Bis Bis

Jitrocel není jen na kašel. Snižuje cholesterol, hojí bércové vředy a reguluje glykémii

Jitrocel není jen na kašel. Snižuje cholesterol, hojí bércové vředy a reguluje glykémii
Jitrocel není plevel, ale úžasná léčivá rostlina, která pomůže s hojením bércových vředů i vysokým cholesterolem Zdroj: Pixabay

Ještě před pár desítkami let byl jitrocelový sirup hlavním lékem na kašel u dětí i dospělých a většina starší generace si na lahodný, nasládlý lék určitě vzpomene. S nástupem moderních léků na vykašlávání i utlumení kašle se na jitrocel trochu zapomnělo, což je škoda. Jitrocel větší, jitrocel kopinatý i jitrocel vejčitý jsou totiž skvělé nejen na kašel, ale i na spoustu dalších zdravotních problémů. Některé léčivé účinky mají tyto tři druhy jitrocele společné, v některých se liší. Diabetici určitě kromě schopnosti jitrocele snížit špatný cholesterol ocení i jeho protizánětlivé a antidiabetické účinky.

Není jitrocel jako jitrocel – existuje totiž více než 200 druhů. My se podíváme na tři základní druhy a jejich léčivé schopnosti. Většina zahrádkářů se ve svých zelených oázách setkává minimálně se dvěma druhy jitrocele – a ti moudří jej sbírají a používají jako lék. V dnešním článku se dozvíte, s čím nám mohou jednotlivé druhy pomoci a na konci najdete recept na domácí jitrocelový sirup a jitrocelovou mastičku.

Jitrocel větší

Tento druh jitrocele s latinským názvem Plantago major se od starověku hojně používá k léčbě celé řady onemocnění včetně zácpy, kašle a různých poranění. Učenci aplikující tradiční perskou medicínu jej předepisovali v různých formách, jako jsou pražená semena, odvar, sirup, mast, kloktadlo, rektální klystýr, vaginální čípek, oční a nosní kapky jako lék na různá onemocnění. V rámci nedávných výzkumů byly prokázány některé z tradičních vlastností jitrocele:

  • pomáhá s hojením ran,
  • snižuje horečku,
  • tlumí dráždivý kašel,
  • pomáhá s bojem proti infekci,
  • zastavuje krvácení,
  • má protizánětlivé účinky,
  • působí močopudně,
  • má protizánětlivé schopnosti.

Zdroj: Se souhlasem Daniely Sedláčkové

Výzkum prokázal, že jitrocel větší obsahuje těkavé látky, triterpenoidy, fenolové kyseliny a cenné flavonoidy.

Flavonoidy jsou organické chemické sloučeniny, které nacházíme v přirozeném stavu v listové zelenině a jiných zelených potravinách, bylinkách, ovoci a zelenině. Chrání buňky před volnými radikály, takže chrání před rakovinou a celkově posilují imunitní systém. Pomáhají také s prevencí kardiovaskulárních onemocnění.

Jitrocel větší byl také předmětem zkoumání v rámci studie zveřejněné v květnu 2024. Ze závěrů vyplývá, že prášek ze semen jitrocele většího v kombinaci se standardní léčbou významně snížil proteinurii u pacientů s diabetickou nefropatií. Navíc se u pacientů, kteří dostávali prášek ze semen jitrocele jako doplňkovou léčbu, významně zlepšilo skóre kvality života.

Studie z roku 2021, která byla provedena na myších, navíc naznačuje potenciál jitrocele většího regulovat hladinu cukru v krvi u myší s diabetem 2. typu.

Olivy: Nečekaný spojenec při léčbě obezity a cukrovky

Podle Státního národního ústavu má více než 60 % Čechů nadváhu, trpí jí až čtvrtina dětí. Obezita je nejrozšířenější civilizační onemocnění a ...

Jitrocel kopinatý

Tento druh jitrocele s latinským názvem Plantago lanceolata je trsnatá vytrvalá rostlina, kterou běžně nacházíme jak v trávníku na vesnických zahrádkách, tak na polních či lučních cestách, v příkopech nebo na ladem ležících půdách.

