Jedlé kaštany jsou oblíbenou pochoutkou. Mohou si je dopřát i diabetici?

Jedlé kaštany jsou oblíbenou pochoutkou. Mohou si je dopřát i diabetici?
Jedlé kaštany jsou nejen chutné, ale také prospěšné zdraví. Jsou vhodné i pro celiaky. Zdroj: Shutterstock

Konzumace čerstvých jedlých kaštanů je prakticky podzimní a zimní záležitostí. Jsou plné prospěšných látek pro vaše tělo a ozvláštní jak dospělácký, tak i dětský jídelníček! Mohou však po těchto chutných sezónních plodech pokukovat i diabetici?

Jedlé kaštany pochází z mírných pásem Malé Asie a Evropy. Spolu s dalšími oblíbenými sezónními plody a žaludy zachraňovaly evropskou populaci v dobách válek a nedostatku potravin. Byly totiž dobře dostupné a mají výborný výživový profil.

Vychutnejte si jedlé kaštany, je na to správná doba

Jedlé kaštany, plody kaštanovníku jedlého (Castanea sativa), jsou skvělou podzimní pochoutkou. Od kaštanu koňského je poznáte poměrně snadno. Slupka, v které je obalený zralý plod, je světle zelená s hojnými, dlouhými jehličkami a obsahuje více než jeden kaštan, počet se může pohybovat od dvou do pěti.

Koňský kaštan má na slupce menší ostny a pouze jeden plod uvnitř.

Jedlé kaštany jsou vnímány nejen jako součást vyváženého jídelníčku, protože jsou přirozeně bezlepkové. Jsou ceněné také jako dobrý léčivý prostředek. Používají se jako skvělé tonikum organismu.

Mateří kašička je velmi slibným budovatelem obranyschopnosti organismu. Je vhodná pro diabetiky?

Široké zevní i vnitřní použití udělalo z mateří kašičky také jeden z objektů vědeckého zkoumání. Její celková prospěšnost pokrývá mnoho potřeb ...

Co dodají tělu?

Oblíbený jedlý kaštan je známý svými skvělými nutričními hodnotami a nízkým obsahem tuku. Plody jsou bohaté na vitamíny B a C, vápník, sacharidy, vlákninu a draslík. Dokáží povzbudit tělo v případě únavy nebo regulovat krevní tlak. A to hlavně z důvodu přítomnosti vitamínu C, E (fungují jako dobré antioxidanty) a mastných kyselin. Jedlé kaštany pomohou také zlepšit vaši náladu a díky obsahu hořčíku pomohou lépe zvládnout stresové situace. Konzumací pouhých 100 g kaštanů naplníte 15 % doporučené denní dávky tohoto důležitého minerálu.

Díky dobrému složení vitamínů a minerálů jsou jedlé kaštany vynikající pro zachování zdravé pokožky.

Použití v lidové medicíně

V bylinné medicíně se používá kůra kaštanovníku jedlého, protože má skvělé svíravé schopnosti. Listy jsou zajímavé svými flavonoidy (kvercetin, myricetin). Plod má velmi podobný nutriční profil jako pšenice. Kromě výše zmíněných minerálů a vitamínů v něm najdete i slizové látky, bílkoviny, škroby, vodu (50–60 %), lipidy, železo, zinek, měď, síru, fosfor, mangan a další. Množství 100 g poskytne tělu 200 kalorií. Z listů kaštanovníku jedlého se dělá nálev, z kůry odvar, plody se konzumují vařené, pečené, případně ve formě mouky.

Kaštanová mouka se doporučuje lidem s nesnášenlivostí lepku.

