Tom Hanks se vypořádal s diabetem, jeho žena překonala karcinom prsu. Slavní manželé podpořili boj s rakovinou
Jindřich VIII.: Šarmantní muž, nebo bezohledný cynik? Jaký byl panovník, který se prohodoval k cukrovce?
Zdroj: Shutterstock
Ačkoliv byl Jindřich VIII. Tudor poměrně kontroverzní postavou světových dějin, stále je vyhledáván i zobrazován ve filmech i seriálech. Manželek měl šest, přičemž aféra s Annou Boleynovou ho stála důvěru lidu. Právě ona byla důvodem, proč vedla v 16. století Anglie spor s papežem, proč se odklonila od církve a dala vzniknout úplně nové anglikánské církvi. Pojďme si říct o tomto anglickém panovníkovi víc.
Když se muž zamiluje, pohne i horou. I to by platilo na anglického krále Jindřicha VIII. Tudora, který se kvůli pobláznění do Anny Boleynové rozvedl s členkou francouzského dvora Kateřinou Aragonskou, dcerou španělských králů. Jde o jednu z největších a nejvýznamnějších událostí dějin. Bez Jindřicha by možná v Evropě bylo mnoho věcí jinak… A za všechno mohla láska.
Kateřina versus Anna
Kateřina Aragonská byla o šest let starší než Jindřich VIII. a původně si vzala jeho bratra Artura Tudora. Ten však zemřel ještě dříve než jeho otec. Na trůn tak Artur nikdy neusedl. Jindřicha si vzala šest let po Arturově smrti. Spolu s ním pak měla jednu přeživší dceru Marii. Kateřinu by tehdy ovšem vůbec nenapadlo, jak se v budoucnu její jediné dítě zapíše do dějin. Marie si totiž pro svůj budoucí způsob potlačování protestantismu a upalování církevních rebelů vysloužila přídomek Krvavá Marie. A ani se svou nevlastní sestrou Alžbětou I. (potomek Jindřicha VIII. a Anny Boleynové) neměla následně dobré vztahy.
Kateřina pocházela ze vznešené rodiny. Její matka, Isabela Kastilská, podporovala finančně Kryštofa Kolumba na jeho cestě za objevením Ameriky. Dnes už se nám zdá snad nemožné, že kdysi se o některém kontinentu nevědělo.
Vypráví se, že Anna Boleynová se Kateřiny Aragonské bála. Lid Kateřinu miloval, což se o Anně říct nedalo. Měla také poněkud jinou náturu. Byla prudká, emotivní. Kateřina byla vznešená, vyrůstala v královském prostředí. Anna byla oproti ní dost sveřepá. Když se později Anně nedařilo porodit králi Jindřichovi syna, obviňovala za to Kateřinu, že ji proklela. Jindřich si totiž zoufale přál dědice trůnu a v chlapci ho, samozřejmě, viděl.
Tolik šarmu zas Jindřich neměl!
Stačí si pustit seriál Tudorovci a uvidíte Jindřicha VIII. jako nádherného, šarmantního a charismatického muže, kterému by podlehla nejedna žena. Ve skutečnosti to ale bylo trochu jinak. Jindřich byl sice na počátku svého života skutečně obdařen půvabem a přitažlivou postavou, obojí však postupem let ztratil. Prošel totiž drastickou proměnou.
Co je to plazí mozek a jak působí při komunikaci?
Komunikace je jedním z nejsložitějších procesů v mezilidských vztazích. Vstupujeme do ní totiž s přesvědčením, že ten druhý má stejnou úroveň ...
Morbidně obézní despota? I přesto jej Anna milovala
Na konci svého života byl naopak anglický král morbidně obézní, měl cukrovku druhého typu, dnu, migrény, vředy na nohou… V té době už nemohl ani vstát. Těžko si tak představit, že by hřešil svými milostnými avantýrami. Navíc si vypěstoval další věc, která lidi kolem něj spolehlivě odpuzovala. Jeho drastický způsob vlády, jednání s lidmi i despotická povaha byly jen třešničkou na dortu. Ať už byl ale Jindřich jakýkoliv, Anna se do něj bezhlavě zamilovala. Rozvod, jehož byla Anna příčinou, otřásl celým světem a nastolil budoucí pravidla fungování světové církve.
Jindřich VIII. prý velmi rád konzumoval labutě. Dnes je to v Británii přísně zakázané. Zelenina byla v této době jídlem chudých, a tak si každý asi dovede představit, jak takový stůl pro krále v tehdejší době vypadal. Neméně známá byla také Jindřichova záliba v cukru, sladil si dokonce i víno.
