Jarní úklid platí i pro tělo. U diabetiků má ale detoxikace svá pravidla

Jarní úklid platí i pro tělo. U diabetiků má ale detoxikace svá pravidla
Jarní očista organismu má svá pravidla Zdroj: Freepik/Racool_studio

Náš organismus má sice samočisticí schopnost, ale někdy je potřeba mu s detoxikací pomoci. To platí obzvlášť v případech, kdy ledviny nebo játra nefungují, jak mají. Je ale potřeba dodržovat určitá pravidla, abyste si namísto očisty nepřivodili nežádoucí výsledky. Pro diabetiky to platí obzvlášť.

Účelem detoxikace je odstranit z těla toxiny, včetně škodlivých látek z životního prostředí nebo vlastních odpadních produktů, jako je čpavek a kyselina mléčná.

Tělo má vlastní detoxikační procesy

Naše tělo je chytré a je vybaveno vlastní schopností detoxikace. O přirozené odstranění škodlivých látek se starají játra, ledviny a střeva. Ledviny filtrují odpad a chemické látky, játra špatné látky neutralizují a přetvářejí je na menší částice, které se pak vylučují močí nebo stolicí. Ve střevech se zase nacházejí zdravé bakterie, tzv. probiotika, které pomáhají udržovat imunitní systém v chodu, zajišťují obranu proti toxinům, a dokonce rozkládají látky, které by mohly způsobit vážné nemoci, například rakovinu.

Co našemu tělu škodí

Dnes už sice nehrozí, že by se nám do těla dostala rtuť a olovo, což jsou látky, které jsou pro nás skutečnými jedy a s nimiž často přicházeli do styku naši předkové. Nicméně neprospívá nám celá řada jiných látek. Prostřednictvím potravin se nám do těla mohou dostat například pesticidy. Škodí nám i spousta „éček“, například v podobě umělých barviv a zvýrazňovačů chutí. K tomu je potřeba připočíst neblahý vliv přemíry cukru a také mikroplastů, které mohou do těla pronikat při přijímání potravy nebo pití.

Výzkum, který realizovala Univerzita v Gentu, vedl k závěru, že 99 procent mikroplastových částic, které člověk pozře, projde lidským trávicím traktem, nicméně zbylé procento může proniknout až do krevního řečiště a akumulovat se v lidském těle. Neviditelným rizikem jsou i mikroplasty z oblečení, které mohou způsobit poškození plic.

Někdy to nestačí

Co ale dělat, když vaše střeva, játra nebo ledviny nejsou v dobré kondici? Diabetici o tom obvykle ví své. V takovém případě je potřeba zaměřit se na několik důležitých bodů:

  • Na svůj jídelníček zařaďte pokud možno nezpracované potraviny: čerstvou nebo mraženou zeleninu a ovoce, celozrnné produkty, nezpracované maso, drůbež a ryby, ořechy a semena a rostlinné oleje.
  • Nezapomínejte na pitný režim: Měli byste vypít 2 až 3 litry tekutin denně. Zapomeňte ale na slazené nápoje.
  • Omezte sůl a cukr: Dochucujte pokrmy bylinkami a kořením.
  • Vyhněte se zánětlivým potravinám: Vyřaďte ze svého jídelníčku tučná a smažená jídla, omezte umělá sladidla.
  • Pokud vás honí mlsná, sáhněte po čerstvém ovoci: Ideální je ovoce s nižším glykemickým indexem, jako jsou například bobuloviny.
  • Nepřehánějte to s bílkovinami: Příliš mnoho bílkovin ve stravě může zvýšit zátěž pro vaše ledviny.
  • Podpořte zdraví střev: Konzumujte potraviny obsahující probiotika, například jogurt s aktivními kulturami, kefír, miso a kysané zelí. Zvyšte svůj příjem vlákniny.
  • Omezte kofein a alkohol, pokuste se přestat kouřit.
  • Dejte šanci bylinkám: S očistou organismu vám pomůže například pampeliška, kopřiva, medvědí česnek a ostropestřec mariánský.
  • Nezapomínejte ani na další opatření týkající se životního stylu: Velmi důležitý je dostatek spánku a dostatek pohybu po většinu dní v týdnu.

Čeho je potřeba vyvarovat se

Pokud chcete navíc i zhubnout, uvědomte si, že během třídenní nebo desetidenní očisty sice shodíte pár kil, ale po návratu k původním potravinám a stravovacímu režimu s nejvyšší pravděpodobností opět přiberete. Pokud detox prodloužíte, může dojít ke zpomalení metabolismu a můžete ztratit důležitou svalovou hmotu, což zase může vést k nárůstu hmotnosti.

Pozor na odšťavněnou zeleninu a ovoce. Konzumace ovocných nebo zeleninových šťáv je oblíbenou metodou jarní očisty. Je ale důležité uvědomit si, že tímto způsobem budete přijímat značné množství sacharidů, což může negativně ovlivnit hladinu cukru v krvi.

Dalším problémem je, že spousta detoxikačních plánů, které najdete na internetu, často není nutričně vyvážená. Zatímco u jednodenní až třídenní detoxikace to nemusí být zásadní problém, delší detoxikace může vést k nedostatku živin, potažmo k únavě, bolestem hlavy a podrážděnosti.

Některé detoxikační plány podporují užívání projímavých bylin nebo čajů s cílem „vyčistit“ tlusté střevo. Nadměrné užívání projímadel ale může vést k nerovnováze elektrolytů a dehydrataci.

I pro jarní očistu platí „všeho s mírou“

Nenechte se nachytat na různé reklamní triky. Pokud hodláte podniknout jarní očistu, dbejte na správný postup a poraďte se se svým lékařem. Nesprávná detoxikace by vám totiž mohla přinést více negativ než užitku.

Zdroj: autorský článek

Foto: Freepik/Racool_studio

5007

Diskuze k článku