Jitrocel kopinatý působí proti kašli a má protizánětlivé a antibiotické účinky, za nimiž stojí glykosid s názvem aukubin. Díky tomu může jitrocel kopinatý přispívat k léčbě žaludečních vředů, potíží s dvanáctníkem i onemocnění tlustého střeva.

Stejně jako jeho příbuzný – jitrocel větší – pomáhá s hojením ran a bércových vředů. Už naši dávní předkové v případech, kdy utržili tržnou či řeznou ránu, nasbírali čerstvé listy jitrocele, rozmačkali je v dlani a přiložili na ránu. Jitrocel se osvědčuje i jako lék na bodnutí hmyzem, případně na puchýře na nohou od těsných nebo nerozchozených bot.

Zdroj: Pixabay

Jitrocel vejčitý

Tento druh jitrocele s latinským názvem Plantago ovata se nejčastěji užívá ve formě vlákniny psyllium, která se vyrábí vyčištěním obalů semen této rostliny. Vláknina ve formě slizu v trávicím ústrojí nabobtná a výrazně zvětší svůj objem. To na jedné straně navozuje pocit sytosti a na druhé straně usnadňuje a urychluje průchod potravy ve střevech.

Jitrocel vejčitý obsahuje zejména třísloviny, gumu, sliz a glykosid aukubin. Může vám pomoci s řadou zdravotních potíží:

  • zahání pocit hladu, takže pomáhá při hubnutí,
  • reguluje hladinu cholesterolu v krvi,
  • podporuje zdraví srdce,
  • působí proti rozvoji rakoviny střev,
  • pomáhá při zácpě.

V případě užívání psyllia je ovšem nesmírně důležité zvýšit příjem tekutin, jinak byste si naopak mohli zácpu přivodit.

Psyllium se mimo jiné tradičně používá jako prostředek při zánětech močových cest. V moderní fytoterapii se indikuje například u dvanáctníkových vředů.

Stan Shebs, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Recept na domácí jitrocelový sirup proti kašli

Nadrobno nasekané listy jitrocele většího nebo kopinatého vrstvěte na střídačku s krystalovým nebo krupicovým cukrem do sklenice. Na dno dejte listy jitrocele, na ně vrstvu cukru, pak další vrstvu jitrocele… Takto postupujte, dokud není sklenice plná. Jednotlivé vrstvy by měly být zhruba 1 cm silné. Nezapomeňte každou vrstvu pečlivě stlačit, aby ve sklenici zůstalo co nejméně vzduchu. Zakrytou sklenici nechte odstát na teplém, ale stinném místě. Zhruba po deseti dnech začněte slévat sirup, nejlépe do tmavé nádobky. Uchovávejte v chladu.

Tajemství, jak se dožít stovky, odhalily modré zóny

Nápoj mládí zatím nalezen nebyl, přesto má dlouhověkost s nápoji a jídlem mnoho společného. Vědci tvrdí, že dosažení dlouhověkosti může záviset ...

Recept na hojivou jitrocelovou mast

Vyrobit domácí mastičku z jitrocele dá trochu práce, výsledek ale stojí za to. K přípravě masti budete potřebovat jednu a půl hrsti čerstvě natrhaných listů jitrocele kopinatého a 300 g čistého vyškvařeného vepřového sádla. V případě, že dáváte přednost rostlinným surovinám, můžete použít třeba kokosový či mandlový olej nebo bambucké máslo. Listy jitrocele dobře omyjte a osušte. Pak je nakrájejte na malé kousky, případně je můžete rozmělnit v hmoždíři.

Ve velké nádobě ve vodní lázni rozpusťte tuk, nasypte do něj jitrocel a nechte při teplotě 40 stupňů Celsia macerovat. Je důležité, aby všechny listy byly pod hladinou. Po čtyřech hodinách nádobu z vodní lázně vyjměte, obsah nechte vychladnout a uložte na temné, chladné místo.

Po 7 dnech obsah znovu ve vodní lázni pomalu rozehřejte a přeceďte přes plátno nebo gázu. Chcete-li dosáhnout hustší konzistence, můžete přidat tříprocentní až pětiprocentní včelí vosk. Pro příjemnější vůni přidejte několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Hotový produkt nalijte do čisté suché skleničky a uložte do ledničky, kde vydrží až rok.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, Renata Šťastná, 2022, 105 bylinek a koření; dále dle textu

 

32620

Diskuze k článku