Anna byla s odstupem času považována za klíčovou postavu politického a náboženského převratu v Anglii. Skoro to vypadá, že svou cestu na trůn měla Anna Boleynová velmi dobře promyšlenou. Jindřicha dlouho lovila jako kočka myš, nesvolila ani k intimnostem, po kterých Jindřich pochopitelně velmi toužil. Nestála totiž o to, aby se stala jeho milenkou – jako její sestra Marie. Ona ho chtěla celého jen pro sebe. Pro muže, který byl zvyklý vždy dostat vše, oč požádal, to bylo doslova afrodiziakum.
Velká očekávání, která Anna nenaplnila
V době, kdy se celý převrat odehrával, se Jindřich VIII. stále těšil dobrému zdraví. Toužil po mužském dědici. Kateřina Aragonská několikrát potratila a dva synové, pojmenovaní po králi, zemřeli krátce po porodu. Velké naděje vkládal právě do Anny, i ta mu ale porodila dceru, budoucí královnu Alžbětu I., panovnici Zlatého věku Anglie, která byla dokonce téměř rok vězněna svou sestrou Marií.
Jindřichova životospráva, bujaré hodování i nulový pohyb byly přímou cestou k diabetu. Ve svých 44 letech měl být tak obézní, že když nasedal na koně, potřeboval zvedák. Anna mu v té době mužského dědice usilovně slibovala, několikrát však potratila. Jindřich byl synem posedlý a právě tehdy mu Anna začínala vadit. Už v ní neviděl to, co dřív. Možná, že kdyby mu bývala syna porodila, manželství by vydrželo a nic z toho, co přišlo potom, by se nestalo.
Konec bojovné Anny
Anna byla bojovnice, která se nebála jít si za svým. To měla později královna Alžběta I. jistě po ní. Pro samotnou Annu to ale dobře neskončilo. Popravena byla v anglickém Tower Greenu a obviněna ze zrady, cizoložství a čarodějnictví. Mezi lidmi oblíbená nebyla, všichni tomu proto rádi uvěřili. Pro Jindřicha to byl spíše způsob, jak se jí spolehlivě zbavit. Věděl, že Anna nikdy nebude poslušnou manželkou. To, že mu nedala syna, byla poslední kapka.
O Anně se tradovalo, že má šestý prst. Schovávat ho měla pod oblečením. I proto lid rychle uvěřil, že je čarodějnice. Jindřich VIII. potom rád tvrdil, že jeho okouzlení byly pouhé čáry, jinak by se s Kateřinou Aragonskou nerozvedl. Ještě před Anninou popravou si Jindřich políčil na Jane Seymour. Ta byla poslušná, což byla oproti Anně příjemná změna.
Hrdina Scott Coleman: Jako první diabetik přeplaval kanál La Manche
Scott Coleman začal závodně plavat v osmé třídě jako malý kluk. Už 17. srpna 1996 se stal vůbec prvním diabetikem, který přeplaval kanál La ...
Syna dala Jindřichovi nakonec jiná žena
Jindřich se mužského potomka nakonec dočkal. Prince Eduarda VI. mu porodila jeho další manželka, Jane Seymour. Jindřich byl do ní neskutečně zamilovaný, což bylo pravděpodobně dané tím, že se dočkal syna. Když Jane krátce po porodu zemřela, nesl to velmi těžce. Útěchu hledal v náručí Anny Klevské, Kateřiny Howardové nebo Kateřiny Parrové. U některých z pobláznění, u některých z rozumu.
V té době už byl Jindřich nepohyblivý kolos, který svou moc a sílu dokazoval jen penězi. Těžko říct, zda se do něj dámy skutečně zamilovaly pro jeho krásu… Možná kvůli krásné duši? O Jindřichovi VIII. toho ale koluje spoustu a laskavý přístup to zrovna není. Spíše ten despotický.
Bylo mu 56 let, když zemřel. Ačkoliv na trůn nastupoval velmi bohatý, v době své smrti neměl zhola nic. O několik let později nastoupila na trůn, po své sestře Marii I., Alžběta I., dcera Anny a Jindřicha. S Marií byla, dá se říct, “na ostří nože”. Nejen, že ji nevlastní sestra měla nějaký čas věznit, ale také jí dávala za vinu, že její matka zemřela. Annu Boleynovou označovala za poběhlici a Alžběta si její respekt nikdy nezískala. Sama Marie dokonce věřila, že její matku Kateřinu Aragonskou Anna otrávila. Později se zjistilo, že Kateřinino srdce bylo po smrti černé. Dnes se historici domnívají, že zemřela na rakovinu.
Alžběta I., dcera Anny a Jindřicha, je dodnes považována za panovnici Zlatého věku. Lidmi byla oblíbená, vládla 45 let a svůj život obětovala anglickému lidu. Nikdy se ale nevdala a neměla potomky. Když Jindřich zemřel, měli se jí ujmout Kateřina Parrová a Thomas Seymour. Ten ji údajně pohlavně zneužíval.
Zdroj: Dotyk, Nbi.nlm.nih.gov, Wipedia.org
11625