Vše je ale individuální a konkrétní dávky si musíte uzpůsobit podle vlastní zkušenosti.
- Dělejte si přestávky. Zvláště ze začátku je na místě dávat si pravidelné pauzy, při kterých si změříte a patřičně upravíte glykémii. Odpočinete si tak vy i váš kůň a aspoň budete mít příležitost více si vychutnat krásu okolí.
- Mějte u sebe svačinky a hroznový cukr. Samozřejmostí pro diabetiky je brát si s sebou na výlety drobné občerstvení, které by se mělo skládat z tzv. rychlých cukrů. Ideální je čokoláda, sladké ovoce, může být i sušené, hroznový cukr či dětská přesnídávka v kapsičce. Vašemu koni postačí tráva a čerstvá voda na místě zastávky.
- Buďte vidět. Nebojte se označit si batoh či paži náramkem s označením diabetika. V krizových situacích vám to může velice pomoci a jistě to není na přítěž.
- Pumpa patří na bezpečné místo. Ujistěte se před jízdou, že vaše inzulínová pumpa nebo CGM monitor a související vybavení jsou důkladně zabezpečeny. Můžete je umístit do kapsiček připevněných k sedlu, nebo je dejte jednoduše do batohu.
Nikde by neměly vyčnívat žádné součásti dia přístrojů a vybavení, aby se při jízdě nezachytly o větev nebo uzdu. Jistě nechcete řešit situaci, kdy by váš kůň omylem stoupl na drahé diabetické vybavení!
- Nejezděte sami. U jízdy na koni snad více než u většiny sportů platí, že diabetici by měli jezdit s doprovodem. Kůň se může splašit každému, diabetiky nevyjímaje. Zvláště jezdci začátečníci nemusí mít zvíře pevně pod kontrolou a v případě hypoglykémie by katastrofa byla doslova na spadnutí. Váš spolujezdec by měl vědět o vaší diagnóze a měl by být poučen, co dělat v případě vaší hypoglykémie.
Nebojte se jízdu na koni vyzkoušet! S patřičnou dávkou opatrnosti může na koně nasednout i začátečník s cukrovkou. I přes možné hrozby je to druh aktivity, který vám může zcela změnit život. Nejenže posílíte své zdraví a srovnáte si glykémii, ale můžete i získat nového kamaráda a parťáka se zvířecí tváří.
Zdroj: Pubmed, Thediabetescouncil, Americanhippotherapyassociation
2195