Různé části kaštanovníku jedlého se používají v bylinné medicíně při:

  • celkové únavě a slabosti, k doplnění energetických rezerv (plody),

  • jako prevence anémie (při chudokrevnosti z nedostatku železa se indikují také plody),

  • jako nervové a svalové tonikum, antiseptikum a svíravý prostředek,

  • pro podporu trávení a dobré činnosti žaludku,

  • při kolitidě, úplavici a dalších potížích gastrointestinálního systému,

  • u infekcí dýchacích cest, záchvatovitého kašle, bolesti v krku, bronchitidě a bronchiálním kataru,

  • při poruchách krevního oběhu, křečových žilách a metličkách (kůra, listy).

Jedlý kaštan je vhodný i při revmatu, bolestech kloubů a lumbagu, při kožních potížích i bércových vředech (listy) a působí jako dobrý antioxidant.

Daikon neboli bílá ředkev je stálicí asijské kuchyně. Jak z ní mohou profitovat diabetici?

Bílá ředkev se vyznačuje tím, že je méně štiplavá a šťavnatější než červené, u nás více známé ředkvičky. Může být tedy dobrou volbou pro všechny, ...

Jsou jedlé kaštany vhodné pro diabetiky?

V otázce vhodnosti kaštanů pro diabetiky se odborníci neshodnou. Kaštan je poměrně kalorické ovoce. Obsahuje převážně sacharidy (škroby) a dobré množství vlákniny podporuje správné trávení a usnadňuje střevní průchod.

Polyfenoly obsažené v jedlých kaštanech mohou hrát pozitivní roli v prevenci diabetu a Alzheimerovy choroby.

Kromě toho, že jedlý kaštan obsahuje polyfenoly, oplývá i vysokým obsahem antioxidantů a fytosterolů, které podnítily experty k bádání o jeho prospěšnosti při cukrovce. Jedna ze studií, která se zaobírala možnými pozitivními účinky kaštanů u osob s diabetem (i když byla prováděná na myších), zjistila, že suplementace jedlými kaštany byla prospěšná v rámci snižování hladiny špatného cholesterolu v krvi a také měla pozitivní vliv na redukci vnitřní tukové tkáně u testovaných subjektů.

TIP: Pokud chcete sbírat kvalitní jedlé kaštany pro konzumaci, ujistěte se, že je jejich kůra lesklá, plody jsou bez vad a plného vzhledu.

Jedlé kaštany v kuchyni

Lahodné jedlé kaštany jsou oblíbené hlavně ve Francii, kde se z nich dělá chutný krém. Podávají se spolu se zvěřinou třeba v období Vánoc. Blanšírované kaštany si zase můžete v tradiční francouzské kuchyni vychutnat s telecím, hovězím či vepřovým masem. Kaštanové pyré se podává se zajícem nebo divočákem.

Kaštany se rovněž pečou jako sezónní pochoutka, plní se jimi novoroční drůbež, zavařují se, nebo se mohou také kandovat.

Jedlé kaštany lze koupit nejen syrové, ale již připravené, uvařené a vakuované. Jak s nimi tedy zacházet v kuchyni?

  • Chcete-li kaštany vařit, je potřeba naříznout hnědou slupku malým nožíkem a následně je vařit ve vroucí vodě po dobu 20–30 minut. Záleží na tom, jak měkké je chcete mít. Následně se scedí a oloupou, abyste si je mohli plně vychutnat.

  • Pokud máte raději pečené jedlé kaštany, nařízněte slupku, položte je na plech vystlaný pečicím papírem a pečte v předehřáté troubě na 210 °C asi 25 minut. V závislosti na velikosti kaštanů se může doba pečení lišit plus mínus pět minut.

  • Video návod na přípravu kaštanů v angličtině naleznete třeba zde.

  • Z kaštanové mouky můžete péct chutný chléb, brownies nebo muffiny.

  • Čerstvé kaštany lze skladovat na chladném místě dva až tři týdny, nejlépe k tomu poslouží přihrádka na zeleninu ve vaší lednici.

Zdroj: Ncbi.nlm.nihHealthbenefitstimesVerywellhealthResearchgateOrganicfacts

3426

Diskuze k článku